Čo chceme a čo musíme?

Treba mať na pamäti, že chceme žiť, ale musíme zomrieť. Nie je prirodzené, aby sme stále niečo chceli, alebo iba museli.V každom období života sa podiel chcenia a toho čo musíme mení, pretože čím viac chceme, tým viac musíme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Motto: chcem žiť, ale musím zomrieť!

Poradie, že chcem žiť, ale musím zomrieť nemôžem prehodiť. Celý život sa skladá z toho , že niečo chcem a niečo musím. Možno boháč by teoreticky mohol stále niečo chcieť, ale potom by chudák stále niečo musel. Záleží na našej životnej situácii a slobodnej vôli koľko toho chceme a koľko musíme. V každom období života sa tento podiel mení. Mal by tento podiel byť vyvážený, aby sme boli spokojní, prípadne aj šťastní.Ak prevažujú povinnosti, ktoré musíme, klesajú možnosti, aby sme niečo chceli. Múdre je, aby sme sa usilovali o také povinnosti, ktoré chceme a zbavovali sa povinností, ktoré musíme. Zvýšime tým právo na vlastné rozhodovanie a konanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V období mladosti a rozkvetu síl, fyzických i duševných, ľahšie prijímame povinnosti, ktoré musíme. Nevieme si v dostatočnej miere uplatniť svoje názory a práva. Pribúdajú roky a skúsenosti a do popredia sa tlačia názory a nároky, ktoré chceme realizovať.

V starobe som sa dostal do štádia, kedy som v pohode, keď niečo nemusím. Stresom je každá povinnosť, každý termín, kedy niečo musím. Počas môjho života som bol stále aktívny. Vrhal som sa do riešenia problémov. Vymýšľal som stále niečo čo som chcel a to ma hnalo do nových situácii, kedy som musel robiť aj to čo som nechcel. Na rozdiel od súčasnosti ma vždy veci okolo mňa provokovali k aktivite. Bolo to preto, že som chcel a nie vždy musel, alebo som si tieto aktivity vymyslel.

SkryťVypnúť reklamu

Život človeka unaví, ale napriek tomu by ešte veľa vecí chcel, aj keď nevládze.Telesná schránka je opotrebovaná a často zradí, ale duch ešte žije aktívne a občas sa búri proti tomu keď sa mu nechce. To je dôvod, prečo by som mnohé aktivity ešte chcel robiť, zapájať sa do života, ktorý je okolo mňa. Prináša to situácie, kedy sa moja pohoda narúša, lebo ak niečo chcem, tak potom aj musím. V minulosti ma takéto úvahy netrápili.

Nuž tak je to s tým chcieť a musieť, lebo ja ešte chcem žiť, ale viem, že musím zomrieť! 

Milan Ružička

Milan Ružička

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milan Ružička, emeritný profesor na UKF v Nitre, zakladateľ Ústavu krajinnej ekológie SAV a spoluzakladateľ Fakulty ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene. Pôsobím na Katedre ekológie a environmentalistiky FPV UKF v Nitre. O prírodu som sa zaujímal už v mladých rokoch ako tramp a neskôr skaut. To ma priviedlo na štúdiá prírodných vied, špeciálne geobotaniky. Spojenie vegetácie s vlastnosťami krajiny, vo mne vyvolalo záujem, ako je možné pochopiť krajinu ako prostredie pre život človeka. Postupne som objavil spôsob a metódu indikácie vlastností krajiny tak aby človek mohol v nej rozumne a ekologicky optimálne hospodáriť. Uvedomil som si, že tieto poznatky je potrebné sprístupniť ďalším generáciám pre ich využitie. V princípe ide o to, aby sa človek v krajine choval tak, aby v nej prežili aj deti a ich deti. Zoznam autorových rubrík:  Socialne, PolitikaSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu