Moja prvá čínska e-kniha a môj zážitok z čínskeho e-kníhkupectva

Nedávno som si kúpil čítačku elektronických kníh. Je to úžasné zariadenie, netreba ho dennodenne nabíjať a šetrí pri čítaní aj môj zrak. Môžem ho mať stále pri sebe a zmestí sa do neho veľa knižiek. Hneď po kúpe som čítačku začal napĺňať prvými e-knihami. Popri slovenských a anglických knihách som samozrejme neodolal a posťahoval som si do nej aj niekoľko čínskych kníh. Tu sú moje zážitky s čínskymi e-knihami:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Prvé dni som strávil hlavne na Amazone a na Projekte Guttenberg. Na Amazone je to s cudzojazyčnými knihami veľmi biedne, tam som nenašiel v čínštine žiadnu knihu pre mňa. Projekt Guttenberg je, ale naopak úžasný, je tam veľmi široký výber z čínskej klasickej literatúry, sú tam stovky titulov a sú úplne zadarmo. Hneď som si stiahol pár klasikov ako Laozi, Konfúcius, Cao Xueqinov Sen o červenom pavilóne a iné.

Z projektu Guttenberg som si teda stiahol niekoľko desiatok kníh klasickej čínskej literatúry a filozofie, ktoré som si chcel vždy študovať. Hoci ich mám v papierovej verzii v poličke už roky, nikdy som sa k tomu nedostal, lebo chuť som mal na ne vždy len mimo mojej pracovne. Po pár dňoch som vyčerpal možnosti, ktoré tieto dva portály ponúkali a ja som sa musel pohnúť ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som začal hľadať čínske e-knihy, tak som zistil, že sa dá nájsť množstvo čínskych kníh v pdf a txt formátoch úplne zadarmo na portáloch, ktoré žijú z reklamy. Lenže išlo hlavne o staršie knižky, hoci veľmi hodnotné, ale staršie. (sťahoval som pdf. verzie - išlo o skenované knihy veľkosti 10 MB - 150 MB a išli pomerne rýchlo stiahnuť, 5 - 60 min. podľa veľkosti súboru) Keď som stiahol niekoľko titulov rozdohol som sa preniknúť aj do platených e-kníhkupectiev, kde sa dajú sťahovať najnovšie knižky, rozhodol som sa pre jedno z prvých e-knihkupectiev na ktoré som náhodne natrafil. Moje pocity boli nasledovné:

SkryťVypnúť reklamu

1.Náhľad pred kúpou lepší ako u Amazonu

Pre toto kníhkupectvo som sa rozhodol hlavne preto, lebo ponúkali náhľad celých kníh pred kúpov - zdalo sa mi to úplne úžasné, v tomto predstihli Amazon a aj Barns and Nobles, lebo som si mohol do sýtosti bez platenia a dokonca aj bez registrácie v knižkách listovať, koľko som len chcel. Týmto ma dostali a rozhodol som sa, že sa u nich zaregistrujem a stanem sa ich zákazníkom.

2. Kúpa prvej e-knihy zadarmo

Po zaregistrovaní som zistil príjemnú vec, že som dostal bonus 1000 bodov, ktoré stačili na nákup jednej knihy.

3. Cena čínskych e-kníh - fantastická

Ak sa čitateľ rozhodne kupovať čínske e-knihy po jednom, tak stoja v prepočte okolo 1 eura za 400 stranovú knižku. Dá sa, ale kúpiť zvýhodnený balík, napríklad ročný balík v hodnote cca 30 euro, za ktorý sa dá ročne stiahnuť 1800 kníh, čo je v prepočte 0,016 euro/ kniha, alebo po starom 50 halierov za knihu. Toto je presne situácia a business model, aký by mal fungovať aj u nás a všade vo svete. Lebo len takýto bussines model zaručí, že sa k čitateľovi dostane veľké/maximálne množstvo kníh - a to by mal byť cieľ systému.

SkryťVypnúť reklamu

5. Počet e-kníh v tomto čínskom e-knihkupectve

Niekoľko 100 000 čínskych e-kníh, hoci na Amazon sa nechytajú, ale aj tak je to viac než slušné číslo.

4. Vlastný formát

Čínske e-kníhkupectvá idú cestou vlastných formátov, aj toto kníhkupectvo malo vlastný úplne unikátny formát e-kníh, ktoré sa dali čítať pomocou webrozhrania, alebo pomocou softvéru na čítanie, ktorý sa dá zadarmo stiahnuť pre Windows a pre I-pad, škoda, že zatial nie aj pre iné Mac zariadenia.

5. Slabší help, výborná online podpora Najprv som sa z ich webu nevedel vysomárit - nebolo to úplne zlé, ale na európsku prehľadnosť ešte nemajú. V ich čínskom online-helpe bol len názov kapitoly, ktorú som potreboval, tá znela: "Ako si stiahnem svoju zakúpenu e-knihu", ale bol tam len nadpis, podstránka s príslušným textom chýbala.... Nevzdával som sa a otvoril som živý online help chat, okamžite sa ozval živý chlapík z podpory s číslom 062 a hneď ma nasmeroval a uviedol na správny smer a vysvetlil mi, kde si môžem moju práve zakúpenú knižku stiahnuť (knižka sa do počítača nestiahla automaticky) 6. Rýchlosť sťahovania - veľmi slabá.

SkryťVypnúť reklamu

Rýchlosť sťahovania sa nedá nazvať inak ako slabá. Kým som sa dostal do poradia, trvalo to asi 3hodiny, stále mi to počas týchto troch hodín vyhadzovalo hlášku: "databáza je zaneprázdnená" Po 3 hodinách začalo sťahovanie tejto knižky a trvalo ďalšie 3 hodiny :):) Trvalo to celé ozaj veľmi dlho.

7. Kvalita stiahnutej knihy

Kvalita knihy je úžasná, je to super kniha, má 388 stran, kľudne by som bol ochotný za ňu dať aj 10-15 euro. Je to nová kniha napísana pred 4 rokmi, výborne spracováva problematiku. 8. Celkové hodnotenie
Cena aj kvalita platených čínskych e-kníh je úžasná, po kusoch stoja 1 euro/ kus, masovo 50 halierov/kus, ale neviem si nákup pri takýchto pomalých rýchlostiach sťahovania predstavit.... Je to veľká škoda. Nebyť tohoto problému už by mali mojich 30 euro na účte. Schválne neuvádzam názov čínskeho e-bookshopu, lebo mohlo ísť o momentálny výpadok v rýchlosti, prípadne ojedinelý problém daného e-kníhkupectva, to neviem potvrdiť a ani vyvrátiť.

Situáciu budem sledovať aj naďalej a keď sa niečo nové zaujímavé dozviem, tak sa to tu dočítate.

Milan Ivan

Milan Ivan

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V mladosti som sa zamiloval do Číny a táto láska aj po 30 rokoch stále pretrváva. V práci sa venujem komunikácii medzi Čínou a SR. Zdravý a zodpovedný vzťah k životu je mojim ideálom. Kamarátim sa s otužovaním v studenej vode a behaním naboso. Verím, že veľkosť človeka sa dá zmerať množstvom lásky v jeho vnútri. Moje názory nájdete aj na:www.cinstina.skwww.pustovna.sk Zoznam autorových rubrík:  Fikcia a dikcia o ČíneO pôste a o Bohu

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
SkryťZatvoriť reklamu