
Hovorím o internetovej encyklopédii - Wikipédia. Nie je to síce expertný systém, ale má isté výhody, ktoré klasické encyklopédie nemajú. Dalo by sa dokonca uvažovať o tom, že ich čoskoro nahradí.
Vráťme sa trochu v čase ...
V marci roku 2000 bol založený projekt Nupédia, ktorý bol prezentovaný ako internetová encyklopédia. Jej tvorcovia boli experti a každý článok prešiel procesom zvaný vedecký konsenzus, aby sa zaručila vysoká kvalita zverejnených informácií.
V januári roku 2001 sa ako doplnok k tomuto projektu, rozbehol projekt Wikipédia. Zmenila sa licencia a stala sa z nej slobodná internetová encyklopédia, do ktorej je možné pridávať a upravovať články. Tajomstvo je ukryté v použití Wiki.
Wiki umožňuje jednoduchú úpravu, pridávanie nových stránok a to všetko priamo vo väčšine internetových prehliadačov bez potreby inštalácie špeciálneho programu na úpravu textu.
Najväčšie výhody Wikipédie:
okolo 200 jazykových mutácií
jednoduché vyhľadávanie
otvorený zdroj (články sa dajú slobodne pridávať a upravovať)
dostupnosť z celého sveta (ak pôjdete do Austrálie nezoberiete si všetky encyklopédie, ktoré máte doma, stačí nájsť prípojku na internet)
Najväčšou nevýhodou je neoverená kvalita článkov a zdrojov, z ktorých článok vznikol. Dalo by sa však povedať, že články prechádzajú kontrolou každý deň a ktokoľvek si ich prečíta, môže ich aj zmeniť. Nevýhodou slovenskej verzie je malý počet existujúcich článkov, aj keď za posledný mesiac pribudlo viac ako 3000 na súčasných ~14000 článkov.
Nenájdete tam síce odpoveď na "Základnú otázku života, vesmíru a vôbec", ale odpovede na otázky : "Čo je to cytoplazma, Kto napísal Hlavu XXII, Kde je Trinidad a Tobago, Čo sa stalo v roku 1900, ... ?".
Ak náhodou neexistuje článok o tom čo hľadáte, môžete ho vytvoriť. Ak sú zverejnené informácie nepresné a skreslené, môžete ich upraviť. Stačí sa zaregistrovať a stanete sa redaktorom najväčšej, rýchlo sa rozširujúcej internetovej encyklopédie na svete.
Poviete si: "Veď presne na to sa dá použiť aj internet a internetové vyhľadávače ako také!". To je pravda, ale informácie na internete nemáte zoradené do kategórii, neexistuje jedna centrálna stránka s odkazmi na články zo všetkých oblastí a hlavne sa tieto články (väčšinou) nedajú upravovať a dopĺňať.
Osobne si nemyslím, že klasické encyklopédie vyhynú. Stále si kupujeme noviny v trafike, stále čítame knihy a stále budeme používať encyklopédie z knižníc. Ale za seba môžem povedať, že ja už po ťažkej encyklopédii z knižnice asi nesiahnem.