Stimulácia domáceho dopytu Slovensku ozdravenie neprinesie

Obdobie krízy sa stáva pre vlády obdobím, kedy môžu s verejnými zdrojmi nakladať ešte viac nedbalo ako počas obdobia rastu či stability. Podporuje ich v tom teória fiškálneho multiplikátora, ktorá hovorí, že jedna vládou minutá peňažná jednotka naštartuje hospodárstvo o viac ako svoju hodnotu. Predpokladá sa teda multiplikátor vyšší ako 1. Jednoducho vysvetlené - novými verejnými výdavkami odmeňovaný pracovník nielen produkuje, ale aj míňa a tým podporuje ďalšie podniky, odvetvia a rast zamestnanosti v nich.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Táto 70 rokov stará teória Johna Maynarda Keynesa, je populárna najmä kvôli tomu, že odporúča politikom pri boji s krízou jednoducho míňať peniaze niekoho iného. Je to veľmi krátkozraká teória spojená s Keynesovym výrokom, že z dlhodobého hľadiska sme všetci mŕtvi (čo možno platilo počas druhej svetovej vojny). Následne však bola platnosť tejto teórie empiricky vyvrátená objavením sa slumpflácie (inflácie spojenej s hospodárskym poklesom). Masívna fiškálna stimulácia tak prestala byť v 60. rokoch využívaná kvôli tomu, že so sebou prináša riziká ďalších kríz, štrukturálnych šokov a najmä vysokú infláciu. Najnovšie výskumy (Robert J. Barro, The Wall Street Journal, 22. január 2009 alebo The effectivness and scope of fiscal stimulus, OECD 2009, EPC, 13. marec 2009) však poukazujú na to, že multiplikátor vládnych výdavkov je nižší ako 1. Teda nielenže nedochádza k multiplikácii, ale časť vládnych výdavkov sa ani neodráža v raste HDP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V podmienkach Slovenskej republiky má stimulácia domáceho dopytu ešte menší význam. Účinok fiškálneho stimulu totiž ovplyvňuje sklon k spotrebe a otvorenosť ekonomiky. Vyšší sklon k spotrebe a nižšia otvorenosť ekonomiky zvyšujú hodnotu multiplikátora a odraz fiškálneho stimulu v celkovom outpute hospodárstva. K zásadnému zvýšeniu sklonu k spotrebe dochádza u ľudí, ktorí stratia zamestnanie, pretože prestávajú sporiť a celý svoj príjem a časť úspor používajú na spotrebu. Tento príjem je však zrazu oveľa nižší. 

Na druhej strane prichádza k predvídavému a opatrnostnému šetreniu u občanov SR, ktorí o prácu zatiaľ neprišli a neboli priamo zasiahnutí krízou. Účinok fiškálnej stimulácie však znižuje najmä vysoká otvorenosť slovenskej ekonomiky (podiel importu na HDP bol 87,5 %, pričom priemer EU27 bol 37,9 % HDP v roku 2007). Fiškálny stimul (vynaložené prostriedky slovenských daňových poplatníkov) sa teda môže jednoducho preliať do zahraničia. 

SkryťVypnúť reklamu

Absurdnosť teórie fiškálnej stimulácie a fiškálneho multiplikátora je možné ilustrovať na jednoduchých príkladoch. Rovnako vysoký multiplikačný efekt, dopad na rast HDP a zamestnanosť v danom roku totiž môže mať projekt budovania diaľnice a tiež projekt stavania a následného búrania budov. Taktiež je potrebné dávať pozor na investičné projekty, ktorých hlavným argumentom je podpora rastu zamestnanosti. Totiž najrýchlejším spôsobom ako znížiť nezamestnanosť na minimum je dať polovici nezamestnaných kopať jamy a druhej polovici ich zahrabávať. 

Multiplikačný efekt dodatočných finančných zdrojov a krátkodobý vplyv na prírastok HDP či zamestnanosť teda nemôžu byť jedinými kritériami pre rozhodnutie sa o prijatí opatrení. Pri nakladaní s verejnými zdrojmi je potrebné vždy zvažovať ich alternatívne použitie a hľadieť na strednodobé efekty prijímaných opatrení. Je potrebné zamietnuť projekty, ktoré okrem krátkodobých efektov neprinášajú požadovanú pridanú hodnotu a ktorých spoločenské náklady sú vyššie ako ich prínosy. Nemôže nám byť ľahostajné míňanie verejných financií a zadlžovanie krajiny, ktoré je honosne zahalené závojom takzvanej fiškálnej stimulácie hospodárstva.

Miloš Moravčík

Miloš Moravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorému záleží na tom, aby štát ľuďom nehádzal polená pod nohy na ceste za šťastím, ale aby vytváral podmienky pre kvalitný život. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu