Tras obrazu vzniká prenášaním sily spôsobenej pohybmi ruky na kameru. Keďže ruka nie je stabilizovaná, je pod vplyvom rôznych činiteľov ( otrasy přri chôdzi a i.).Vyskúšať, aké to je mať kameru len v ruke bez jej stabilizácie aj tým ktorý kameru nemaju dam nasledujuci navod :
Pridržte si pri oku prst, ako to vidno na obrázku a prejdite sa po izbe zo zavretym druhým okom. Mal by sa dostavit presne ten istý efekt, ako keď máte kameru v ruke bez stabilizácie.

Princíp stabilizovania kamery je jednoduchý : eliminácia trasu spočíva v upevnení kamery na niečo iné, ako je len ruka, čiže môže to byť stabilizácia na rameno, prípadne na statív. Ja sa ale zaoberám stabilizáciou v pohybe (chôdza, beh)
Teória: Ťažisko alebo hmotný stred sústavy je bod, ktorý sa pohybuje, akoby v ňom bola sústredená celá hmotnosť sústavy a pôsobili v ňom všetky sily pôsobiace na sústavu. V homogénnom gravitačnom alebo zotrvačnom poli môžeme všetky gravitačné a zotrvačné sily pôsobiace na tuhé teleso nahradiť jedinou silou pôsobiacou v ťažisku.
Po lopate povedané ked na os kamery ( kovová tyčka) upevníme závažie a ložiskový mechanizmus dáme do tažiska danej sústavy, pohyb dopredu a z boka na bok ovplyvňuje celú sústavu, čiže kamera bude stabilizovaná narušením momentu síl.
Čo potrebujeme: Jeden sústruh, na ktorom budeme rezať diery a závity

Ložiská, ktoré budeme potrebovať na rúčku, ktorou držíime celý glidecam (ložiská slúžia na elimináciu jemných pohybov- ako chôdza a i.a ďalej prenosu momentu síl- napr. zmena smeru ) Celkom ich bude 4 radialne.

Kovovú tyčku o priemere 12 mm (nechám na Vás ) dĺžka od 25 -50 cm
Postup výroby : To, čo by sme mali vyrobiť, vidíme na danom obrázku. Ide o profesionálny glidecam. Jeho cena sa na slovenskom trhu pohybuje okolo 12 000 Sk( 398€).

Zoberieme si danú kovovú tyčku o priemere 12 mm (12, lebo mám také oko na ložisku, nemusí byť fixná hodnota ) a narežeme na 1. stranu univerzálny závit na kameru, foťák- to je 6 mm závit na 2. stranu zavit 10 mm na uchytenie sústavy zavaží. Cim je tyčka dlhšia, tým treba menej závaží, pri rovnakej výške kamery od zeme. Pri dodaní rovnakého množstva závažia ako na krátkej tyčke sa kamera dviha od zeme. Moja ma 29 cm.

Na spodnu cast tycky (10 mm zavit ) sa prišrubuje plošinka, na ktorú sa našrubujú 2 sady závaží. Prečo sú 2? Lebo navzájom rušia momenty posunu kamery a rotáciu okolo osi pri pohybe ( záleží od vyváženia ) Plošinka by mala byť dlhšia ako kamera. Rozloženie závaží je logické- čím ďalej od osi vzdialené, tým lepšia stabilizácia ( ale myslieť na to, aké to bude, keď budeme v teréne, preto treba hladat konpromis ) v mieste závaží sa prevŕtajú dierky na ich uchytenie.(mam to z dreva aby to bolo ľahšie )

Ako závažie som použil podložky na šrúby do dreva (take veľké ), nakúpil som rôzne veľkosti. Zistiť, koľko závažia bude třeba, sa robí skúšaním. O tom neskôr, keď budem rozoberať vyvažovanie.

Hlavná časť glidecamu je ložiskový mechanizmus, ktorým zároveň držíme celé stabilizačné zariadenie, ale jeho funkcia je hlavne eliminácia momentu síl v iných smeroch .Zabraňuje prenosu iného momentu síl.Je zložený z jedného radiálneho ložiska, ktorým prechádza os ( tyčka ) stabilizačného zariadenia, v ňom je za tepla nalisovaný protikus, ktorým sa ložisko pripevní na tyčku, aby držalo pevne ( nalisované vo vnútornom prstenci ložiska ) zvonka ložiska ( vonkajší prstenec ložiska ) je nalisované silonové obloženie ( silon- malá váha, vysoká pevnosť ), do ktorého sú upevnené ložiská v mieste uchopenia, čiže sú dve, každé na opačnej strane. Sú tak isto radiálne. Dovoľujú pohyb vertikálne pri pohybe rúčky ( účinok sa neprenáša na celú stabilizačnú sústavu ) a posledné ložisko je v rúčke a dovoľuje krútivý pohyb s rukou. V podstate celá ložisková sústava funguje ako kĺb, ktorý dovoľuje 3D pohyb všetkými smermi.



Hotove súčiastky glidecamu ešte v rozobratom stave:

Hotovy glidecam made by gegoo :

Princíp vyvažovania : je o nieco zložitejší ako na tom videu, preto moja kamera je pevne fixovaná a nedá sa s ňou pohybovať a možnosti pohybu závaží sú tiež dosť obmedzené ( doriešim neskôr) Ďalšie video, čo tu mám, je niečo z mojej tvorby už z vyššie spomenutým glidecamom domácej výroby :
Prípadné nejasnosti píšte do komentára,