Podľa vyjadrenia amerického prezidenta a následného vystúpenia USA z Parížskej dohody o klimatickej zmene vyplýva, že žiadne klimatické zmeny nehrozia a globálne otepľovanie je iba mýtus. Tento názor je však iba jedna strana mince. Druhá strana mince propaguje názor, že globálne otepľovanie je reálnou hrozbou pre ľudskú existenciu. Túto väčšinovú teóriu podporujú výsledky dlhodobých skúmaní prevedených v Antarktíde a taktiež dlhodobé merania priemerných teplôt. Z rokovania OSN v Paríži zo dňa 12. 12. 2015 vyplýva, že 195 štátov sveta si reálne uvedomujú hrozbu globálneho otepľovania a preto sa uzniesli o snahu udržať priemerné globálne otepľovanie maximálne o nárast teploty o 1,5 ̊ C oproti hodnotám z obdobia pred priemyselnou revolúciou.
Tento celosvetový problém si uvedomili aj najsilnejší znečisťovatelia ovzdušia - automobilky. Na boj proti skleníkovým plynom reagujú zvýšenou podporou výroby elektromobilov a postupným znižovaním výroby spaľovacích motorov. Taktiež aj veľké mestá bojujú proti smogu tým, že zakazujú vstup starých aut do svojich centier.
Ak nezastávate názor Donalda Trumpa a budúcnosť Zeme Vám nie je ukradnutá, každý z nás môže svojím správaním zvrátiť alebo aspoň zmierniť dopad globálneho otepľovania. A čo môžme urobiť my - obyčajní obyvatelia planéty Zem? Aj keď sa to nezdá, je toho veľa. Podľa štatistík priemerný Slovák vyprodukuje denne približne 1 kilogram odpadu! Každý môže priložiť ruku k dielu. A to aj obyčajným triedením komunálneho odpadu, čo vyprodukujeme v našich domácnostiach. Veď skoro každé sídlisko má vyhradené kontajnery na separovaný zber a to PLASTY, PAPIER a SKLO. Zobral som si na mušku stav zberných nádob na separovaný zber komunálneho odpadu na jednom nemenovanom sídlisku v hlavnom meste Slovenska. Poďme sa spolu pozrieť do ich útrob a zistíme tak v akom stave je triedenie odpadu na jeho prvotnej úrovni - občan/konzument = producent odpadu.

Informácie pre správne vytriedenie odpadu z domácnosti do uvedených zberných nádob som čerpal z webovej stránky firmy zaoberajúcou sa zberom a likvidáciou odpadu v meste Bratislava: OLO odvoz a likvidácia odpadu a.s.
zdroj: https://www.olo.sk/separacia-odpadov
Zelený kontajner na separovaný zber odpadu je vyhradený pre SKLO.

Do týchto zelených nádob VHADZUJEME: neznečistené sklenené fľaše a obaly, sklenené poháre, sklenené črepy a vázy.
NEPATRÍ SEM: znečistené sklo, zrkadlo, autosklo, drôtené sklo, porcelán, keramika, žiarovky, tabuľové sklo, sklo kombinované s inými látkami (lepené sklo), laboratórne sklo.
Mieru triedenia tohto druhu odpadu považujem za postačujúcu, nakoľko vo vnútri nádoby bolo sklo a len zopár viečok čo do tejto nádoby nepatrí.

Modrý kontajner na separovaný zber odpadu je vyhradený pre PAPIER.

Do týchto modrých nádob VHADZUJEME: noviny, časopisy, letáky, katalógy , papierové tašky, papierové a kartónové obaly (stlačené), kancelársky papier, obálky, listy, pohľadnice
NEPATRÍ SEM: znečistený, mokrý a mastný papier, použité plienky a hygienické potreby, nápojové kartóny, rolky od toaletného papiera, obaly od vajíčok, použité papierové vreckovky a utierky.
Mieru triedenia tohto druhu odpadu považujem za postačujúcu, nakoľko vo vnútri nádoby bol papier a len zopár plechoviek od nápojov a mikroténové vrecko s obalom od šalátu čo do tejto nádoby nepatrí.

Žltý kontajner na separovaný zber odpadu je vyhradený pre PLASTY.

Do týchto žltých nádob VHADZUJEME: neznečistené plastové fľaše od nápojov (stlačené), tašky a vrecká, obaly od kozmetiky, plastové obaly z domácnosti, fólie, tégliky od jogurtov, hliníkové plechovky, neznečistené nápojové kartóny.
NEPATRÍ SEM: znečistené plasty, podlahové krytiny, obaly z nebezpečných látok (chemikálií, motorových olejov, farieb a pod.), guma, kabelky, molitan, polystyrén, znečistené fólie, plexisklo, bazény, autoplasty, žalúzie
Mieru triedenia tohto druhu odpadu považujem za postačujúcu, nakoľko vo vnútri nádoby boli prevažne plasty až na tri plastové nádoby pravdepodobne od farby, či inej chemikálie, ktoré sem isto nepatria.

Na záver musím zhrnúť, že miera triedenia komunálneho odpadu v týchto kontrolovaných nádobách je postačujúca. Recyklácia by sa dala ešte vylepšiť info kampaňou typu nálepiek na smetných nádobách, s informáciami čo do ktorej nádoby patrí a čo nie, ako to bolo uvedené iba na modrom kontajnery určeného pre papier. Na ostaných nádobách neboli žiadne informácie. Firma OLO odvoz a likvidácia odpadu a.s., sa o vývoz zberných nádob na recyklovaný odpad vzorne stará a ich vývoz zabezpečuje 2 krát týždenne, čo je veľké plus pre nás, ktorí triedenie odpadu berieme vážne. Ďakujem Vám za prečítanie článku a dúfam, že tí ktorí ešte nerecyklujú priložia ruku dielu a aj takýmto spôsobom pomôžu našej planéte.
Milan Krahulec