Deň po inaugurácii prezidenta sa na webovom sídle kancelárie prezidenta objavilo volebné logo Petra Pellegriniho s iniciálami „PP“, ktoré nahradilo štandardu prezidenta. Po otvorení stránky na nej vôbec nefiguroval dvojitý kríž na trojvrší. Ďalší deň sa štandarda vrátila späť.
Zákon o štátnych symboloch SR ani zákon o štandarde prezidenta SR* neprikazujú prezidentovi používať štandardu na webovom sídle kancelárie prezidenta. Jediný príkaz, ktorý mu zákon dáva, je označenie trvalého alebo dočasného sídla prezidenta štandardou, čím sa myslia prezidentské budovy. Ďalej je zákon o štandarde veľmi benevolentný, lebo hovorí, že štandarda sa môže použiť pri výkone funkcií prezidenta.
Inými slovami, okrem označenia prezidentského paláca a ďalších prezidentských budov, prezident nemusí štandardu používať vôbec.
Štandarda nie je štátnym symbolom. Je insígniou funkcie prezidenta. Vychádza zo štandardy panovníka, ktorá sa používala na oznamovanie jeho prítomnosti, dokonca aj na bojovom poli.
Štandardu doteraz používali prezidenti aj na listinách a pozvánkach. Jej vyhotovenie vo väčšom rozmere môžeme vidieť v prijímacej sále v prezidentskom paláci, v menšom (ako stolovú zástavku) pri príhovoroch prezidentov. Mohli sme si všimnúť, že protokolisti doteraz nosili stolnú verziu štandardy aj na konferencie a iné podujatia, na ktorých sa zúčastňovala prezidentka Zuzana Čaputová.
Aj preto bolo odstránenie štandardy prezidenta z webu nezvyčajné, lebo porušilo doterajšiu zvyklosť. Ľudia poznajú jej vzhľad a spojili si ju s prítomnosťou hlavy štátu, teda presne s tým, na čo je štandarda určená.
Nebudem hodnotiť, či umiestnenie osobného (volebného) loga Petra Pellegriniho na webe kancelárie prezidenta, ktorý je štátnym majetkom, bolo správne, alebo dokonca v súlade s platnými predpismi. No pre objektívnosť sa musím nahlas zamyslieť, či by mohol Peter Pellegrini takto umiestniť na web kancelárie aj svoj osobný (rodinný) erb, ak by nejaký mal (Heraldický register SR na webe ministerstva vnútra neeviduje erb pod menom Pellegrini). Táto prax je však bežná v cirkevných kruhoch, kedy je kombinácia diecézneho erbu a osobného erbu biskupa oficiálnym symbolom diecézy počas pôsobenia biskupa. A osobný erb pápeža je dokonca oficiálnym erbom Svätej stolice počas jeho pontifikátu.
Takže osobný erb Petra Pellegriniho na webe kancelárie prezidenta by mi ako heraldikovi nevadil, ak by tam bol samozrejme umiestnený popri štátnom erbe (znaku). Išlo by samozrejme o doteraz neaplikovanú prax, ktorá zároveň nemá oporu v právnych predpisoch, mohla by to však byť heraldicky obohacujúca zvyklosť. Ale volebné logo mi príde nevkusné. Objektívnym faktom však je, že išlo o nezvyčajný krok a porušenie doterajších zvyklostí.
Preto si myslím, že po odstránení štandardy by sa na web kancelárie prezidenta mal umiestniť aspoň štátny znak, rovnako ako ho majú aj ostatné ústredné orgány štátnej správy a ďalšie štátne inštitúcie, parlament a vládu nevynímajúc. Hoci je pravdou, že zákon o štátnych symboloch ani im, okrem označenia budov či používania znaku na listinách a pečiatkach, neukladá štátny znak používať na svojich webových sídlach, lebo tie náš zákon o symboloch nepozná. Takže štátny znak by mohli štátne inštitúcie teoreticky tiež odstrániť zo svojich webov, a nič by tým neporušili.
Ak však Peter Pellegrini používa národniarsku rétoriku, dokonca sa vyjadril, že hovoriť o slovenskom národe sa nesmie stať obeťou politickej korektnosti, bolo odstránenie dvojitého kríža na trojvrší z webu kancelárie prezidenta zjavne unáhlený krok.
---
*Zákon č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní v znení neskorších predpisov a zákon č. 51/1993 Z. z. o štandarde prezidenta Slovenskej republiky