Vnútroštátnym vlakom najvyššej kategórie – Inter City (IC) hrozí zrušenie, čo som ako pravidelný cestujúci, a tiež fanúšik železnice, predpokladal, vychádzajúc z dlhoročných skúseností – viď článok v Korzári z 26. septembra 2024:
Najväčšou devízou IC vlakov je predovšetkým rýchlosť. Ako jediné dokážu prekonať vzdialenosť medzi našimi najväčšími mestami – Bratislava a Košice v čase pod 5 hodín. Cestujúci si tiež priplácajú okrem rýchlosti aj za istý komfrort. V prvom rade sú ICečka povinne miestenkové a máte istotu, že sa nebudete tlačiť na chodbách s cestujúcimi, ktorí miestenky nemajú. Taktiež máte istotu, že bude radený reštauračný vozeň, keďže tie sa pravidelne kazia a v posledných mesiacoch osobne evidujem asi 50% výpadok reštaurákov na vlakoch nižšej kategórie Expres – to je presne tá kategória, ktorej rozšírenie má nahradiť ICečká.
V minulosti boli IC vlaky vyťažené a s množstvom vagónov (tzv. dlhé črevá). Neskôr, došlo k zrušeniu prípojných vlakov najmä smerom na destinácie v Prešovskej župe – prestupné uzly Kysak a Prešov. Žiaľ, nebolo to prvý krát, kedy ostal Prešovský kraj odrezaný od hlavného koridoru, tiež som o tom už niekoľkokrát písal:
Február 2016:
August 2019:
Zrušenie prípojných vlakov v posedných rokoch spôsobilo, že ICečká prestali byť využívané v takej miere, ako v minulosti a výrazne sa skrátili len na niekoľko vozňov. A týmto sa teraz argumentuje – nízkou využiteľnosťou. Inými slovami, súčasné vedenie ŽSSK najprv spravilo z ICečiek kaliku, aby ich teraz mohlo zrušiť.
Aktuálne platný grafikon je čo do nadväznosti prípojov najhorší za posledných 20 rokov, počas ktorých pravidelne cestujem železnicou. Zrušenie prípojov sa v posledných mesiacoch netýka len ICečiek, ale aj Expresov.
Prípojné vlaky v Prešove z a do Bardejova si výslovne utekajú v rozmedzí 16 minút, 14 minút alebo dokonca u niektorých spojov iba 6 minút pred tým, kým príde spoj, na ktorý by mal nadväzovať.
Moja osobná skúsenosť, ktorá trvá už niekoľko mesiacov je, že keď sa chcem dostať z a do Bardejova v rozumnom čase, musím dopravu vlakom kombinovať autom medzi Bardejovom a Prešovom, niekedy aj Kysakom. A poviem, že je to zvláštny pocit, keď ma otec vezie z Bardejova do Prešova, a popri ceste vidíme, ako ide spolu s nami aj osobný vlak, smerujúci tiež do Prešova, ale ktorý nemôžem využiť, lebo ten do Prešova dorazí iba pár minút po tom, čo mu utečie prípoj do Kysaku. A na ten sa dostanem iba autom, niekedy autobusom.
Vlak na trase Bardejov – Prešov a späť som za posledný rok nevyužil ani raz (!), čo som za 20 rokov pravidelného cestovania nikdy nezažil. Lebo nenadväzujú na žiadne spoje na hlavnom koridore.
Ešte komickejšia situácia je v prestupnom uzle Kraľovany, kde si vlaky utekajú s rozdielom 2 minúty (!) – vlak zo Žiliny prichádza do Kráľovian celá :30, ale spoj na Trstenú mu utečie celá :28, čiže 2 minúty pred ním – takto si utečie až 8 spojov za deň. Rovnaká situácia je v opačnom smere, kedy spoj z Trstenej príde do Kráľovian celá :32, ale vlaky na hlavnej trati smerom na Žilinu im utekajú celá :26, tj. rozdiel 6 minút. A takto si za deň utečie až 8 vlakov. Takže len v Kraľovanoch si utečie denne 16 vlakov.

To spôsobuje nižšiu mieru využívania vlakovej dopravy a tak, ako sa dnes rušia IC vlaky, v budúcnosti sa dočkáme aj rušenia regionálnych vlakových spojení.
V čom Peter Helexa zavádza
Generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Peter Helexa vo svojom vystúpení v Téme dňa na TA3 (16. októbra 2024) pri zdôvodňovaní rušenia IC vlakov a rozšírenia počtu Expresov argumentmi zavádzal verejnosť minimálne v týchto bodoch:
1. Zhustenie premávky, tj. väčší počet Expresov, ktoré budú premávať na našom hlavnom koridore medzi Bratislavou a Košicami namiesto 2-hodinového v 1-hodinovom takte bude mať lepšiu nadväznosť prípojov na regióny, čo je logické, keďže budú jazdiť častejšie. Ale nevysvetlil, prečo zaviedol utekanie prípojov v rozmedzí 2 až 16 minút v Kraľovanoch a Prešove (ostatné uzly som ani neskúmal), a teraz to prezentuje ako vynikajúce riešenie. Čiže najprv niečo pokazíme, potom to ideme veľkolepo sanovať.
2. Nevysvetlil, v čom má spočívať výhoda dlhšej jazdy Expresov, takmer o trištvrťhodinu viac. Dôvodil obslužnosťou aj takých staníc, kde ICečka nestáli. No tieto (medzi)stanice majú byť predsa obslúžené prípojnými vlakmi nižšej kategórie – osobákmi. Ale prípoje tu nefungujú, ako sme už uviedli vyššie.
3. Helexa sľubuje zmodernizovanie infraštruktúry a zvýšenie rýchlosti vlakov na 160 km/h. Túto modernizáciu realizujú Železnice SR už viac než dekádu, stále nie je dokončená (ako diaľnica) a aj modernizované úseky si už po toľkom čase vyžadujú nové opravy. Navyše Helexa zamlčal, že v horskom teréne Slovenska nebude nikdy možné vybudovať toľko úsekov na rýchlosť 160 km/h kvôli prudkým oblúkom. Keby aj, budeme na to čakať ďalšie desaťročia.
4. Je pravda, ako poznamenal, že aj iní (súkromní) dopravcovia môžu prevádzkovať dopravu na železniciach. No nepovedal, že nebudú schopní zabezpečiť prípoje v uzloch, podobne ako sme videli v minulosti, kedy napr. RegioJet nemal nadväzné spoje z hlavnej trasy. Toto dokáže jedine štátom dotovaná Železničná spoločnosť Slovensko.