Tetania.

Písmo: A- | A+

Aj Vám povedali, že máte tetanický syndróm? Aj Vy chodíte po mnohých ambulanciách a máte rôzne problémy a nikde sa nič nenájde, len povedia, že máte tatanický syndróm?

 Tetania.

Alebo inými slovami tetanický syndróm. Čo to je? Prečo to sem píšem? Lebo si myslím, že by tieto informácie mohli niekomu pomôcť, alebo niekomu z Vaše rodiny. Je to aj taký môj koníček. Túto diagnózu totiž mávajú čoraz častejšie práve mladí ľudia, pracovne aktívni a významne to zasahuje do bežného života.

Takže o čo ide? Ako to vyzerá? Čo môže byť na príčine, okrem pravdaže zlej psychiky, ktorá je mimochodom vždy, keď Vás niečo trápi / či je to bolesť, alebo duševné trápenie/?

Pri všetkých zdravotných problémoch je kľúčom ku riešeniu to, nájsť príčinu. Tých príčin ale môže byť viac. Jedna robí druhú a často pomôže aj to, ak spoznáme aspoň niektoré z nich a tie potom riešime, respektíve snažíme sa ich odstrániť.

Čo to teda tetanický syndróm je? Je to stav v organizme, kedy sa dostanú ióny v tele do nerovnováhy, hlavne teda dôjde ku nedostatku vápnika. Nemusí to byť ani zistiteľné v krvi, pretože hladina iónov v krvi sa mení a v čase, kedy Vám už odoberajú krv, už môže byť hladina iónov v krvi v norme. Hladinu iónov v krvi významne ovplyvňuje aj psychický stres, ale tiež stav Vášho tráviaceho systému, stav tekutín v tele. Je to preto, že každá bunka v tele potrebuje dodávku živín, vitamínov, aj vody. Bez nich by jednoducho všetko fungovalo zle. Telo potom začne reagovať stresovo, zapája kompenzačné mechanizmy, ktoré sa to snažia napraviť, že nám v tele niečo chýba.

Takže preto, ak máte tetanický syndróm, tak jeho prejavy sú práve vtedy, ak ste v nejakom strese, alebo ste vyhnačkovaní a nepijete dosť tekutín, alebo vtedy, ak ste zjedli niečo, čo vadí tráviacemu traktu. Napríklad, ak ste zjedli niečo mliečne a pritom ani neviete, že máte alergiu na kravské mlieko. Alebo ste zjedli niečo pšeničné, alebo teda z múky a pritom neviete, že máte jednu z 3 vecí: celiakiu, alergiu na obilniny, intoleranciu obilnín. Alebo máte infekciu parazitmi, či infekciu Helicobakterom pylori / ktorá býva v žalúdku/. Tu som Vám už aj vymenovala pár najčastejších príčin, reálnych, ktoré by ste mohli mať a významne by ich zistenie pomohlo pri liečbe tejto diagnózy. Stačilo by totiž nejesť kravské mlieko, alebo múčne jedlá, či zabiť H. pylori, či parazity. 

Ako vlastne vyzerá stav, kedy máte tetanický záchvat? Alebo teda ako sa tetanický syndróm prejavuje?

Väčšinou sa to prejaví tak, že náhle začne tŕpnuť ľavá polovica tváre, ústny kútik, alebo najčastejšie ľavá ruka, ľavá noha. Človek je nútený zhlboka dýchať a ešte ho aj okolití ľudia povzbudzujú, aby dýchal zhlboka a to ešte viac zhorší tŕpnutie. Ruka sa tak môže dostať až do takého kŕču. Je to preto, lebo to hlboké dýchanie mení kyslosť v krvi /pH/ a to potom robí stiahnutie , tie kŕče, aj to tŕpnutie. Znižuje sa aj reálna hladina ionizovaného vápnika v krvi.

Preto týmto ľuďom pomáha, ak dýchajú do igelitového sáčka na konci s malou dierkou. Lebo takto vdychujú vydychovaný vzduch a to upraví pH v krvi. Samozrejme sa tak nedýcha celý deň, len v čase záchvatu to môže pomôcť. Tak isto ako aj užívanie Magne B6 / 1x denne, v čase záchvatu aj 2x denne/. Magnesium totiž upravuje hladinu vápnika, funguje ako dvojička ku vápniku . Bez magnesia sa ani hladina vápnika veľmi neupraví. Dokonca sa môže ešte viac zvýrazniť nedostatok vápnika, ak by sme telu nedodali magnesium. A len by sme trvali na tom, aby nám lekár dal do žily calcium. Samotné pichanie kalcia do žily, teda vápnika, môže byť až životu nebezpečné. Naopak magnesium do žily môže významne pomôcť.

Ale samozrejme to nevyrieši samotnú príčinu.

Ešte sa vrátim ku tým príznakom. Ku nim patrí aj významne narušená psychika, úzkosť, tlak na hrudi, už spomínané aj sťažené dýchanie / až sipenie, či ako astma/, môžu byť aj kŕče v bruchu, či zhoršené bolesti hlavy. Môže to vyzerať aj ako hysterický záchvat. Takmer vždy ale býva spomínané tŕpnutie.

Problém ale je, že za mnohými týmito prejavmi môžu byť aj vážnejšie diagnózy. Ako napríklad mozgová príhoda, či srdcová príhoda.

Ak sa Vám niečo takéto stane prvý krát, volajte záchranku. Navonok sa totiž nedá posúdiť o čo presne ide.

Ak ale tieto stavy mávate opakovane , pátrajte aj po príčinách, ktoré som vymenovala vyššie a ešte Vám ich zopakujem. Samozrejme potrebujete doporučenie od obvodného lekára, ku príslušnému špecialistovi. Väčšinou ale stačí gastroenterológ, lebo tam vedia zistiť aj potravinovú alergiu, aj H. pylori.

Ak chováte zvieratká, treba parazity len skusmo preliečiť. Lebo stolica vyjde často falošne negatívna.Alebo, ak jedávate sushi, či klobásky. Tam je surové mäso a teda možnosť parazitov. Alebo, ak robíte s malými deťmi. O parazitoch vieme málo, táto téma sa bagatelizuje. Pritom mnohé žijú v tele aj niekoľko rokov a pomaličky kradnú živiny. Robia aj prejavy blízke celiakii.

Ešte sa často ku takýmto príznakom pridruží aj koprivka neznámej príčiny, alebo depresie, úzkosť, arytmie srdca, alebo bolia kĺby, alebo sa robia ľuďom polypy na čreve, alebo majú výkyvy tlaku krvi, tráviace problémy....Všetko totiž so všetkým súvisí. Alebo majú častejšie močové infekcie, zápchy , močové kamene, atď. 

Takže ešte raz možnosti reálnych príčin tetanického syndrómu. V praxi som sa s tým stretla a pacientom to významne pomohlo. Do zátvorky uvediem, čo teda pomôže.

-celiakia / pomôže celoživotná bezlepková dieta/

-alergia na potraviny/ napríklad ak je alergia na kravské mlieko, pomôže užívať kozie mlieko, pomôže teda vynechať aj výrobky z kravského mlieka/...ak je napríklad alergia na pšenicu, tak tiež pomôže vynechať múčne jedlá..... atď....týka sa to všetkých možností potravín/ morské plody, alkohol, orechy,../

-infekcia Helicobakterom pylori/ pomôže ju zlikvidovať antibiotikami/

-parazity / pomôže ich zlikvidovať...sú aj lieky, aj alternatívne možnosti/

-intolerancia histamínu / aj tá má ale svoje príčiny, tak ako tetania, vrátane H. pylori, či potravinovej alergie/. Pomôže vynechať potraviny s vyšším obsahom histamínu a hlavne tiež nájsť a odstrániť príčinu.

-intolerancia mlieka/ hovorí sa tomu laktózová intolerancia/-pomôže vynechať mlieko a mliečne výrobky, ktoré neprešli kvasením

-intolerancia obilnín/ pomôže vynechať múčne jedlá , aj napriek tomu, že Vám vyjde alergia na obilniny a celiakia negatívne/

-psychika- pomôžu meditácie, pozitívne myslenie....aj teda užívanie magnesia, či návšteva psychológa. Treba sa naučiť aj oddychovať . Najlepším liekom je v tomto smere šport, príroda, stačia aj jednoduché prechádzky s niekým, kto pozitívne myslí. Alebo teda sám so sebou, ale snažte si všímať prírodu.

-užívanie drog- často by nás to ani nenapadlo. Práve toto býva u mladých ľudí často príčinou tzv. tetanie/ tlak na hrudni, búšenie srdca,úzkosť, atď/.

Čomu sa treba vyvarovať, okrem teda stresu?

-fajčeniu, alkoholu, marihuane a iným drogám

-pri hnačke sa dostatočne zavodniť / nestačí vypiť pohár vody, alebo dať v infúzii 500 ml roztoku/

-ponocovanie, prepracovanosť

Je toho veľa, čo by som Vám chcela napísať. Keďže tento článok píšem na Nový rok, tak Vám chcem popriať hlavne veľa zdravia a lásky. Samozrejme aj Vašim blízkym.

Skoro som zabudla aj na lieky. Áno , aj tie môžu pomôcť, ale tiež môžu mať aj svoje negatíva. Dokonca samé môžu tetaniu až zhoršiť. To nevie nik dopredu.

Najčastejšie ľudia s tetaniou užívajú lieky ako Escitil/ môže ho doporučiť psychiater, alebo neurológ/. A ešte Depakine chrono, či Timonil. Nakoniec konzultáciu u neurológa určite treba absolvovať. Predsa len je to neurologicko psychiatrická diagnóza. Ale verte, či nie , môžu pomôcť aj informácie v tomto článku. Mnohým ale skutočne napríklad Escitil aj pomáha.

Už ste si asi všimli, že chodíte na interné, neurológiu, gastro,psychiatriu, reumatológiu, kardiológiu, kožné , atď...a nikde nič, len máte kopu liekov? Stále Vám je pritom rovnako , ak nie horšie? A lieky pribúdajú?

Tak skúste urobiť pre seba viac, napríklad aj tým, že budete vedieť čo najviac a aktívne sa o svoje ochorenie zaujímať a starať. Minimálne skúste vypozorovať, či sa Vám nezhorší stav poniektorých jedlách. Môže to zhoršenie nastať aj o niekoľko hodín, či na druhý deň. Niektoré reakcie organizmu, aj alergické, aj nealergické, totiž nastanú aj o 10-12 hodín.

Nie všetko ukážu krvné vyšetrenia.

Viac informácií nájdete aj v mojich elektronických knižkách a to už o konkrétnych témach. Link na ne nájdete v mojom článku Astma.

Tak ešte raz všetko dobré v novom roku!

Skryť Zatvoriť reklamu