Matica? Zbúrať, spáliť a zem zasoliť

Písmo: A- | A+

Bolo jasné, že Matica skôr či neskôr zase dačo vyvedie. Dočkali sme sa . Proti uplatňovaniu etnického princípu chce Matica bojovať uplatňovaním etnického princípu. Načo nám takáto inštitúcia vôbec je?

Matica je v riadnej kaši. A s tradíciami je to tak - keď sa vyprázdnia a nevedia znovu nachádzať a obnovovať svoj zmysel, nech skončia.

Vo svojich stanovách Matica píše: “poslaním MS je rozvíjať a upevňovať slovenské vlastenectvo, prehlbovať vzťah občanov k slovenskej štátnosti.” Ako to ale robí? Čo Matica vlastne rozvíja a čo upevňuje?

Určite existujú miestne odbory MS, ktoré mapujú históriu svojich regiónov, prípadne konajú inú chvályhodnú činnosť. Matica tiež naozajzískava slovacikálne dokumenty, zhromažďuje, spracúva, uchováva, ochraňuje a sprístupňuje národné kultúrne dedičstvo, robí základný slovakistický výskum, ako si to uložila v spomínaných stanovách. Ale inak?

Gardista - komunista - organista

Z Matice ostalo len panoptikum. Schizofrenické červenohnedé reptilárium a leprosárium našich zlých minulostí. 

O stave Matice napovie katalóg jej vydavateľstva. Vedľa seba tu stojí výborne pripravená séria slovenskej klasiky a pochybná publikácia o kráľovi Svätoplukovi. Pekné zbierky povestí a knihy, velebiace hrdinov ľudáckej emigrácie. 

A čítali ste dakedy ich Slovenské národné noviny? Zlí Maďari nás tisíc rokov utláčali a teraz sa drzo snažia o autonómiu. Liberálni Česi nás ožobračovali a čechoslovakizmus nás ohrozuje aj dnes. A vôbec, všetci nám robili zle a my teraz nemáme národné povedomie. Ale keby sme sa my Slovania dali dohromady, možno hádam bez tých Čechov, ale možno aj s nimi, veď to zase nie sú Maďari...

Toto slovenskú kultúru nerozvíja. Okypťuje ju to. 

Matica nechce sebavedomé Slovensko 

Matica svojím nárekom nad históriou vlastne Slovensku nedovoľuje vyslobodiť sa z Uhorska a Československa. Dospieť.

Vo svojich stanovách si pritom kladie za cieľ“prebúdzať a umocňovať národné povedomie Slovákov”. Aby takáto snaha bola úspešná, je treba poctivo skúmať a reflektovať aj naše minulé chyby. A tiež priznať sa k tomu dobrému, čo sme dostali od iných. 

Lebo ak chceme prehlbovať či umocňovať naše národné povedomie, je dôležité poznať naše korene. Nezjavili sme sa tu v roku 1993 ani 1939. Je škoda, že naša najstaršia kultúrna organizácia neskúma slovenské dejiny v celej ich pestrosti. Škoda, že z nej ostala len stará zatrpklá ideologička.

A vôbec, je dôležitejšie rozvíjať kultúru na širšej ako len národnej báze. 

Načo je nám dnes Matica? Ak to s ňou pôjde takto ďalej, neostane iné, len jej pekne poďakovať za minulé zásluhy. A potom už iba zbúrať, spáliť, zrovnať so zemou a zem zasoliť.

Skryť Zatvoriť reklamu