Stalo sa to presne pred 68 rokmi.

Presne pred 68 rokmi, 21:20 večer 25. Marca 1942 bol z Popradu vypravený vlak s dobytčími vozňami v ktorých sa nachádzalo 1000 dievčať židovskej národnosti. Cieľom tohto transportu bol najstrašnejší koncentračný tábor – Osvienčim. Len hŕstka z nich sa dožila konca Druhej svetovej vojny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)


Slovenský štát bol v tej dobe poslušným satelitom Nemecka a pokyny z Berlína plnil neraz poslušnejšie ako ktokoľvek iný.

Tento prvý vlak stál bábkovú vládu v Bratislave 500 000 rišskych mariek.

Spolu s Chorvátskom bolo totiž Slovensko jedinou krajinou, ktorá za transport svojich občanov do koncentračných táborov platila. Išlo o sumu 500 ríšskych mariek na hlavu (Chorvátsko platilo 300). Pri rokovaniach ktoré tuto sumu stanovili bol prítomný Vojtech Tuka.

Cieľom tohto príspevku je pripomenúť si onen tragický moment, ktorý predznamenal ďalšie množstvo transportov nie len židovského obyvateľstva do táborov smrti. Neobstoja žiadne výhovorky ani odôvodnenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tabuľa na železničnej stanici v Poprade.

Foto: Mgr. Pavol Minarčák

Obrázok blogu

Detail tabule

Foto: Mgr. Pavol Minarčák

Obrázok bloguNesmieme nikdy zabudnúť na túto čiernu škvrnu v naších dejinách, na to, čo sa v Druhej svetovej vojne odohrávalo a čoho sa aktívne zúčastňoval aj Slovenský štát, pretože národ, ktorý zabudne na svoju minulosť je odsúdený na to, aby si ju zopakoval.

autor: Mgr. Pavol Minarčák

Pavol Minarčák

Pavol Minarčák

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som vyštudovaný Klasický archeológ a Historik. Medzi moje záľuby patrí aj cestovanie. Cestujem vždy keď sa na to naskytne príležitosť, niekedy nečakaná, niekedy dlho plánovaná. Mojím snom je Egypt a Peru. Avšak asi na svete nie je žiadna krajina, ktorú by som nechcel navštíviť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu