Záruky a certifikáty

Záruky a certifikáty poskytované v stavebníctve najmä pri realizácii striech sú viac alebo rovné 10 rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V predchádzajúcom období sa poskytovali záruky v stavebníctve na materiál 10 rokov a tieto záruky boli kryté záručným listom a poisťovňou. Vstupom SR do EÚ sa legislatíva zmenila a neustále sa mení. Termín certifikát a vyhlásenie zhody sa zmenilo na “vyhlásenie o parametroch výrobku” a “technický list výrobku”. Prevzali sme legislatívu EÚ. Pokiaľ je výrobok dovážaný v rámci EÚ, vzťahuje sa naň legislatíva EÚ. Znamená to aj, že záruky sú v zmysle obchodného zákonníka a to dva roky. Výrobcovia majú aj svoj technologický postup aplikácie výrobku. Pri reklamáciách treba vychádzať z dodržiavania technologického postupu aplikácie a technického listu. Pri technických listoch je dôležité si všímať toleranciu v % pri uvedených údajoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reklamovať je možné len výrobok, ktorý nespĺňa parametre technického listu, alebo je tento výrobok poškodený napriek dodržaniu technologického postupu aplikácie (platí len pre dobu nie dlhšiu ako dva roky) .

Veľa realizátorov striech uvádza záruku na dielo 10 rokov. Treba si byť naozaj istý či boli práce prevedené tak, aby vyhoveli záručnej dobe.

Treba byť opatrný aj pri výbere materiálu, ktorý aplikujeme. Technický list udáva tolerancie, ktoré môžu byť aj v tolerancii 20 -25%.

Najčastejšie rozhoduje u investora - objednávateľa, realizátora - aplikátora a aj predajcu stavebných materiálov cena !!!

SkryťVypnúť reklamu

Správnosť kompromisu medzi záručnou dobou, cenou vybraného materiálu a aplikácie býva veľmi krehká.

Milan Krasňan

Milan Krasňan

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Považujem sa za experta na izolácie. Trápi ma stav v stavebníctve ekonomický, odborný aj morálny. Chcem povedať svoj názor pred publikom, ale aj chcem diskutovať s kritikmi. Poučme sa navzájom. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu