Mládežnícky parlament môže byť tieňovým parlamentom vo všetkom, čo sa týka mládeže, vzdelávania, voľného času alebo športu… Teda v oblastiach, kde majú mladí ľudia viac skúseností ako dospelí.
Prečo sme to urobili?
Mladí ľudia sa cítia byť vylúčení z rozhodovania. Prekáža im, že sa dospelí nezaujímajú o ich názor a týka sa to aj vecí, ktoré priamo ovplyvňujú ich život. Výsledok je, že mládež rezignuje na veci verejné, nezaujíma sa o svoje okolie a stráca vzťah ku krajine, v ktorej žije.
Na druhej strane sú dospelí, ktorí potrebujú v mnohých oblastiach počuť názory mladých ľudí, ak sa majú správne rozhodnúť.

Nie všetko dopadlo podľa našich predstáv…
Existuje veľa spôsobov zapájania mládeže a samospráva má v rukách ten najjednoduchší a najúčinnejší nástroj - diskutovať, pýtať sa na názory mladých ľudí a rešpektovať ich.
Napríklad aj prostredníctvom mládežníckeho parlamentu. Ten má oporu v zákone a slúži ako poradný orgán starostu/primátora/župana a zastupiteľstva.
Funkcia mládežníckeho parlamentu ako poradného orgánu je z môjho pohľadu najdôležitejšia. Realita je však pestrejšia. Väčšina mládežníckych parlamentov na Slovensku sa zameriava na organizovanie dobrovoľníckych, kultúrnych alebo vzdelávacích aktivít. Je to pochopiteľné - len málo mladých ľudí sa zaujíma o politiku.
Dôležité je, aby sa členovia mládežníckych parlamentov cítili dobre a zabávali. Popri tom sa úplne prirodzene vzdelávajú, získavajú vzťah ku svojmu okoliu a ukazujú dobrý príklad ostatným ľuďom v meste alebo obci.

Čo robil mládežnícky parlament dva roky…
Petržalský mládežnícky parlament sme založili v čase najsilnejšej pandémie. Práve v tom čase bol vyhlásený zákaz vychádzania a my sme mali odštartovať historicky prvý mládežnícky parlament v mestskej časti. Od začiatku sme pracovali online a trvalo viac ako tri mesiace, kým sme sa mohli stretnúť naživo.
V tej dobe školy prechádzali na online vyučovanie. Pre učiteľov a žiakov to nebolo ľahké. Jedna z prvých aktivít mládežníckeho parlamentu bola organizácia webinárov, na ktorých študenti učili učiteľov, ako viesť online vyučovanie pomocou nových technológií a zábavne.
Neskôr pomáhali organizovať online workshopy pre mládežnícke parlamenty z celého Slovenska a po čase sa pridali aj aktivity pre školské parlamenty.
Keď sme vyšli z karantény, mládežnícky parlament mal už zohratý tím.

Po pandémii získali grant z programu Erasmus+. Za 6000 eur zorganizovali sériu workshopov na školách, pri ktorých pospájali niekoľko ďalších organizácií.
Realizovali dva veľké prieskumy, ktoré boli publikované aj v medzinárodnej Ray štúdii.
Hosťovali mládežnícku výmenu.
Zorganizovali niekoľko ekologických aktivít a kampaní.
A pre mňa to najdôležitejšie - zapájali sa do tvorby strategických dokumentov mestskej časti, pripomienkovali rozpočet a rozprávali sa s poslancami o materiáloch na rokovanie zastupiteľstva.
Začína druhé funkčné obdobie a môžete sa pridať.
Funkčné obdobie mládežníckeho parlamentu v Petržalke, ktoré trvá dva roky sa skončilo a teraz hľadáme mladých ľudí na ďalšie. Napíšte nám správu, ak vás téma zaujíma a chceli by ste sa zapojiť.

Autor je zamestnanec Národného inštitútu vzdelávania a mládeže, príspevkovej organizácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, všetky názory publikované v tomto článku sú však osobné.