Titanic - 100 rokov od potopenia

V nedeľňajších ranných hodinách uplynie sto rokov od potopenia „nepotopiteľnej lode" Titanicu. Tento superparník sa v noci zo 14. na 15. Apríla 1912 o 23:40 obtrel pravobokom o veľký ľadovec čo spôsobilo asi 80 metrové poškodenie trupu lode. Ďalšími chybnými príkazmi kapitána Smitha sa táto trhlina zväčšila a Titanic sa o 2:20 potopil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V tomto článku sa obmedzím len na krátky sumár, nakoľko podrobne som o Titanicu písal v článku na stránke Podtatranského múzea v Poprade:

http://www.muzeumpp.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=194%3Atitanic-najvaeia-namorna-tragedia-v-ase-mieru&catid=36%3Aarchiv-lankov&Itemid=62&lang=skZ celkového počtu 2223 pasažierov Titanicu v čase kolízie, námornú tragédiu prežilo iba 705, čo predstavuje asi 32 percent z celkového počtu ľudí na palube.

Titanic: http://wormstedt.com/titanic/titanic5.jpg

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Loď Carpathia, pod velením kapitána Rostrona zachránila všetkých ľudí z člnov a previezla ich do New Yorku kam dorazila 18. Apríla 1912.

Carpathia: http://www.titanic-whitestarships.com/image10.jpg

Vyšetrovacie komisie vyzdvihli hrdinské počínanie celej posádky Carpathie a naopak značne skritizovali kapitána Californian, lode, ktorá bola s istotou najbližšie k potápajúcemu sa parníku. Dnes už síce nežije nikto z preživších pasažierov „Lode snov", ale výsledok tejto tragédie navždy zmenil námornú dopravu vo svete. Každá loď dnes musí byť vybavená vysielačkou a tá musí byť neustále zapnutá. Každá loď tiež musí byť vybavená dostatočným počtom záchranných člnov a ich posádka musí pravidelne nacvičovať ich spúštanie.

SkryťVypnúť reklamu

Kapitán Rostron s posádkou Carpathie:

http://www.flickr.com/photos/library_of_congress/2163903298/lightbox/

Mgr. Pavol Minarčák

ďalšie zdroje: internet

Pavol Minarčák

Pavol Minarčák

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som vyštudovaný Klasický archeológ a Historik. Medzi moje záľuby patrí aj cestovanie. Cestujem vždy keď sa na to naskytne príležitosť, niekedy nečakaná, niekedy dlho plánovaná. Mojím snom je Egypt a Peru. Avšak asi na svete nie je žiadna krajina, ktorú by som nechcel navštíviť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu