Astma.

Písmo: A- | A+

Pohľad na problematiku astmy  trochu inak, než ako ste zvyknutí. Začala by som rovno príkladom z praxe. Ako súvisia astma, choré oko, vredy na žalúdku a tiež ostatné prejavy

 Pani asi 65 ročná. Pracuje ako zdravotná sestra. Posledné roky sa jej začalo horšie dýchať a bolo pritom počuť aj pískanie na prieduškách. Zhoršilo sa to tiež vtedy, ak bola po službe na pohotovosti. Pohotovosť máme totiž v suteréne. Môžu tam byť aj roztoče, aj plesne, aj keď na prvý pohľad nie sú vidieť. Taktiež sa stav zhoršil, ak zjedla orechy, med, škoricu,čokoládu, viac sladkostí. Ako typický zdravotník, samozrejme, nechcela ísť dlho na pľúcnu ambulanciu. Naveľa tam ale išla, urobili jej aj testy s fúkaním do hadíc. Volá sa to spirometria. Diagnózu uzavreli ako astmu a doporučili sprej Alvesco. Sama nefajčí, len možno 1x ročne, nepije alkohol. Jej manžel je ale fajčiar, aj má vredy na žalúdku. Jej ocko, ktorý už zomrel ,mal roky vredy na žalúdku, mal tiež problémy s okom, až tak, že mu museli oko vyoperovať a tiež celý život užíval Anopyrín, aj keď bol vredár. Tiež zaujímavé! Oko mu pritom operoval jeden z najväčších odborníkov na Slovensku. Všetko to už bolo dávno, ale už vtedy sa napríklad vedelo, že Anopyrín by nemali užívať vredári. Málo sa ale vedelo o infekcii Helicobakter pylori. Táto baktéria má mimoriadny vzťah ku vredom žalúdka, aj ku iným prejavom v tele. Prečo to tu spomínam? Lebo všetko môže spolu súvisieť. Aj napríklad s astmou u tejto panej. Vysvetlím ďalej v texte.

Pani ale mala aj iné ťažkosti. Napríklad len nedávno jej operovali sietnicu jedného oka. Začala totiž vidieť také malé „machuľky“ . Zistilo sa, že má na sietnici akoby „ dieru“. Že sa nevie z čoho to je, ale že to treba operovať, aby sa tá diera nerozširovala. Tak teda išla na súkromnú , mimochodom veľmi uznávanú očnú kliniku vo väčšom meste. Samozrejme to ani nebolo lacné. Ale skutočne tam boli veľmi milí aj šikovní lekári, starostlivosť naozaj nadštandardná. Doporučili jej po operácii kvapky do očí. Sú zo skupiny tzv betablokátorov. Samozrejme sa jej po nich významne zhoršilo zase to dýchanie. Takže ich musela vysadiť.

Viete , čo je ale divné? Že napríklad v tomto prípade už očný lekár nevníma to, že má pacient astmu. Alebo , že sa nepátra, aspoň trochu, čo mohlo tej sietnici ublížiť? Čo ju mohlo poškodiť? Vlastne sa to tej panej nikto ani nepýtal, aké má iné ťažkosti. Rozhodujúce bolo, že má spravené predoperačné vyšetrenie. Ani pred tými viac rokmi, ani ten najväčší odborník na oči, čo operoval ocka tejto panej, ani ten sa nepýtal na nejaké vredy žalúdka. Neviem to samozrejme na 100%, ale je to dosť pravdepodobné.

Sami si môžete dať ruku na srdce a odpovedať, ak sa liečite na oči, či sa Vás niekto z očných lekárov niekedy pýtal, či nemáte aj iné problémy. Napríklad s intoleranciou histamínu? Alebo so žalúdkom? Alebo, na čo sa liečili, či liečia Vaši príbuzní. A takisto, ak máte astmu, koho sa to pýtali lekári?

Na vine ale nie sú tí mladí oční lekári. Na vine je systém, ktorý nás lekárov nenaučil vnímať medicínu v súvislostiach a ešte navyše vznikajú rôzne odbornosti, čo ešte viac núti uzavreto myslieť len na danú oblasť. Lekári sú hodení zo školy rovno do praxe a škola samotná je väčšinou len kopa teórie, nie samozrejme ľahkej. A tá prax je aj rovno trenažér. Na druhej strane je pacient, je ich kopa, čím ďalej , tým viac a všetci kričia, že majú na všetko nárok.

Viete, čo je tiež divné? Táto pani bola na pľúcnej ambulancii asi 3x za posledné 2 roky, lebo logicky ani nechce chodiť po lekároch. Ani ten sprej veľmi pravidelne neužíva. Čo tiež nie je dobré, lebo tieto spreje sa majú užívať aj v čase kľudu, aby zápal v prieduškách dostali pod kontrolu. Obsahuje totiž maličkú dávku kortikoidov. Divné je ale to, že sa jej ani raz na tej pľúcnej ambulancii nespýtali na to, čo jedla predtým, keď sa jej dýchanie zhoršilo. Pritom je to lekárka veľmi svedomitá, pracuje v danej oblasti asi 30 rokov. Pritom je evidentné,že ak pani zje napríklad orechy, alebo škoricu / spomínala som vyššie/, tak sa jej dýchanie zhorší.

Takisto, ako sa sťahujú hladké svaly v stene priedušiek pri astme a vzniká zvuk pískania, tak takisto sa môžu sťahovať hladké svaly, či steny ciev hocikde v tele. Cievy sú ale v tele rôzne, niekde tenšie, niekde majú hrubšiu stenu. To, čo ich sťahuje, napríklad aj taký histamín v tele, to isté ich robí priepustnejšími. Uniká z ciev tekutina a okolité bunky, imunitný systém to príde upratať. Kľudne by to mohlo byť stručné vysvetlenie toho, ako sa môže poškodiť sietnica. Ak je raz niečo poškodené, tak sa tam aj ľahšie spraví diera. Aj sa potom samozrejme ľahšie zväčší.

Viete, čo ten histamín zvyšuje? Aj spomínané potraviny, aj napríklad infekcia Helicobakterom pylori. A túto baktériu mávajú často vredári, aj napríklad ľudia, čo pracujú s veľa ľuďmi, čo je tiež zdravotníctvo, atď.

Rozhodne sa témy astmy týka aj histamínová intolerancia. Viac Vám o histamínovej intolerancii , aj o infekcii H. pylori píšem v elektronickej knižke: Poďme vyzdravieť spolu ! 

Obrázok blogu

https://www.martinus.sk/?uItem=301570&z=FEFAYK&utm_source=z%3DFEFAYK&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Histamínová intolerancia je totiž tiež často len príznak a má svoje konkrétne príčiny. Napríklad je to aj infekcia H. pylori, či alergia na potraviny, či parazity, atď. Môže za tým byť aj celiakia napríklad.

Nikdy pritom nejde len o astmu. Často majú títo pacienti aj napríklad ekzém, alebo žalúdočné problémy, arytmiu/ nepravidelnú činnosť srdca/, bolia ich kĺby, migrénu, koprivku o ktorej nikto nevie prečo je, hnačku,alebo naopak zápchu, epilepsiu, alebo majú takú zvláštnu diagnózu , že tetania / aj o nej Vám napíšem/, atď.....alebo aj takéto problémy s očami, stavy paniky, úzkosti, či depresie. Môžu tak vznikať aj napríklad polypy na čreve.

Pani sa skutočne infekcia H. pylori potvrdila, preliečila a má sa tak, že oči sa už nezhoršujú. Na stravu si ale musí dať pozor stále. Jednoducho nemôže jesť potraviny s vyšším obsahom histamínu. Inak by sa zhoršila astma. To máte ale ako s fajčením a alkoholizmom. Ak prestanete, následky ostanú dlhšie. Nie ste hneď zdraví ako ryba na druhý deň.

Aj o baktérii H.pylori sa môžete dočítať v knižke :Poďme vyzdravieť spolu !, aj v knižke : Falošne negatívne výsledky v medicíne.

Obrázok blogu

https://www.martinus.sk/?uItem=313239&z=FEFAYK&utm_source=z%3DFEFAYK&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Nikdy nejde len o astmu!

Príklad číslo 2:

Mladý pán sa lieči na astmu, aj má ekzém a roky chodí na liečenie do Tatier. Má aj kompletne vypadané vlasy.Aj jeho malá dcérka má vlásky vypadané. Bol v rámci vyšetrení aj na alergológii, kde mu zistili alergiu na pšenicu, ale celiakiu, že nemá. Povedali mu, že ale výrobky z obilnín môže jesť, keďže celiakiu nemá. Tak roky chodil na pľúcne, aj na tú alergológiu, aj na kožné, aj teda do tých kúpeľov. V poslednom čase sa ale zvýraznili bolesti žalúdka, aj hnačky mával častejšie. Tak bol odoslaný na gastroenterológiu. Tam zistili chronický zápal žalúdka. Ale nič viac, ani mu nič neporadili. Tak som aj ja už bola zúfalá, čo s ním. Aj ja som sa viac menej spoľahla, že veď ani ja už nič nevymyslím, keď už všade bol a to nie raz. Nakoniec prišiel asi po pol roku, výrazne schudnutý, ekzém sa mu zlepšil, aj astma. Povedal, že jednoducho vyradil múčne jedlá zo stravy. Vlasy mu ale nenarástli.

Pozrite si aj elektronickú knižku: Falošne negatívne výsledky v medicíne. Tiež teda kapitolu o celiakii a jej podobných stavoch v knižke Poďme vyzdravieť spolu. Atiež kapitolu o potravinovej alergii.

Aj napríklad niektorí športovci mali astmu a na bezlepkovej diete sa im výrazne zlepšil stav. Napríklad Novak Djokovic. Samozrejme takým úsmevným príkladom môže byť to, že niekedy má priveľa športovcov astmu. Tie lieky na astmu im totiž rozširujú pľúca a následne to zlepšuje športový výkon.

Takže tak, všetci niekde robíme chybu. Aj ja, že sa spolieham na to, že teda na tých odborných ambulanciách všetko vyšetria, aj povedia. Aj pacient, lebo len chodí po vyšetreniach a ani nevie prečo tam vlastne bol. Neverím, že by mu skutočne na tej alergológii nepovedali, že múčne jedlá by nemal jesť, keďže má alergiu na pšenicu a iné obilniny. Aj teda na tom pľúcnom, kde sa len robí Rtg, spirometria a doporučí sa kopa liekov, sprejov.

Všetko je to nejaké divné. Ale najviac divné je, že nám to nikomu nevadí a nikto s tým nič nerobí. Ani na tej škole, kde učia lekárov, ako byť lekármi.

No a keď už vidím v ambulancii, či na pohotovosti astmatika, čo fajčí, tak mám dosť. To je skutočne nepochopiteľné. To isté platí pre alkohol. Taký alkoholik má časom nielen astmu, ale aj fibriláciu srdca, epilepsiu , depresie, trombózu, infarkt srdca, či mozgovú príhodu, nádor pažeráka, no skrátka môže si vybrať z pomerne širokého sortimentu.

Ďalší príklad, pomerne zriedkavý z praxe:

Prišiel na pohotovosť starší pán s tým, že náhle, keď kosil záhradu, sa mu začalo zle dýchať, až mu pískalo na prieduškách. Inak tiež silný fajčiar a popíjač alkoholu. Mimoriadne spoločenský, zabávač, super hrá na harmonike. Tak sa mu pichol Syntophylín, Hydrocortison. Stav sa zhodnotil ako záchvat astmy. Išiel domov a na druhý deň ešte aj tú záhradu dokosil. Dýchanie sa ale nezlepšovalo, tak znova išiel na pohotovosť, tam už bol samozrejme iný lekár. Tak sa zopakovalo to isté. Asi po týždni išiel pán ku svojmu obvodnému lekárovi, s tým, že nielen mu pískajú priedušky, ale aj má bolesti na hrudníku, ale že to ho už bolí od toho kosenia. Tak bol odoslaný na EKG a tam sa potvrdil infarkt. Za astmou môže byť aj infarkt srdca. Aj sa to volá , že kardiálna astma. Je to ale menej časté. Dnes je pacient adeptom na transplantáciu srdca. Veselý je ale rovnako, dúfam, že aspoň nefajčí.

Naučení sme, že typickou príčinou astmy je alergia na trávy, pele, srsť zvierat, prach, roztoče,....ale nejako sme zabudli, že sú aj takéto , vyššie spomínané možnosti.

Taktiež jednou z možností príčin astmy je reflux žalúdočnej kyseliny smerom nahor do pažeráka. Nemusíte to cez deň ani cítiť. Ale v noci, keď si ľahnete, sa „ preleje“ časť žalúdočnej kyseliny smerom nahor, ako keď fľašu vína dáte ležato. Podráždia sa tak nervy, ktoré zásobujú aj hrtan, nos, ucho, aj sa môže kúsok tej kyseliny v spánku vdýchnuť a to potom vyvolá kašeľ a pískanie. Riešenie je ale nie v tom, užívať lieky na astmu, ale prísť na to, že ten reflux máte a potom zas na to, čo ten reflux spravilo. Popri astme majú tak ľudia aj upchatý nos, polypy v nose, oddŕhajú neustále, majú aj čudné pocity, akoby im niečo zavadzalo v krku, nádor nemusí byť výnimkou, atď. Znova sa o tom viac dočítate v knižke Poďme vyzdravieť spolu .

A tie príčiny refluxu , žalúdočno pažerákového / GER- gastroezofageálneho/ , sú znova : fajčenie, alkohol, H. pylori, alergia na potraviny, práca so škodlivinami, aj parazity napríklad, aj niektoré lieky...atď. Aj extrémna obezita. Aj príliš veľká diera v bránici, kadiaľ prechádza pažerák do žalúdka. Aj niektoré lieky môžu robiť zápal žalúdka, aj reflux. Niekedy sa musí až operačne spevniť taká manžeta okolo dolnej časti pažeráka, kde prechádza pažerák do žalúdka.

Ľudia s dlhodobo upchatým nosom, či s problémom s pľúcami, často chodia na krčné, pľúcne, či alergológiu a pritom si nedajú vysvetliť, že aj reflux žalúdočnej kyseliny môže robiť takéto prejavy. Volá sa to mimožalúdočné prejavy , alebo mimopažerákové prejavy refluxu. Je to aj ťažké ľuďom vysvetliť, najmä ak necítia, žeby mali problémy s trávením. Tak teda, ak chcete vedieť viac, opäť kliknite na knižku Poďme vyzdravieť spolu.

Napíšem Vám ešte jeden príklad , aj keď sa nebude týkať zrovna astmy, ale ide o choré pľúca.

Pani, asi 76 očná, mimochodom detská lekárka, má lekára aj manžela. Roky má problémy so srdcom, arytmiu, užíva aj Warfarín. Aj iné lieky,napríklad aj na cholesterol.Poslednú dobu sa jej začalo zle dýchať. Ale nepískalo jej na prieduškách. Tak bola aj na kardiológii, kde chodí viac rokov, spravili jej aj ECHO. Bolo relatívne v norme.Potom bola aj na pľúcnej ambulancii, kde sa na RTg snímku zistili početné „ jazvy“ na pľúcach. Akoby boli pľúca potiahnuté závojom. Tak bola potom odoslaná do Vyšných Hágov, opakovane. Nepomohli ani antibiotiká. O niečo sa stav zlepšil po vyššej dávke Prednisonu. Tak sa to opakovalo. Takže nakoniec bola vo Vyšných Hágoch aj 3x. Na kardiológii ju vyšetroval a sledoval veľmi šikovný a uznávaný lekár. Taktiež samozrejme na tom pľúcnom bol skúsený lekár.

Prečo to sem píšem? Pani užívala na arytmiu srdca jeden liek, ktorý mal hneď medzi prvými nežiadúcimi účinkami fibrózu pľúc, čo je vlastne tá tvorba väziva. Taktiež lieky na cholesterol môžu robiť takéto „zahmlievanie“ obrazu pľúc. A pritom nikto to ani nespomenul, ani v tých Vyšných Hágoch, kde nájdete profesorov, docentov , skrátka odborníkov na pľúca. Ani ten kardiológ, či obyčajný pľúcny lekár na ambulancii. Ani len zmienka o tom, žeby na vine mohla byť aj takáto možnosť a síce lieky. Ja chápem, že je ťažké ten liek označiť za vinníka, aj ho vysadiť, lebo to nevie nik dopredu, čo by bolo horšie. Či ho nechať, alebo vysadiť, či vymeniť za niečo, čo by možno bolo ešte horšie. Ale nechápem , prečo to nikomu nevadí, že tie príčiny sa nehľadajú. A ani sa len nespomenú.

To mi je divné!

Mimoriadny význam ku imunite a celkovo ku zdraviu celého tela, má aj vitamín D. Aj ku pľúcam. Aj o tom sa hovorí málo.

Tak Vám aj o tomto vitamíne píšem viac v knižke Poďme vyzdravieť spolu. Je tu spolu 19 rôznych tém.

Celé je to nejaké divné. Čím som staršia a mám viac skúseností, či viac čítam, tým je to skutočne tak, že vidím, ako nám podstata v medicíne, v tej bežnej praxi uniká. Liekov a vyšetrení je neskutočne veľa. Tie lieky majú svoje nežiadúce účinky a s tými zas ľudia chodia po ďalších ambulanciách a tam im dajú zas ďalšie 2-3 druhy nových liekov a tak to ide dookola. Samé CT, MR vyšetrenia, následne kopa antibiotík, atď.

Tak by som možno niečo chcela zmeniť aj týmito článkami, aj mojimi knižočkami. Samozrejme , že vadí aj práca v zafajčenom prostredí a to nielen pri astme. Takže nie je vhodná pre astmatika ani napríklad práca v bare.

No a mimoriadne zaujímavá je aj téma parazitov. Aj z hľadiska astmy, či migrény, či trombózy, onkologických ochorení, závratov,arytmií, rôznych pľúcnych ochorení, chorej pečene, atď. Toto súčasná medicína významne podceňuje. Parazity sa ťažko dokazujú a dokonale telo, aj imunitu „ zblbnú“. Všimla som si v praxi, že práve ľudia, ktorí chovajú mačky, či psov, majú väčšie zdravotné problémy, alebo ak pracujú s malými deťmi, či s viac ľuďmi . To by mohlo tiež svedčať pre infekčné príčiny, čo parazity, či H. pylori sú. A mnohé infekcie ešte stále nepoznáme, len sa tvárime, že už všetko, alebo veľa vieme.

Opak je ale pravdou. Toho, čo nepoznáme, je oveľa viac. A príroda a sám život nás o tom presviedča denno denne, viac a viac.

Skryť Zatvoriť reklamu