reklama

Krajina, ku ktorej nemá polovica jej mladých ľudí dobrý vzťah, má problém. Ako to zmeniť?

Prognostici študujú ekonomiku, politiku, svetový vývoj… My pracujeme s mladými ľuďmi, vnímame ich obavy, plány...

Krajina, ku ktorej nemá polovica jej mladých ľudí dobrý vzťah, má problém. Ako to zmeniť?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pracujeme s generáciou, ktorá bude v blízkej budúcnosti rozhodovať, riadiť firmy a štát…

Vidíme, že mladí ľudia strácajú záujem o veci verejné a prestávajú sa zaujímať o svoje okolie… Rôzne prieskumy z posledných rokov potvrdzujú trend, s ktorým sa stretávame v našej každodennej práci.

Mladí ľudia necítia podporu svojej krajiny, nedôverujú samospráve, štátu a štátnym inštitúciám. Cítia, že ich dospelí nepočúvajú a nerešpektujú ich názory. Domnievajú sa, že nemajú možnosť nič ovplyvniť a rozhodovanie a diskusia idú mimo nich. Nedeje sa to len pri veľkých témach, ale aj v prípadoch, keď sa rozhoduje o ich každodennom živote.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôsledkom je, že mladí ľudia rezignujú a necítia potrebu zaujímať sa o svoje okolie. Pre mnohých je únikom odcestovať do zahraničia a niektorí sa radikalizujú. Z prieskumov vyplýva, že to takto cíti viac ako polovica mladých ľudí na Slovensku.

Ak polovica mladých ľudí nemá dobrý vzťah k svojej krajine, potom to predstavuje veľký problém pre celú spoločnosť.

Obrázok blogu

Ako zmeniť tento trend?

Dnes už nediskutujeme o tom, či je dôležité zapájať mladých ľudí do rozhodovania, ale o tom, ako to urobiť čo najlepšie. A ideálne aj čo najrýchlejšie, ak nechceme mať na Slovensku za niekoľko rokov veľký problém.

Ak sa chceme vyhnúť problémom v budúcnosti, je dôležité využívať všetky nástroje, ktoré môžu formovať a rozvíjať mladých ľudí, ako sú reforma vzdelávania, podpora mládežníckych organizácií, dotácie a granty…

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na lokálnej úrovni môžeme napríklad podporovať mládežnícke parlamenty v samosprávach, veľmi dôležité školské parlamenty na základných a stredných školách, viac využívať grantové schémy, ktoré umožnia mladým ľuďom cestovať a získavať skúsenosti alebo otvárať diskusie s dôležitými dospelými.

Najdôležitejšie je ale to najjednoduchšie - vypočuť si, rešpektovať a zapojiť mladých ľudí do rozhodovacieho procesu.

(Autor je zamestnanec Národného inštitútu vzdelávania a mládeže, príspevkovej organizácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, všetky názory publikované v tomto článku sú však osobné.)

Milan Polešenský

Milan Polešenský

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Koordinátor práce s mládežou, poslanec zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a miestneho zastupiteľstva v Bratislave - Petržalke. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

291 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu