Depresie.

Písmo: A- | A+

Konkrétne rady, čo by Vám ešte mohlo pomôcť a to nielen ohľadom depresie. Pretože v tele nič neprebieha oddelene a tie isté príčiny , čo vedú ku depresii, tie isté robia aj iné príznaky.

 Depresie .

 Milí čitatelia!

Naposledy som pre Vás napísala článok o depresii. Bolo to v auguste 2016. Odvtedy som sa na svoj blog ani nepozrela. Myslela som si, že sa už dávno niekde stratil a že ľudí až tak nezaujíma. Nedávno mi ale spolužiačka dala vedieť, že jej priateľky si ten blog všimli aj v Bratislave, dokonca aj po 2 rokoch. Dokonca mi volala nedávno aj jedna pani, lebo chcela poradiť ohľadom depresie. Tak som sa vrátila ku môjmu článku a tam som zistila, že si ho pozrelo asi 3 800 ľudí. Tak sa to stalo pre mňa povzbudením, žeby možno mali moje články pre ľudí zmysel. Čo som ale s hrôzou zistila je, že ten prvý článok bol ohromne dlhý a možno až tak odborný, že ani ja sama už som tomu nerozumela. Navyše bol vyňatý z mojich poznámok , čo si robím aj ohľadom iných tém. Chudáci obyčajní ľudia....ako sa z toho majú vymotať? Tak teda pokúsim sa nasledujúce blogy skrátiť a napísať možno trochu ľudskejšie , či jednoduchšie. No dopredu neviem, či sa mi to podarí.

Ten prvý článok je možno aj typickým príkladom, či ukážkou toho, ako to aj u lekárov funguje, určite aj v iných oblastiach života. Viete, naučíme sa kopu teórie, množstvo informácií a potom už prax je omnoho ťažšia, ako teda skutočne tomu človeku pomôcť? Čo je ešte horšie, je, že tá prax je často na míle vzdialená od teórie. Pritom to nie je len vec lekárov, ale hlavne ľudí samotných, aby pochopili súvislosti a možnosti príčin , ktoré ku tomu ktorému príznaku človeka dostali. Ale stalo sa to prakticky nemožným, lebo ani na škole nás lekárov nik nenaučil súvislosti. Nieto ešte obyčajných ľudí. Dám len taký jednoduchý príklad.

Povedal niekedy niekto niekomu, že napríklad alkoholizmus vedie aj ku depresiám? Čím viac pijete alkohol, tým sa viac poškodzuje mozog a teda aj prehlbuje sa depresia.

V dnešnej dobe vzniklo veľa odborností a každý sa venuje len tomu svojmu orgánu. Tak napríklad, ak máte depresie, tak sa na ne pozerá psychiater len ako na depresie, tiež psychológ . Potom , ak máte aj chorú štítnu žľazu, tak zase chodíte ku endokrinológovi a ten zase rieši len tú štítnu žľazu, dá Vám lieky, spraví sa sono, ak sú napríklad na štítnej žľaze väčšie uzly, tak Vám štítnu žľazu vyoperujú, atď. Alebo chodíte súčasne na kardiológiu, lebo súčasne máte problémy so srdcom, či máte nepravidelnú činnosť srdca. Tam Vám zase dajú „svoje lieky“ na to srdce , atď. Alebo ste súčasne chudokrvný a idete s tým ku hematológovi. Alebo máte problém s očami a zas idete ku očnému. Všeobecný lekár potom už len prečíta tie nálezy, kde všade ste boli a predpisuje lieky. A pacient chodí dookola na všetky tie ambulancie a kontroly a odbery krvi. Je to ale skutočne správne? Čo ak nám uniká niečo podstatné? Čo ak je to celé zle?

Podstatné môžu byť skutočné príčiny, súvislosti medzi jednotlivými príznakmi, vnímanie tela ako celku, nie len jednotlivé orgány. Čo to teda tie skutočné príčiny sú?

Aj keď tento článok je súčasne úvodom ku pokračovaniu mojich nasledujúcich blogov, bude sa tento článok týkať hlavne depresie. Lebo mám pocit, že som Vám dlžná vysvetlenie, čo teda prakticky robiť, čo si ešte dať vyšetriť, a hlavne ako predísť tomu, aby ste mali depresie, alebo aby sa zhoršovali. Vám , alebo Vašim deťom.

Pritom nikdy nejde len o depresiu. Pretože tie isté príčiny, ktoré viedli ku depresii, vedú aj ku iným príznakom, ak nie teraz, tak neskôr.

Depresiu treba teda vnímať tiež ako príznak. Samozrejme, že ak je ťažšia depresia, treba ju riešiť so psychológom, aj psychiatrom. Aj teda liekmi a riadiť sa ich pokynmi. Predsa sú to odborníci na túto problematiku. Ale súčasne je dobré, aby sme aj niečo vedeli o príčinách, ktoré ku depresiám vedú. Lebo aj príznak, ak by sme ho neriešili, robí zas ďalšie príznaky. Čiže začne fungovať depresia ako príčina zas niečoho iného.

Tie príčiny treba nájsť a odstrániť, ak je to možné. Samozrejme genetika sa nedá odstrániť, ale tie ostatné možnosti príčin veru áno. Nie je ale ľahké ich nájsť a aj pochopiť. A už vôbec nie vysvetliť to tak, aby bol tento blog krátky a ešte aj zrozumiteľný. Aj lieky na psychiku, či depresie , majú svoje nežiadúce účinky, ale žiaľ niekedy sa bez nich nezaobídeme. Môže byť tiež nebezpečné tie lieky aj náhle vysadzovať, bez toho, aby ste sa poradili so svojim psychiatrom. V medicíne pri mnohých liekoch funguje taký fenomén, volá sa rebound / niečo ako návratný fenomén/. Znamená to, že ak na nejaký príznak užívate lieky a potom tie lieky náhle vysadíte, tak sa ten pôvodný príznak nielen že vráti, ale je ešte aj v horšej podobe. Smutné na niektorých liekoch proti depresii je, že môžu dokonca samé tú depresiu zhoršovať. Plus majú kopu nežiadúcich účinkov.

Takže teraz tie príčiny / nielen depresií/, ktoré treba prejsť s Vašim obvodným lekárom a ten Vám už pomôže, kde ešte ísť, lebo všade treba výmenný lístok ku odborníkovi. Na ambulancii všeobecného lekára sa totiž nemôžu robiť všetky vyšetrenia. Zhrnuto dopredu povedané to bude internista, gastroenterológ, hematológ. Plus aj endokrinológ, psychiater a psychológ. A hlavne Vy sami, najmä so svojim odhodlaním sa z toho dostať a so svojou životosprávou.

1.prehodnoťte lieky, ktoré užívate, lebo niektoré z nich samé môžu depresie, či iné psychické zmeny robiť, či zhoršovať. Napríklad je to hormonálna antikoncepcia, lieky proti žalúdočnej kyseline, dokonca samotné lieky proti depresii/ môžu na prechodné obdobie stav aj zhoršiť, o tom sa treba poradiť so psychiatrom, čo ešte tolerovať, čo už nie a ako dlho s tým rátať/, či iné...aj napríklad, ak ste starší človek a užívate veľa liekov od bolesti typu Veral, či Ibalgin, môže to viesť ku zlyhávaniu srdca, to nevládze čerpať krv do mozgu a výsledkom sú psychické zmeny , aj typu depresií, či až halucinácií, skrátka človek je mimo a omylom vlastne riešený na psychiatrii. Podobne môžu fungovať pridané lieky na cukrovku, ktoré až príliš znížia hladinu cukru v krvi, tak je výsledkom to, že človek je psychicky mimo. Podobne prestrelená liečba vysokého tlaku krvi.

Neznamená to, že lieky treba hneď vysadiť a už vôbec nie bez poradenia sa s lekárom. Len na lieky treba myslieť, ako na možnú príčinu. Hormonálnu antikoncepciu ale vysadiť môžete. Samozrejme , treba potom iný typ antikoncepcie, aj zo strany muža napríklad.

2. ak chováte mačky, či psíka, myslite na parazity. Keďže je ťažké ich väčšinou dokázať, treba sa radšej odčerviť, tak ako aj samotné zvieratká. A to nie raz, ale pravidelne minimálne raz za pol roka. Na ľudí sme totiž zabudli. Zvieratko môže byť aj liekom na depresie / citová väzba/, ale aj príčinou depresií. Nás lekárov naučili minimum o parazitoch na škole a vlastne stále o nich vieme minimum. V niektorom blogu Vám o nich napíšem viac. Zatiaľ len poradím, že obvodný lekár Vám môže predpísať liek Vermox. Užíva sa 3 dni 2x2 tbl. A o 3 týždne znova. To kvôli tomu, že za tie 3 týždne sa vyliahnu z vajíčok nové parazity. / Potrebné sú 4 balenia/. Alebo voľno predajný liek Parazitex. Ťažko sa reálne dokazujú, niektoré sú veľmi maličké, viditeľné len mikroskopom a navyše ubytované len napríklad v tenkom čreve, či v pečeni. Sú to napríklad lamblie, či toxocaróza. Krv pritom nemusí nič ukázať , ani vyšetrenie stolice na parazity. Znova aj tu pri tejto príčine spomeniem, že zvyšujú histamín v tele a tak vedú nielen ku psychickým zmenám, ale aj ku kope iných prejavov. Niekedy aj veľmi vážnym. Na konci tohto blogu Vám nechám odkaz na moje knižky, kde o tom píšem viac. Konkrétne v kapitole o intolerancii histamínu v knižke Poďme vyzdravieť spolu!

https://www.martinus.sk/?uItem=301570&z=FEFAYK&utm_source=z%3DFEFAYK&utm_medium=url&utm_campaign=partner

<script type="text/javascript" src="//partner.mrtns.eu/banners/banner.js?type=banner&brand_id=1&uItem=301570&size=full&show_price=1&color=orange&z=FEFAYK"></script>

Súvisí to aj s vitamínom D a teda s jeho nedostatkom. A zas s následkami nedostatku D vitamínu.

3.dajte si vyšetriť hladinu D vitamínu, aj štítnej žľazy. Najlepšie cestou internistu, lebo obvodný lekár nemôže tieto veci vyšetrovať , museli by ste si to zaplatiť. Napríklad D vitamín stojí v labáku asi 10 Euro. Ja to dávam vyšetrovať na diagnózu E55.9 s tým, že na žiadanku napíšem, že si to pacient platí. Samozrejme dopredu na to pacienta upozorním.

 orientačný hormón štítnej žľazy môže obvodný lekár vyšetrovať- TSH. Vlastne je to hormón z mozgu, ktorý ovplyvňuje samotnú štítnu žľazu. Ale už nemôže robiť ostatné odbery na samotnú štítnu žľazu, ani sono štítnej žľazy. Tak preto je lepšie poprosiť internistu.

Čo je ale podstatné je, že čo vedie ku tomu nedostatku D vitamínu. Nestačí ho len zisťovať , a doplňovať, ale aj reálne vedieť a zistiť, čo ho vlastne znižuje. To by tiež chcelo samostatný blok. Tak tu len stručne poviem, že sú to hlavne cigarety / aj pasívne fajčenie/, alkohol, parazity, infekcia Helicobakterom pylori, tučnota, málo pohybu na slnku , intolerancia mlieka, alebo alergia na kravské mlieko, či alergia na iné potraviny, celiakia, choré obličky / a to má zas svoje , často totožné príčiny/, atď. Aj práca s chemikáliami, farbivami, sprejmi, s hliníkom, ťažkými kovmi, atď.

Samotný nedostatok D vitamínu vedie potom ku aktivácii prištítnych teliesok a ich zvýšený hormón-parathormón- potom ničí všetky cievy v tele, vrátane tých v mozgu,v ostatných nervoch, aj teda tých v štítnej žľaze, či v prsníku, prostate, v srdci, pľúcach, v obličkách, v očiach, kĺboch, kostiach....tak to je, nič nie je oddelené.

Plus najviac si zablokujeme receptor pre D vitamín cigaretami, aj pasívnym fajčením. Typickým pacientom, človekom, čo má depresie je totiž fajčiar, či popíjač alkoholu. Potom fajčí a popíja ešte viac, myslí si, že to tým vyrieši. Jasne, že má aj chorú štítnu žľazu. Je pritom len otázkou času, kedy bude mať aj iné ťažkosti, často aj onkologické. Typický obraz fajčiara, či alkoholika, či narkomana nájdete tiež popísaný v mojej elektronickej knižke Poďme vyzdravieť spolu.

Mimoriadne dôležité je mať v poriadku D vitamín, aj hormóny štítnej žľazy u ženy a to už prvé dni tehotenstva. Od nich záleží, či sa bude správne vyvíjať mozog, psychika, imunita dieťatka v brušku matky. Vlastne jeho budúce zdravie. Preto nič nepokazíte, ak si tieto veci dáte vyšetriť ešte pred plánovaným tehotenstvom. O štítnej žľaze sa tiež viac dočítate v elektronickej knižke Poďme vyzdravieť spolu. A hlavne netreba fajčiť a piť priveľa alkoholu už aj mesiace, či 1-2 roky ešte pred otehotnením. Lebo škody sa naprávajú dlhšie.

4.dajte si zistiť aj prítomnosť infekcie Helicobakter pylori. Na začiatok zo stolice. Viac Vám o nej píšem tiež v knižke Poďme vyzdravieť spolu, ale aj v elektronickej knižke : Falošne negatívne výsledky v medicíne. Ak túto infekciu máte , treba ju zlikvidovať. Konkrétny postup nájdete v knižke Falošne negatívne výsledky v medicíne. Viete, čo som si všimla v ambulancii? Že táto baktéria sa často vyskytuje u ľudí po infarktoch, po mozgových príhodách, samozrejme často je u fajčiarov, alkoholikov, u ľudí, ktorí pracujú s veľa ľuďmi, či žijú s týmito ľuďmi. Plus majú túto baktériu aj zvieratká. Sú tak aj možným zdrojom pre svoje okolie. V knižke Poďme vyzdravieť spolu je aj kapitola o tom, čo je dobré vedieť o trombóze, tiež o tejto baktérii. Nič s tým nepokazíme, ak na túto baktériu budeme myslieť a to aj pri takomto príznaku, ako je depresia. Ako je to tiež možné? Napríklad tak, že vedie ku zápalu žalúdka, ten ku intolerancii histamínu a ten zas aj ku depresii,úzkosti, či iným prejavom, nielen zo strany psychiky. Vedie aj u výkyvom tlaku krvi, či cukru.

https://www.martinus.sk/?uItem=313239&z=FEFAYK&utm_source=z%3DFEFAYK&utm_medium=url&utm_campaign=partner

<script type="text/javascript" src="//partner.mrtns.eu/banners/banner.js?type=banner&brand_id=1&uItem=313239&size=full&show_price=1&color=yellow&z=FEFAYK"></script>

5.dajte si zistiť u gastroenterológa, či nemáte celiakiu, či potravinovú alergiu, či túto baktériu H. pylori, ak bola stolica na túto baktériu negatívna. Často najmä u mladých ľudí , môžu začať psychické zmeny, aj teda depresie, dokonca až schizofrénie, práve pri celiakii. Taktiež sa o nej viac dočítate v knižke Poďme vyzdravieť spolu. Liečbou a veľkou pomocou je potom bezlepková strava. Taktiež je častá aj alergia na bielkovinu na kravské mlieko, či napríklad intolerancia mlieka. Tu je liečbou vynechať mlieko a mliečne výrobky zo stravy.Tie tiež vedú ku nedostatku D vitamínu a to potom vedie aj ku depresiám , či iným príznakom. Predtým , ako pôjdete na gastroenterológiu, ale treba 14 dní vysadiť lieky na zníženie žalúdočnej kyseliny, lebo robia falošnú negativitu na H. pylori. A tiež 1 mesiac predtým nejesť antibiotiká, z toho istého dôvodu. Spozornieť treba aj vtedy, ak niekto v rodine neznáša múčne jedlá. Myslite aj na tieto príčiny.

6. rozhodne nepite alkohol a nedrogujte. To sú taktiež najčastejšie príčiny depresií / a nielen tých/, aj u mladých a úspešných, bohatých ľudí. Tieto dve veci samé vyvolávajú psychické zmeny a iné príznaky. Napríklad problémy so srdcom, pankreasom, s pečeňou, s cukrovkou, časté sú trombózy, náhle úmrtia, atď.

7.nedržte tiež nezmyselné diéty. Napríklad ani typu, že jem samé ovocie, či zeleninu. / Napríklad Steve Jobs- neviem či mal depresie, ale psychicky nebol celkom v norme, aj keď bol geniálny, bol frutarián/. Telo potrebuje každú živinu, aj vitamín B12, teda aj mäso, aj tuky. Práve v tých tukoch sa rozpúšťa vitamín D , inak sa nevstrebe. Ak už chcete byť vegetariánom, tak si doplňte vitamín B12 v tabletkách. Typickým príkladom ľudí s depresiami sú aj anorektici, teda ľudia , ktorí odmietajú potravu, aby boli štíhli. Alebo tiež modelky, lebo sa poriadne nenajedia.

8.Možno ani nič z hore vymenovaných príčin nemáte. Len sa Vám niečo smutné v živote stalo, napríklad zomrel niekto milovaný. Ale aj ten niekto milovaný umrel možno pre niečo, o čom nevieme presne, prečo. To sú aj moje odvážne úvahy. Narážam tým na možnosť prítomnosti parazitov, či H. pylori, čo sú infekcie a tie sa môžu chytiť.

Alebo mal trombofilný stav. Napríklad taký antifosfolipidový syndróm. Ten sa napríklad tiež môže prejaviť ako demencia, aj depresie, aj môže viesť ku vyššiemu zrážaniu krvi. Ak sa ku tomu pridá napríklad infekcia H. pylori, kľudne z toho môžu vyjsť ako výsledok aj depresie, aj demencia, aj napríklad trombóza v cieve, ktorá zásobuje zrakový nerv, či srdce, mozog atď. Týmto vlastne opisujem možnosť v prípade Lubitza. Bol to pilot, ktorý narazil do Álp s lietadlom plným ľudí. Tiež mal problémy s depresiou , aj so zrakom. Nikdy totiž nejde len o depresie.

Čo ak môžeme teda spraviť viac? Napríklad v tomto prípade si myslím, žeby piloti mali byť testovaní aj na trombofilné stavy. Aj na získané, aj na vrodené. Lebo vo vysokej nadmorskej výške je o dôvod viac, aby sa zrazenina kdekoľvek v tele spravila.

9. hlavne, ak niekto umrel mladý v rodine, alebo ste mali trombózu, dajte si vyšetriť trombofilné stavy na hematológii. Viac v knižke Poďme vyzdravieť spolu v kapitole o trombóze.

Na záver teda ešte niečo, čo by mohlo pomôcť. Pobyt v prírode, prechádzky, najmä s niekým, koho máte radi, rovná sa liek číslo jedna. A tiež práca, či niečo, čo Vás baví. Naučte sa oddychovať. Neponocujte, choďte spať v „ normálnom rozumnom“ čase. Vadiť môže aj príliš vysoké pracovné tempo, stresy. Mozog a celé telo totiž potrebuje oddych, spánok,takisto, ako počítač. Nemôže byť stále zapnutý. Ani uzatváranie sa do seba neprospieva depresii, hoci práve sklamanie z ľudí môže tiež depresiu vyvolávať. Obklopte sa teda ľuďmi, ktorých máte radi a ktorí majú radi Vás, ak je to samozrejme možné.

Naopak stretávanie sa s niekým, kto sa len sťažuje a nadáva, či tiež plače, Vám nepomôže.

Takže tak, tešme sa z tých, ktorým milujeme . Ak sme aj niekoho stratili a nevládzeme sa s ich stratou vyrovnať, verte, že by si najmenej priali, aby sme smútili, či nevedeli žiť ďalej. Takže aj pre tých, ktorí tu už nie sú, sa musíme snažiť. Aby boli na nás hrdí. Jasne, že aj pre tých, ktorí tu na tomto svete zostali. Ale aj toto sú slová teórie a prax už môže byť ťažšia.

Ešte ma niečo napadlo. Ako príčina depresií. Práca pri vysokom napätí, napríklad aj pri vysielačoch, či so žeriavom. Ak máte depresie, z takejto práce utekajte. Tiež si dávajte z miestnosti, kde spíte, preč počítač, notebook, mobil a podobne. Takže tiež neseďte pred počítačom pol dňa. Ani práca s chemikáliami nie je dobrá, len kto to potom bude robiť? Ak ste kaderníčkou, dajte si na nos respirátor, lebo tie spreje, čo dýchate 8-10 hodín denne, tiež neprispejú ku Váš u zdraviu.

Niektorý z blogov budem písať aj o tetanii. To je tiež príznak, ktorý súvisí so psychikou, až možno hystériou, ale príčina je niekedy zistiteľná a liečiteľná, a potom pominie aj úzkosť, depresia, aj tetania.

Chcem Vám teda doporučiť moje elektronické knižky , kde sa môžete dozvedieť viac a to aj ohľadom iných tém. Píšem pritom aj nové elektronické knižky, ktoré sa budú postupne pridávať.

Koncom januára r. 2019 vyjde knižka: Medicína INAK. Budú v nej prípady z praxe, čo komu pomohlo.

Zadarmo je k dispozícii knižka Nežiadúce účinky liekov. Nájdete tu aj psychiatrické lieky . Takže o dôvod viac, pátrať po skutočných príčinách depresií, či iných psychiatrických porúch. Súčasne s liečbou, ktorú Vám doporučí psychiater.

Aj taký syndróm spánkového apnoe môže mať súvis s depresiami a inými príznakmi. Lebo vtedy sa tiež v noci nedostatočne prekrví mozog. Ale znova je za tým najčastejšie extrémna obezita, či popíjanie alkoholu, či fajčenie cigariet. Ľudia si myslia, že im pomôže spánkové laboratórium. Z liekov na psychiku majú napríklad sucho v ústach , alebo sa im zle dýcha, trasú sa im končatiny a chodia po X ambulanciách. Pritom riešenie je v nich samých a bolo už dávno potrebné ho realizovať. Jednoducho zmeniť stravovanie, štýl života a pohyb. A to nehovorím o tom, že tých liekov užívajú takíto pacienti aj 10-15 druhov. Takých príkladov a konkrétnych situácií by bolo neúrekom.

Častou príčinou depresií môže byť aj bolesť, kdekoľvek a čohokoľvek. Jedna vec je ale bolesť dostať pod kontrolu, často teda liekmi, ktoré zas majú svoje nežiadúce účinky. Druhá a podstatná vec je vyriešiť príčinu bolestí. A to platí pre všetky ochorenia, či príznaky , aj pre depresie. Ak sa Vám podarí vyriešiť príčinu bolestí, tak sa zbavíte aj depresie. Nie vždy je to ale možné, tak musíme zvoliť často aj tie lieky. Inak to jednoducho nejde. Možno Vám pri hľadaní príčin bolestí a teda celkovo zdravotných ťažkostí pomôžu aj moje elektronické knižky.

Tak teda , prajem Vám veľa zdravia . Aby Vám niečo z týchto informácií, či knižiek pomohlo. Vtedy bude mať zmysel tento môj koníček, písať pre Vás takéto knižky aj blogy.

Skryť Zatvoriť reklamu