Túto konštrukciu som si požičal z teórie spravodlivosti amerického filozofa Johna Rawlsa. Pomocou podobného postupu, ak budem veľmi zjednodušovať, chce Rawls zistiť, aké pravidlá a aké usporiadanie v spoločnosti sú najspravodlivejšie. Podľa Rawlsa by sa mali pravidlá prijímať pod fiktívnym „závojom nevedomosti", pretože len ten zabezpečí, že rozhodnutie bude spravodlivé pre všetkých.
Rawls predpokladá, že ľudia sú rozumní a každý človek sa bude pri rozhodovaní snažiť dosiahnuť pre seba čo najväčšie výhody. Ak sa ľudia rozhodujú v situácii, keď nevedia, v akých podmienkach budú žiť, musia sa rozhodnúť tak, aby mali čo najväčšie výhody za každých okolností. Aj keď sa narodia hore, aj keď sa narodia dole.
V posledných mesiacoch nepočúvam nič iné len to, ako sa máme v Európe a na Slovensku zle. Keby si mali všetci tí, čo sa sťažujú vybrať, kde sa znova narodia, porovnať Európske štáty so zvyškom sveta, kde by si vybrali?
Napriek všetkým problémom, ktoré máme, keď si ja spravím test so závojom nevedomosti, stále mi Európa vychádza ako najlepšie miesto pre život... A bude najlepším miestom dovtedy, kým si budú Európania uvedomovať svoju výnimočnosť, podľa toho sa budú správať a nenechajú sa navzájom rozoštvávať.