reklama

Zlodeji suverenity: Brusel a tí druhí...

Stále počúvam o tom, ako Brusel berie európskym národným štátom suverenitu. Brusel - nebezpečná obluda, okráda štáty o ich právomoci a robí z nich bezmocné hračky v rukách bruselských technokratov... Aspoň takto hovoria europochybovači... Samozrejme, že je to ďalší nezmysel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ale to, že národné štáty strácajú suverenitu, je pravda. Vznik nadnárodných korporácií, vývoj komunikačných technológií, lacný a rýchly transport, vývoj moderných zbraní, toto všetko obralo národné štáty takmer o všetku ekonomickú, politickú a vojenskú moc. Ako?

Ak je obrat nadnárodných korporácií väčší ako HDP priemerne veľkého štátu, môžu tieto spoločnosti zasahovať do ekonomiky tohto štátu a diktovať pravidlá. A aj zasahujú. Menšie štáty už dávno nerozhodujú o svojej ekonomike, pretože pre nadnárodné korporácie nie sú malé štáty rovnocenným partnerom. Pre nadnárodné korporácie nie je problém pritlačiť vládu a štát tak, aby zmenili zákony a pravidlá v ich prospech. A tak musíme každú chvíľu dotovať nadnárodné spoločnosti stimulmi, znižovať alebo odpúšťať dane, aby nepresťahovali svoje prevádzky niekde do Ázie...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalej je tu finančný sektor, ktorý nedokážu jednotlivé štáty samostatne regulovať a ktorý oberá štáty o ďalší kus ich suverenity. Malé štáty sa nedokážu brániť proti katastrofám, ktoré môže finančný sektor spôsobiť. Videli sme to napríklad v roku 2008, keď začala kríza. Okrem toho, že neregulovaný finančný sektor krízu rozpútal, niektoré európske štáty potopilo práve to, že zachraňovali krachujúce súkromné banky z verejných peňazí. Museli ich zachraňovať, inak by sa trhy „hnevali" a doplatili by na to obyčajní ľudia.

A čo bezpečnosť?

Vývoj moderných zbraní spôsobil, že väčšina svetových štátov stratila strategický význam. Malé štáty míňajú miliardy na armády, ktoré ich v prípade konfliktov s väčšími štátmi nedokážu ochrániť (pritom minuté miliardy by sa dali použiť omnoho zmysluplnejšie). Koľko suverenity ešte zostalo malým štátom v medzinárodnej politike?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj bez nadnárodných korporácií, globálnych trhov a atómových zbraní je suverenita národných štátov dávno preč - časť svojej suverenity dávno odovzdali inštitúciám ako NATO, OSN, WTO, MMF... „Euroskeptici často štikútajú nad stratou suverenity z dôvodu nášho členstva v EU", píše Bill Emmott (Times) „Prečo sa ale nikdy nesťažujú na inštitúcie ako OSN, NATO či MMF, ktorým sme po roku 1945 tiež predali časť našej suverenity. Členstvo v NATO nás zaväzuje vstúpiť do vojny v prípade, ak iná krajina napadne, napríklad, Turecko. Obete, ktoré musíme prinášať v rámci členstva v EÚ, proti tomu vyzerajú úplne banálne. Členstvo vo WTO obmedzuje naše možnosti dotovať určité priemyselné odvetvia alebo používať obchodné clá k zníženiu dovážaného tovaru. Z dôvodu nášho členstva v OSN podlieha naše jednanie medzinárodnému právu." A to nikomu, zdá sa, vôbec nevadí... „Zabudnite na výroky typu: chceme späť svoju suverenitu. Odchodom z EÚ ju nezískame."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Existujú ešte na svete plne suverénne štáty? Počul som názor, že jediným 100% suverénnym štátom na svete je Severná Kórea. Severná Kórea má plnú kontrolu nad svojím územím, všetci ju rešpektujú, nie je zaviazaná žiadnej medzinárodnej organizácii, uplatňuje politiku úplnej sebestačnosti. Severná Kórea sa ale musela vzdať všetkých výhod modernej ekonomiky a liberálnej demokracie a utiahnuť sa do izolácie.

Ak nepočítame spomínanú Severnú Kóreu, platí, že v dnešnom svete potrebuje byť štát veľmoc na to, aby mohol jednať slobodne a suverénne. Ktorý európsky národný štát je svetová veľmoc? Možno len Nemecko. Takže koľko z tej neexistujúcej suverenity môže Brusel zobrať ostatným európskym štátom?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšina malých národných štátov sa stáva bezmocnými. Jednoducho nemajú dostatočnú veľkosť a vplyv na to, aby si moc a suverenitu zachovali... V priebehu niekoľkých desiatok rokov sa všetko stalo nadnárodným - máme nadnárodné korporácie, nadnárodné trhy, výroba je nadnárodná, finančné toky sú nadnárodné, ekonomická kriminalita a korupcia sú nadnárodné, bezpečnosť je v rukách nadnárodných organizácií... Len štát je stále malý a národný.

Kto tu chce dnes ešte hovoriť o suverénnom štáte a o nebezpečenstve Bruselu? Populisti, provokatéri a naša konkurencia...

Riešenie? Aby prežili a zachovali si svoje bohatstvo, potrebujú malé štáty získať veľkosť. Jediná cesta pre európske štáty je spájať sa - veľkosť a silu im môže dať len Európska únia.

Namiesto toho, aby sme sa naháňali za neexistujúcou suverenitou, o ktorej europochybovači a populisti dokola rozprávajú, mali by sme urobiť všetko preto, aby sa Európska únia čo najhlbšie integrovala. Pretože aj napriek tomu, že je medzi európskymi štátmi veľa rozdielov, všetky sú si historicky blízke, ich obyvatelia majú podobnú mentalitu a podobné hodnoty. Všetky majú rešpekt ku kultúre svojich susedov a všetky štáty Európskej únie sú demokratické. Tým pádom si všetky môžu navzájom dôverovať.

Nech pochybovači rozprávajú čo chcú, pravda je, že čím bude Európa silnejšia, tým bude silnejšie aj Slovensko. Prostredníctvom EÚ získame možnosť spolurozhodovať, posilníme svoju pozíciu a predovšetkým získame garanciu bezpečnosti.

Samozrejme, môžeme využiť zvyšky svojej suverenity, vzdať sa bezpečia členstva v Európskej únii a ísť vlastnou cestou. V dnešnom svete nám však tieto zvyšky suverenity postačia len na vytvorenie štátu s lacnou pracovnou silou, veľkej továrne bez budúcnosti. A to si, s výnimkou našich konkurentov z druhej strany sveta, asi nikto nepraje.

Milan Polešenský

Milan Polešenský

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  4x

www.polesensky.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu