Zápaly a nádor pankreasu.

Písmo: A- | A+

Som presvedčená o tom, že by veľmi pomohlo, ak by aj bežní ľudia vedeli viac o svojom ochorení. Ponúkam svoje vedomosti, svoj pohľad na vec. Verte, že ani nás lekárov nik nenaučil vnímať medicínu takto v súvislostiach.

 Zápaly a rakovina pankreasu.

Všetci už roky čakáme na zázračný liek proti rakovine. Aj ja si to samozrejme prajem, aby sa ten liek našiel. Keď som bola malá, tak som túžila po tom, že to budem ja, kto ten liek vynájde. Obávam sa , že najväčší význam bude mať ale poznanie, čo ku tej rakovine vedie a potom tie príčiny a možnosti odstrániť. Samotný zázračný liek to sám nevyrieši. Lebo, ak pôsobí príčina, či príčiny, tak logicky nepomôže len niečo naprávať na jednom mieste.

Tak, ako je to aj pri rakovine v inej oblasti, aj tu nestačí len si obliecť modré tričko s nápisom, že bojujem proti rakovine pankreasu. V prípade prsníka, je to tričko ružové, atď. Taktiež ani v tomto prípade nejde len o pankreas, ale súčasne zmeny prebiehajú aj inde v tele.

Opäť vám chcem napísať pár užitočných informácií , pričom verím, že niekomu pomôžu. Žiaľ , aj tu je jedna veľká chyba dnešnej medicíny. Zamerali sme sa len na nejaký príznak, či jednu, akože diagnózu a tú potom sledujeme. Všetci, aj lekári, aj pacienti. A ešte vznikli aj odbornosti. Nevidíme potom vpravo, ani vľavo. Len sa chodí na krv, sono a tak dookola.

Aby tieto moje články neboli veľmi dlhé, tak sa pokúsim:

1.- vecne zostručniť príčiny, ktoré skutočne vedú ku zápalom pankreasu, následne aj ku rakovine

2.-ako teda v praxi vyzerá to, ak máte zápal pankreasu akútny, či chronický,tiež príznaky podozrivé z nádoru na pankrease

3.- čo si treba dať vyšetriť

4.-pár praktických príkladov zo života, aj z mojej praxe

1.príčiny zápalu pankreasu , aj možnej rakoviny pankreasu.

Tu by som chcela napísať jednu vec a síce,že všetko čo vadí žalúdku, pečeni aj črevám, všetko to súčasne vedie aj ku možnosti zápalu v pankrease.  

To isté tiež môže viesť ku vzniku žlčníkových kamienkov. Nebezpečné sú hlavne malé kamienky v žlčníku. Žlčové cesty majú totiž spoločnú koncovú časť –odvodný kanálik zo žlčníka predtým, ako vyúsťuje do čreva, sa spája s vývodom z pankreasu. Takže sa ľahko môže stať, že sa pri nejakej dietnej chybe hladké svalstvo týchto kanálikov tak stiahne, že sa tieto kamienky dostanú spätne do kanálika pankreasu. Tak zablokujú odtok pankreatických štiav a to je zle. Tkanivo pankreasu tými enzýmami začne samo seba rozkladať. Vznikajú drobné oblasti s odumretým tkanivom a to sa samozrejme zapáli, infikuje a následok je sepsa, až smrť.

Tieto žlčníkové kamienky bývajú najčastejšou príčinou zápalu pankreasu. Ale samozrejme aj bez nich môže nastať situácia, že sa to hladké svalstvo odvodných kanálikov zo žlčníka, či z pankreasu bolestivo stiahne.

Vždy si treba dať spraviť aj opakované sono brucha aj po odoznení takéhoto akútneho zápalu, lebo až potom sa môžu tie žlčové kamienky ukázať. V akútnej fáze nemusia byť vidieť na sone.

Je to kľúčové v následnej liečbe, aj prevencii, lebo takýto žlčník treba jednoducho vyoperovať. Nečakajte, že či sa stav nezopakuje.

