Študentská migrácia (u nás doma).

Vonku prší. Aj ja prším. Naše dieťa sa rozhodlo dobyť svet a vraj začne štúdiom. Tak sme ju odprevadili na univerzitu do Dánska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Po skúsenostiach s tromi prestupmi a leteckou prepravou na strednú školu do Nevady mi toto prišlo oveľa prijateľnejšie. Po súši (aj peši by sa dalo premiestniť, ak by bolo nevyhnutné) a ani nie tak ďaleko. Človek príde na to, že Európa je naozaj malá. Chvalabohu. Nakŕmili sme ju, nakúpili sme a nechali vo svete. Nech sa páči, dobýjaj. 

 Áno, páči sa mi, že naše deti môžu cestovať a študovať a pracovať nielen doma. A že po ceste na západ nenarazia v Berlíne na žiaden múr. A že nikde nemusia naraziť na žiaden múr. Také Dánsko je veľmi zaujímavou študentskou destináciou. Štúdium je zdarma. A ak tam študent z Európy odpracuje minimálne 10 hodín týždenne, dostane od štátu k zárobku navyše 700 eur. Samozrejme, sú tam drahšie potraviny, aj chuť na pivo k obedu vás prejde, keď nájdete v menu 7 eur za 0,4l piva.Na druhej strane po prvotnom zorientovaní sa dajú nájsť obchodné reťazce, ktoré poznáme od nás s podobným sortimentom a dokonca aj cenami nie tak vzdialenými.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 O kvalite štúdia sa zatiaľ neviem vyjadriť, ale v každom prípade je zamerané oveľa viac na praktické využitie, ako u nás. Už počas tri a polročného bakalárskeho štúdia študent absolvuje dvakrát trojmesačnú stáž vo firme kdekoľvek vo svete. V neposlednom rade sú výhodou kontakty nadobudnuté nielen počas praxe, ale aj v škole a na internáte. Mnohí dobre vieme, aké silné sú priateľstvá s ľuďmi, s ktorými sme strávili študentské roky. Toľko v krátkosti o Dánsku, ktoré ma síce neuchvátilo počasím a teplotou, ale architektúra a podpora študentov majú u mňa veľké plus.

 Je zasnežená slnečná nedeľa roku 1996 a moja pôrodná bolesť sa roztopila v malých modrých očkách, ktoré sa na mňa prvýkrát pozreli. A svet bol zas o trochu lepší. Cez okno na nás žiarilo zubaté slnko a bolo to také krásne, až to bolo gýčové. Akoby to bolo len včera. Áno, patetické materinské klišé a áno, stále aktuálne, len mení adresáta.

SkryťVypnúť reklamu

 O 19 rokov neskôr odovzdávame dospelej dcére ponaučenia, ako keď odchádza do letného tábora, len tými slzičkami nadobúdajú nový význam, lebo si uvedomujeme, že už vlastne odišla. Jej izbička doma čaká na študenta z Talianska, ktorý sa teraz doma balí, dostáva ponaučenia od rodičov a my vymýšľame, čo dobré mu uvaríme na privítanie a čo všetko mu z nášho nádherného Slovenska ukážeme.

Miroslava Zifčáková

Miroslava Zifčáková

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som nositeľkou niekoľkých významných titulov - trojnásobná mama, manželka, dcéra, sestra, JA, kamarátka a ešte mnohých ďalších atraktívnych aj tých menej dôležitých. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu