
Idem si po ulici pomaličky domov. Vonku je tak akurát, konečne žiadna horúčava ako cez deň. Na to, že sú dve hodiny je vonku prekvapivo veľa ľudí. Z ničoho nič začujem niečo doslova revať na celé okolie. Pár minút predtým som postretol decentne indisponovaného chlapa, ktorý si spieval po celej ulici, kým ho niekto z okna neupozornil: "drž hubu, niekto tu chce aj spať!" . Teraz to ale on nebol. Bol to totiž alarm, ktorý sa pustil z jednej krčmy. Takýto alarm má jednu veľkú výhodu. Nik ho neumlčí tým, že po ňom skríkne, či dokonca niečo hodí. Bude si aj naďalej v kľude pišťať na celé okolie svojím monotónnym rytmom. Ďaľšia výhoda je, že narozdiel od alkoholom povzbudeného človeka má taký alarm aj viac energie a vládze si "tú svoju" púšťať do okolia viac ako pár minút a nezvalí sa po tom do trávy.
Čo sa ale stalo, keď sa alarm pustil? Ako vždy, nič. Tých pár ľudí čo šlo neďaleko akurát okolo len s minimálnym záujmom otočilo hlavy, aby vôbec zistili odkiaľ ten hluk ide. Zdroj sa dal veľmi ľahko nájsť podľa malého žltého majáčiku na budove, ktorý blikal. Nik však nejavil čo i len známky záujmu niečo riešiť. Prečo by aj mal? Ak by sa tam náhodou fakt niečo stalo, nebude predsa riskovať svoje zdravie, kvôli niekoho súkromnému biznisu. Po pár minútach alarm stíchol, ale len na chvíľku aby sa pustil opäť. Nestihol som si ale všimnúť, že by tam nebodaj došli policajti. Pravdepodobne sa celý alarm pustil omylom a jediný učel čo mal, bolo nenechať si tú peknú teplú noc pre seba a podeliť sa o ňu s ostatnými.
Ďaľšia, ešte zaujímavejšia skúsenosť s alarmom sa mi stala cca pred rokom. Parkoval som na železnej studničke a v diaľkovom ovládači na centrál mi odišli baterky. Skúšal som to toľko krát otvoriť, až sa mi ten alarm rozkódoval (tak mi to vysvetlil chalan v servise). Takže aj keď som si potom bol kúpiť nové baterky, boli mi prd platné. Auto sa dá otvoriť aj kľúčom, ale len čo som otvoril dvere, začal pískať alarm. A čo teraz? Auto nemožné naštartovať (imobilizér sa vypína tým diaľkovým) a ja sa potrebujem dostať aj s autom domov. Odťahovka by ma stála pekné peniaze, tak som zavolal kamarátovi nech ma príde potiahnuť jeho autom. Však nech si pípam po ceste domov. Kamarát došiel a povedal, že sa mi ešte na to pozrie. Rozobral mi časť palubovky a začal sa hrať s imobilizérom. Samozrejme všetko za neustáleho húkania alarmu. Polovica palubovky rozobratá, predná kapotna zdvihnutá, vonku už tma a my s baterkami pri húkajúcom aute. Evidentne úplne bežná situácia pre všetkých okoloidúcich, keďže za ten čas čo sme tam boli, a nebolo to 10 minút sa pri nás nezastavilo ani jedno policajné auto. Kamarát mi nakoniec ten imobilizér obišiel a auto naštartoval. Ako vidno, imobilizér by zlodeja, čo sa do áut vyzná asi neodradil. A už vôbec nie v Bratislave, kde by mal na to všetko ešte dostatok času.
Mám pocit, že alarm má asi jedinú úlohu. Odplašiť zlodeja tým, že sa zlakne aby mu nepraskli bubienky. Asi preto sú tie alarmy tak hlasné (neskúšajte v aute odpojiť alarm keď húka, začne hučať ešte 3 krát silnejšie). Donúti zlodeja kúpiť si špunty do uší, resp zobudí všetkých naokolo. Ináč mi uniká význam týchto sirén. Sto krát lepší mi príde GSM alarm, ktorý oboznámi priamo políciu a majiteľa, že sa s jeho majetkom niečo deje. Alebo nech si niekto kúpi veľkého pytóna, ten vystraší zlodeja oveľa viac.
Predsa len, koľko ľudí sa v noci zoberie na parkovisko okontrolovať svoje auto, keď začuje húkať alarm?