Takže teraz tie príčiny, čo vedú aj ku zápalu pankreasu:

-alkohol, fajčenie, drogy, celiakia, parazity, Helicobakter pylori, alergia na mlieko, intolerancia mlieka, alergia na rôzne potraviny, extrémne jednostranné diety/ napríklad jedenie len samého ovocia a zeleniny, vegetariánstvo bez toho, aby sa doplnil B12 vitamín, alebo pitie samého kokosového, či ľanového oleja/, vysoké tuky v krvi /hlavne triglyceridy/, málo D vitamínu, vysoký homocysteín / posledné 3 príčiny majú zas svoje príčiny –často totožné s vyššie vymenovanými/, tučnota, množstvo liekov, autoimunitný zápal

-väčšina z tu vymenovaného tiež zahusťuje žlč, vedie aj ku možnosti žlčníkových kamienkov, a tie zas ku zápalu pankreasu. Ak sa napríklad len vyoperuje žlčník a neriešia sa príčiny , prečo teda tie kamienky vznikli, tak tráviace problémy, alebo iné problémy pretrvávajú a nakoniec tiež môžu viesť aj ku zápalu pankreasu , aj ku iným zdravotným problémom. Môže to byť arytmia srdca, močové kamene, depresie, infarkt, choré kĺby, tetanický syndróm, zápcha, chorá štítna žľaza, obličky, prejavy histamínovej intolerancie, problémy s tlakom, s cukrom, pečeňou, atď.

Všetko sa vzájomne ovplyvňuje. Jasne, že aj stres patrí do príčin, ten všetko len zhorší. Navyše si všetci myslia, že alkoholom, či fajčením ten stres vyriešia. Plus sa do toho začnú všetci“ zdravo stravovať“. Jasne, že aj genetika , strava, chémia, vírusy . Všetko priloží svoju ruku k dielu.

2.prejavy zápalu pankreasu.

-akútneho: -v 90% je to ukrutná bolesť v jamke pod hrudnou kosťou, šíri sa do chrbta, aj pod pravý, či ľavý rebrový oblúk, je aj pocit na zvracanie, úľavová poloha je na ľavom boku s pokrčenými kolenami, teplota môže a nemusí byť, môže sa až zvracať krv, či byť čierna stolica. Bolesti sú väčšie 30-60 min, potom sa môžu stlmiť a pretrvávajú aj dni, či týždne. Žiaľ následok môže byť aj úmrtie.

Preto, hlavne, ak ste už akútny zápal pankreasu prekonali, vždy pri týchto príznakoch vyhľadajte lekára. Najlepšie je ísť rovno na chirurgické oddelenie, nie na pohotovosť. Viď príklad č.5 v nasledujúcom texte.

Tieto prejavy sú tiež podobné aj pri infarkte srdca, preto treba radšej vždy spraviť aj EKG. Omylom sa tiež môžu ťažkosti pripisovať problémom z chrbtice. V tom je tá záludnosť a ťažkosť medicíny.

Vedieť o všetkých možnostiach, krvné výsledky sú často falošne negatívne, a MR vyšetrenie sa nedá robiť hneď a zaraz. Plus lekár je odkázaný na to, čo sa naučí sám, na škole sa toho veľa nenaučí. Plus pacientov pribúda. Tak to je.

-chronického:-únava, neurčité bolesti brucha, cukrovka / skôr, či neskôr vznikne/, problémy so stolicou, chudnutie , /ale aj obézny človek môže mať chronický zápal pankreasu/

-prejavy možnej rakoviny pankreasu:- chudnutie, únava, ožltnutie, bolesti brucha pod rebrami / vpravo, aj vľavo, nad pupkom, vyžaruje do chrbta/, cukrovka / veľa človek pije, veľa močí, chudne, je unavený/, problémy so stolicou, hlavne ak človek ožltne bez väčšej bolesti tak môže byť na príčine nádor na pankrease, alebo zablokovaný žlčový kamienok / ešte to nemusí hneď rakovina pankreasu/ 

Prakticky nie je možné podľa prejavov rozlíšiť chronický zápal pankreasu a nádor na pankrease. Rovnako môže prebiehať aj zápal pečene, žalúdka, čriev, stresy, atď. Takže nie je ľahké prísť nato, o čo ide. Príčiny sú ale na začiatku totožné. Sono nemusí nič ukázať. Treba minimálne CT, najlepšie MR vyšetrenie.

3.Čo si treba dať vyšetriť?

-treba vyšetriť CRP, sedimentáciu /ale rozhodne sa nedá na ne spoľahnúť.Aj pri nie veľmi zvýšenom CRP, môže ísť o zápal pankreasu!!! Ale to nás tiež lekárov nik nenaučil, všetci sa spoliehame len na krv/

-sérové amylázy, močové amylázy / taktiež je nezmyselné dookola kontrolovať amylázy, ak ste už aj zápal pankreasu prekonali. V praxi je pritom bežné, že si pacient žiada ich vyšetrenie, pritom to skoro nič nerieši/. Lepšie je vyštrenie LPL- lipoproteínovej lipázy/ ale nie každé laboratórium ho robí/

-sono pankreasu a žlčníka / takmer vždy je pankreas prekrytý plynmi, takže minimálne si treba dať pred vyšetrením Espumisan podľa návodu na žiadanke na sono/.Nedá sa opäť spoľahnúť na negatívne sono. Určite ho treba zopakovať po odoznení skútneho zápalu, či nie sú v žlčníku kamienky. Taký žlčník treba vyoperovať.

-CT- môže byť v prvých hodinách negatívne

-MR vyšetrenie- je rozhodujúce, žiaľ nie je vždy k dispozícii a nedá sa tiež robiť každému, kto je unavený, alebo má tráviace problémy. Aj preto je diagnostika taká ťažká.

Plus dobré je vyšetriť u gastroenterológa:

-či nemáte celiakiu, alergiu na potraviny, H.pylori

-hladinu D vitamínu, homocysteínu / ak je vysoký , tak pátrať po príčine jeho zvýšenia, to chce ale samostatnú kapitolu/

-ak chováte zvieratká, preliečte si parazity a to pravidelne aspoň po pol roku

-ak máte vysoké triglyceridy v krvi, riešením nie sú len lieky na ich zníženie/ fibráty/ ale hlavne nízkosacharidová dieta / sacharidy sú aj v ovocí, takže tiež nemôžete jesť len samé ovocie/ a hlavne nefajčiť a nepiť alkohol. Vynechať tuky úplne zo stravy nie je tiež dobré, lebo práve v tukoch sa rozpúšťa D vitamín a iné dôležité látky a vitamíny. Všetko ale musí byť s mierou, nie len piť samé oleje. To práve naopak vyvolá zápal pankreasu. Viď príklad č.1.

4.Praktické príklady z mojej praxe, či zo života.

Príklad č.1:

Žiaľ, veľmi smutný, tak ako väčšina týchto prípadov. Lebo zápal pankreasu vždy ohrozuje život človeka.

Mladá pani, atraktívna, asi 30 ročná, porodila 2.dieťatko./ V tehotenstve sa tiež viac zahusťuje žlč vplyvom hormonálnych zmien./Mala už po pôrode problémy s trávením. Navyše chcela aj schudnúť, bola zvyknutá na peknú postavu. Pri 2 deťoch nemala čas chodiť ku lekárovi na vyšetrenia. Niekde na internete vyčítala, že je veľmi zdravé piť kokosový a ľanový, či sezamový olej. Že tak aj viac schudne. Neviem už presne, v akých množstvách ten olej pila, ale prišla na chirurgické oddelenie už s tým, že má veľké bolesti brucha. V krvi mala veľmi vysoké tuky. Veď bodaj by nie po pití toľkého mastného. Po infúzii a liekoch od bolesti sa stav zlepšil . Následne došlo ku rapídnemu zhoršeniu, začali jej zlyhávať orgány a z pitevnej správy vyšla diagnóza: akútny zápal pankreasu. Niečo hrozné! Stačilo pritom vedieť viac o tom, aké je škodlivé piť samé takéto oleje . Tak málo stačilo vedieť. Plus samozrejme mohli tam byť aj iné príčiny, ale tie sa nevyšetrovali, ani sa nestihli.

Príklad č.2:

Známy herec Patrik Swayze / neviem, či tie mená dobre píšem, ale to nie je dôležité/. Dám krk na to, že popri fajčení hlavne veľa popíjal. To sa rovná zápal pankreasu a to sa rovná aj riziko vzniku rakoviny. Plus samozrejme cigarety sa nechcel vzdať.

Príklad č.3:

Známy skladateľ Avicii /prepáčte za chybu v mene/. Alkohol, drogy, cigarety. Čo iné, ako zápal pankreasu, či smrteľná arytmia mohli byť výsledkom?

Príklad č.4.:

Steve Jobs. Jedol samé ovocie, zeleninu. Myslel si, že ako sa zdravo stravuje. A práve to samé ovocie a zelenina, plné šťavelanov, vyviaže vápnik a ten sa vyzráža v pankrease, aj inde v tele. Vedie to aj bez mäsa ku nedostatku B12 vitamínu a to potom vedie aj ku zvýšenému homocysteínu a to potom aj ku tvorbe fibrózneho tkaniva, aj napríklad v pečeni. Predtým mu predsa transplantovali pečeň. Ale keďže sa neriešila príčina, tak tá pôsobila ďalej. Výsledok bol nádor na pankrease. Podľa mňa tam bol tiež alkohol, či cigarety, či drogy. Veď kde sú peniaze, tam je aj zábava a tam sú aj tieto veci. Tak čo mohlo byť výsledkom? Jasne, že to vedie aj ku povahovým zmenám. Na jednej strane genialita, na druhej strane neznesiteľnosť a ohromná škoda, keď takýto múdry človek zomrie skôr, ako sa patrí.

Ale škoda je to vždy , aj vtedy, ak je to obyčajný človek. A hlavne je to veľká bolesť pre tých, čo tu ostanú . Je to až neuveriteľné, ako nám v praxi unikajú príčiny a my len donekonečna riešime následky. Samé krvné vyšetrenia, soná, pochody a podstata uniká.

Príklad č 5.:

Mladý pán, asi 35 ročný, pracoval ako mäsiar. /Viem o ňom len z počutia, nebol môj pacient/. Mal už raz zápal pankreasu. Potom mal bolesti brucha asi 2 týždne. Nikde ale nešiel, myslel si, že to prejde. Nakoniec zomrel. Pitevná diagnóza: zápal pankreasu. Neviem, či pil alkohol, či mal vysoké triglyceridy v krvi, alebo či nemal celiakiu, či H. pylori? Ale jedna z možností sú aj parazity. Predsa pracoval so surovým mäsom. Už sa to nedozvieme. Ja osobne, ak sa robia klobásky, tak vždy zjem aj kopu surového mäska. Rozhodne mohol žiť, ak by svoj stav riešil skôr, zvlášť, ak už jeden zápal pankreasu prekonal. Všetky tieto prípady sú strašné, nesmierne smutné a takmer všetkým by sa dalo predísť.

Príklad č 6.:

Asi 65 ročný pán. Roky fajčil a popíjal pravidelne alkohol. Choval aj psa. Myslel si, že nepije veľa, veď to bolo len tak 2-3 pivá denne. Z cigariet to bola asi 1 krabička denne. Roky sa liečil na problémy s pankreasom. Užíval Pangrol, chodil dookola na sono, krv. Vždy sa veľmi hneval, že čo riešim cigarety. Alkohol som už nemohla ani spomenúť. Nakoniec si už pichal aj inzulín pri cukrovke .Pamätám sa, ako posledne čupel od bolesti v ambulancii. Bol odoslaný do nemocnice. Potom som už len počula, že zomrel. Nikto ale nikdy neskúmal, či nemal aj parazity, alebo H.pylori a samozrejme fajčenie, či alkohol sa nemohli riešiť. „ Veď predsa aj iní pijú a fajčia a nemajú zápal pankreasu a naopak! “

 Nájdite si schválne napríklad na youtube nejaké odborné videá o zápaloch pankreasu, či o rakovine pankreasu. Málo kde sa objaví ako príčina alkohol, fajčenie, alebo spomínané diety, tuky , či celiakia. A už vôbec tam nenájdete nič o parazitoch, či o H. pylori.

Nie je to divné? V medicíne nás podľa mňa čaká oveľa viac, nie je to len vec peňazí. Lekárov tieto veci nik na škole neučí . V praxi robíme všetci ako roboty a súvislosti unikajú. No a pacienti už len kričia, ako majú na všetko nárok.

Mimochodom vysvetliť niečo takému popíjačovi alkoholu je priam nemožné. Úplne bez efektu.

Že je to zvláštne, že za všetkým sú skoro rovnaké príčiny? Je to ale naozaj tak. Ak to nie je pankreas, tak je to pečeň, choré srdce, mozgová príhoda, jednoducho čokoľvek. Jasne , že aj množstvo liekov funguje ako príčina. Väčšina liekov len zamaskuje príznaky , plus samé majú nežiadúce účinky. Žiaľ, mnohé lieky sú naozaj potrebné, minimálne pomôžu zlepšiť nepríjemný príznak. Ale takmer vždy majú aj druhú stránku veci. Minimálne je čudné, ako dnes ľudia užívajú 10-15 druhov liekov.

Tak vám na konci prajem veľa zdravia, aby vám pomohlo niečo z týchto informácií. Ak chcete vedieť viac o prevencii, tak mnohé z príčin tu napísaných vieme ovplyvniť, nájsť, aj odstrániť. Len to musíme spraviť spolu, aj lekári, aj pacienti.

Skryť Zatvoriť reklamu