ZA ČÍNSKOU OPONOU - PEKINGSKÉ ŽENY: Láske sa otvárajú ako jarný vodopád.

Za čínskou oponou - nie všetko v Číne vidno na prvý pohľad. Nestrácaj čas, podnikni so mnou krátky výlet do srdca Pekingskej ženy a pochopíš o čom je mesto Peking.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Láske sa otvárajú ako jarný vodopád.

Pri lúčení sa často rozlejú ako priehrada plná vody.

“Pekingské ženy sú ako plne rozvinuté lotosové kvety v jesennom jazierku.”

 Píše sa rok 1889, Číne vládne mandžuská dynastia Qing, v zakázanom meste sa oddajú mladý cisár Žiarivý nasledovník so svojou mladou konkubínou Poklad. On má 18 a ona má 13 rokov. Poklad je výnimočne nadaná a talentovaná deva. Popri iných ženách z cisárovho háremu, si však konkubína Poklad získa srdce mladého cisára svojou úprimnosťou a oddanosťou. Keď je cisár s ňou z jej srdca k nemu žiari taká silná úprimnosť a oddanosť, že vo svojom vnútri zrazu nachádza silu skutočného syna Nebies. Teraz vie, že keď ju má po svojom boku dokáže aj inak nepredstaviteľné veci. Nevie čím to je, je to niečo nehmatateľné, ale jeho srdce je po boku tejto nevinnej ľalie zrazu silne ako oceľ. Rozhodne sa zmeniť všetko čím Čína zaostáva voči európskym mocnostiam, vyhlási 100 dní reforiem, ale jeho vlastnej matke cisárovej vdove Milosrdné šťastie vládnucej za jeho chrbtom sa to znepáči. Ona je tradičná a nemá rada novinky, nechce, aby sa menili zabehané veci. Cisára uväzní a jeho lásku neskôr popraví utopením v jednej zo studni zakázaného mesta. Láska ktorá spájala mladého cisára a jeho oddanú konkubínu žije v Pekingu dodnes, nájdete ju v srdciach všetkých mladých silných a odvážnych pekingských žien.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Pekingská herečka Yang Mi
Pekingská herečka Yang Mi (zdroj: Yang Mi)

 O Pekingských ženách sa hovorí, že to sú ženy krásne zvnútra aj zvonku, spája sa v nich krása ich kultivovaj duše s krásou ich dokonalého zovňajšku. Sú potomkami cisárovien a tak sa aj správajú, majú svoj vlastný názor. Neprekvapia ich ani čudné a zvláštne veci, lebo o nich už počuli. Obliekajú sa skôr jednoducho, prakticky a konzervatívne, ale občas popustia trochu svoju uzdu a oblečú sa podľa vlastnej chuti a zažiaria farbami svojej duše. Po uliciach chodia vzpriamené a sebavedomé. 

Pekingské ženy sú v láske uprimné, vedia sa dobre a jasne vyjadrovať, keď ich očaríš dokážu s tebou aj s tvojimi divokými priateľmi hodiny presedieť v zapadnutej reštaurácii a rozprávať sa o všetkom a o ničom. Možno nie sú dobré milenky, ale rozhodne sú dobré manželky, dobré pomocníčky a dobré asistentky, ktorým sa môžeš úprimne zdôveriť so všetkými harakiri, ktoré si zažil v oblasti medziľudských vzťahov a môžeš si byť istý, že ťa podržia. 

SkryťVypnúť reklamu

Pekingské ženy nevedia používať “rozmaznávanie hlasom”, nevedia “hypnotizovať obočím” to čo robia južanky zo Shanghaja je im úplne cudzie. Pekingské ženy sú cisárovné, vedia sa vyjadrovať, majú vystupovanie, sú vzdelané. Skús jna pekingskú ženu niečo na ulici zakričať: “Kráska ako sa dneš máš?” alebo podobne, reakcia je väčšinou rýchla a na úrovni, ale v tomto emočnom slovnom súboji lásky v Pekingu veru nevyhrávajú muži, ale cisárovné. Muži odchádzajú so spoteným krkom a stiahnutým úsmevom.

Pekingské ženy sú v láske nezišné, nezáleží im až tak na peniazoch, ak ťa majú radi, tak ťa majú radi, preto, že si to ty a nie pre nič iné. 

SkryťVypnúť reklamu

Keď ti prejavia city, urobia to hrdinsky, odvážne a majestátne. Dokážu ti predvšetkými na verejnosti starostlivo zabaliť okolo krku šál ako keby naokolí nebolo ani živej duše, alebo ťa na ulici silno objať a nahlas si poplakať v tvojom náručí, dokonca nemajú problém si na námestí pred tisícami okoloidúcich s tebou odpáliť francúzsky bozk.

Pekingské ženy sú úprimné, priamoreké a tradičné. Aj ich láska je priamoreká, vždy ti povedia čo majú práve na srdci a dokonca ti aj vždy urobia to čo majú práve na srdci. Ale povedia a urobia to majestátne ako cisárovné z hlavného mesta.

(Autor je sinológ, článok je fikciou autora, avšak autor nepopiera, že pri návšteve mesta Peking a skúmaní čínskej kultúry nájdete veľké množstvo paralel s realitou. Tento článok je súčasťou série článkov o čínskych veľkomestách. Za čínskou oponou - nie všetko v Číne vidno na prvý pohľad. )

Milan Ivan

Milan Ivan

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V mladosti som sa zamiloval do Číny a táto láska aj po 30 rokoch stále pretrváva. V práci sa venujem komunikácii medzi Čínou a SR. Zdravý a zodpovedný vzťah k životu je mojim ideálom. Kamarátim sa s otužovaním v studenej vode a behaním naboso. Verím, že veľkosť človeka sa dá zmerať množstvom lásky v jeho vnútri. Moje názory nájdete aj na:www.cinstina.skwww.pustovna.sk Zoznam autorových rubrík:  Fikcia a dikcia o ČíneO pôste a o Bohu

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
SkryťZatvoriť reklamu