Psíčkari versus matky alebo prečo sme takí netolerantí

Posledný článok o psíčkaroch a ich útrapách a diskusia k nemu sa ma trošku dotkli. Mala som pocit, že ako matka by som sa mala hájiť. Prečo psíčkari všetky matky chrániace svoje deti pokladajú za hysterky? Prečo nedokážu pochopiť, že niektoré deti sa naozaj boja ich štvornohých miláčikov a aj keď ich matky majú psíčkov rady, jednoducho musia stáť na strane dieťaťa? Tak isto som si však uvedomila, že niektorí ľudia naozaj bezpredmetne obviňujú psíčkarov zo všetkých problémov sveta alebo aspoň mesta, v ktorom žijú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (163)

Stačí, že psíčkar na svojej prechádzke stretne jedného nedobre naladeného človeka a už je oheň na streche. Zrazu ho všetci pozorujú, či upratuje hovienka, všetci sa na neho škaredo pozerajú a v duchu ho odsudzujú za to, že si dovolí mať psa v meste. Svoje negatívne emócie potom vyleje do článku a a obviní celý svet z netolerancie a nevraživosti voči zvieratám a ich chovateľom. Takisto však mamičky raz stretnú nevychovaného psa v kombinácii s drzým a nechápavým majiteľom a odvtedy sa musia mať pri každom psovi na pozore. Isto skočí na dieťa alebo ho oblíže alebo minimálne za rohom moje dieťa skočí do exkrementu, ktorý tam zanechal. Zrazu je každý psíčkar zodpovedný za neporiadok a pach na uliciach a to už ani nehovorím o obmedzovaní práv detí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Nie je ten problém len v našich hlavách? Zdá sa, že trpíme stihomamom a máme pocit, že všetci okolo nás sú proti nám. Ale prečo?


Pretože na Slovensku je to tak. Nedokážeme viesť medziskupinový dialóg. Nemáme vôľu odpustiť ani najmenšie previnenie druhému človeku. Automaticky odsudzujeme človeka za to, že je iný ako my. Od malička sme vychovávaní tak, že každý zlý skutok má vinníka a ten musí byť potrestaný. Dlhodobo je u nás používaný trest ako najsilnejší výchovný prostriedok. Trest, ktorý neodsudzuje zlý skutok ale človeka, ktorý ho vykonal. Trest má mnoho podôb, nemusí byť fyzický. Často trestáme oveľa viac psychicky- odmietnutím, pohľadom či nevhodným slovom, ktoré bolí ešte dlho potom, ako bolo vyrieknuté. Tak trestajú mamičky psíčkarov za to, že sú psíčkarmi. A psíčkari sa im odplácajú tou istou zbraňou.

Skryť Vypnúť reklamu


Preto prosím: naučme naše deti žiť inak. Naučme ich hodnotiť skutky a nie hneď ľudí. Chváľme ich nie za to aké sú ale za to, čo robia. Neodsudzujme ich za ich chyby ale vysvetlime im, čo robia zle. Vo výchove používajme dialóg a nie iba monológ. A možno sa ešte my dočkáme tolerantnejšej spoločnosti.

Mirka Matúšová

Mirka Matúšová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dnes predovšetkým matka, ktorá chce s pomocou svojich blízkych urobiť tento svet krajším a bohatším. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu