Ak bude konzervatívny denník vyzerať takto, tak…

Písmo: A- | A+

Aký denník chcú ľudia z okolia Postoya v máji spustiť, netušia, zdá sa, ani oni sami. Ak mala včerajšia diskusia povedať dačo o jeho budúcej podobe, nemali by radšej zakladať nič.

V Quo Vadis bola diskusia o konzervatívnych médiách. Zúčastnili sa Lukáš Obšitník (Postoy), Filip Struhárik (Denník N), Tomáš Prokopčák (SME), Radovan Bránik (bloger na SME.sk) a Fero Múčka (.týždeň). Moderoval Imrich Gazda. Chceli prediskutovať, prečo na Slovensku nemáme konzervatívne médiá, či ich vôbec potrebujeme a ako by malo také médium vyzerať. S dôrazom na plánovaný denník , ktorí pripravujú ľudia z okolia Postoya.

Veľa sme sa nedozvedeli. Lukáš Obšitník akoby poriadne nevedel, čo to v máji chcú spustiť. Poriadne nevysvetlil, akým témam sa chcú venovať a ako si to vlastne celé predstavuje. Ak mu včerajšia debata mala napovedať, ako si konzervatívne médium predstavuje jeho možné publikum, radšej by nič zakladať nemal.

Denník N kupovať len so Solvinou

Moderátor Imrich Gazda na uvedenie atmosféry otvoril tému referenda a jeho mediálnej prezentácie. Podarilo sa. Atmosféra zhustla. V publiku sedela kopa postarších, priam proletársky zachmúrených a od pohľadu (v rôznych režimoch) zaslúžilých pánov. Tí si na zástupcoch SME a Denníka N zgustli. Keď prehovoril hlavný terč nenávisti Filip Struhárik alebo Tomáš Prokopčák, zaslúžilí sa nesúhlasne búrili, dokonca pískali. Jeden zvlášť agilný pán doktor sa nechal počuť, že “N nekupuje, lebo by si musel každý deň kupovať aj 5 kíl Solviny, aby z rúk zmyl to svinstvo, čo tam píšu”. Nasledoval spokojný smiech a potlesk ostatných zaslúžilých.

Aj pán moderátor si občas odskočil z roly a do prítomných liberálov si rypol. Ironicky komentoval ich odpovede, spochybňoval argumenty. K spokojnosti publika.

Novinári zo SME aj N však obhajovali spôsob informovania o referende tiež podivne. Opakovali, že spravodajstvo má byť objektívne a že sa to nemá miešať s komentármi. Čiže o referende informovali vyvážene, lebo v spravodajstve vždy dali priestor obom stranám. Aspoň že Fero Múčka sa proti konceptu “objektívnej žurnalistiky” zdravo vymedzil. 

Takto že vyzerajú konzervatívci?

Časť s otázkami z publika ukázala desivý obraz recipientov konzervatívneho denníka. Snáď skreslený tým, že hulváti a blázni sú vždy hlasnejší.

V publiku napríklad sedela Eva Zelenayová. Samozrejme, ozvala sa. Rozhorčovala sa, že N-ku a SMEčku sa žije dobre, lebo majú peniaze. A iné dôležité noviny (Slovenské národné) živoria. Sú diskriminované. A že vláda by sa mala postarať o to, aby bol mediálny priestor vyvážený. A že keď sa hovorí o konzervatívnom denníku, tak by sa nemalo zabúdať na to, že súčasťou konzervativizmu je aj vlastenectvo. A ako teda môže byť .týždeň konzervatívny týždenník, keď ho vedie americký vlastenec. 

Pekne ju uzemnil Radovan Bránik. Stručne jej povedal, že on sponzora nemá, ale ľudia si ho našli vďaka tomu, ako píše. A tak má dobrú čítanosť. Že to majú skúsiť tiež. Zelenayová poškriekala čosi o urážkach jej osoby, ale už dala pokoj.

Absolútny vrchol - mikrofónu sa zmocnil zaslúžilý pán a hromovým hlasom začal recitovať báseň, ktorú mu v pondelok po referende nadiktoval Boh.

Voči komu sa vymedziť?

Jedna z mála dobrých otázok z publika smerovala k tomu, či by pre nový konzervatívny denník nebolo vhodnejšie vymedzovať sa voči hlavnymspravam, lifenews atď., než voči liberálnym médiám. Lukáš Obšitník odpovedal, že áno, aj. Chvalabohu.

Záver bol pekný. Fero Múčka sa v debate vyslovil za model, ktorý používajú niektoré svetové médiá - v redakcii majú aspoň jedného výrazného predstaviteľa opačného myšlienkového prúdu, ktorý vyznávajú. Posledná otázka preto bola, koho takého by diskutujúci do svojho média chceli. Kolo uzavrel Múčka: “Tento týždeň som sa dozvedel, že .týždeň je konzervatívny, aj že je liberálny. Tak neviem, do ktorého tábora načrieť. Ale hodil by sa nám dobrý športový komentátor.”

Tak takto vyzerala diskusia. Ak mala napovedať niečo o budúcej podobe konzervatívneho média, predplatím si radšej Slovo. 

Ostali mi dve otázky:

Prečo tu nikto vo verejných diskusiách nevie položiť zmysluplne artikulovanú otázku?

Ako tu má človek mať úctu k šedinám?

Skryť Zatvoriť reklamu