"Konzervatívny" Predseda komisie

Predseda Komisie José Manuel Barroso v prejave v Portugalskom parlamente povedal: "Cieľom EÚ je mať novú zmluvu do roku 2009, pred voľbami do Európskeho parlamentu" ... Lídri EÚ by sa na novom texte mohli dohodnúť počas Medzivládnej konferencie, ktorá by sa konala v druhej polovici 2007 počas Portugalského predsedníctva ... Barroso tiež varoval pred opätovným otváraním otázok, v ktorých sa už podarilo nájsť kompromis pri dohadovaní Ústavnej zmluvy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Úvod tohoto článku je zložený z citácií článku "Barroso chce novú zmluvu EÚ do roku 2009" uverejnenú na portále EurAktiv dňa 16. 4. 2007. Neviem, čo si mám o tom myslieť. Pán Barroso, bývalý predseda pravicovej Portugalskej vlády, bývalý podpredseda Európskej ľudovej strany, konzervatívec ako sa patrí, sa „zakonzervoval“, bohužiaľ aj spolu s inými, v bare rýchleho občerstvenia "Úspech Zmluvy o ústave EÚ". Je pravdou, že sa na jej vypracovaní osobne podieľal ako člen zasadnutí Konventu o budúcnosti Európy, a z tohoto dôvodu Zmluve "musí" veriť a nie na ňu zuby ceriť, len mi nejde do hlavy ako môže niekto, kto je presvedčený o tradičných hodnotách, s flagrantnou ľahkovážnosťou odovzdávať moc, ktorá mu bola prepožičaná, nie darovaná, inštitúciám, ktoré sú vzdialené od občanov a navyše nevolené. To potom radšej Tony Blair, "ľavičiar", ktorý bol prinútený robiť "pravicové" reformy. Alebo chudák Gyurcsányi v Maďarsku. Je to ten svet ale zmotaný!To odovzdanie moci by ma, ak by prebehlo po zrelej úvahe a verejnej diskusii, ktoré právomoci, ako a s akými obmedzeniami odovzdať, až tak netrápilo, horšie je, že je ho potrebné vykonať čím skôr, do pol roka na Medzivládnej konferencii prijať nový kompromis a neotvárať už uzavreté otázky. Akoby na tomto rýchlom odovzdaní suverenity, ktoré by malo viesť k väčšej konkurencieschopnosti ale aj uniformnosti a tým pádom aj určitému potlačeniu tvorivosti, mal niekto záujem. Je paradoxné, že práve na niektorých z týchto uzavretých otázok, nám pomohli ľavicový Holanďania a Francúzi tento "nedorobok" zastaviť. Ale jeho postoj je typický pre takmer všetkých lídrov súčasnosti; ako hovorieval jeden z mojich bývalých šéfov: "Všetko, hneď a dobre". Škoda, že vo svojej prílišnej aktivite a akčnosti niekedy spôsobil ešte väčšie problémy. Na druhej strane ma naučil aj jednu dobrú vec a to, vo všetkom hľadať nejaký zádrheľ. On to síce formuloval: „Vždy mysli na to, že druhý chcú robiť zle“, ale pomáha to, aj bez toho.Zaujala ma ešte jedna drobnosť na fotke, ktorá je mimochodom tiež z daného článku portálu EurAktiv. Ruka vystretá dopredu, otočená dlaňou smerom nadol mi niečo pripomína. Aj keď toto je len perlička na torte môjho nepochopenia Barrosovho konzervativizmu.

Marián Miliczki

Marián Miliczki

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

večne nespokojný post post moderný rebelant hľadajúci to, čo je za ... Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťpolitikazahraniciepoznámkytrinásta komnatamuž a ženasúkromnénezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,081 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu