Prečo je dôležitá voľba šéfa Úradu pre verejné obstarávanie

Vláda posledné dni intenzívne rieši kandidátov na nového šéfa UVO a v médiach sa preberá ich odbornosť, či prepojenosť na oligarchov. Mňa však zaujíma ako by vedeli pracovať s informáciami, ktoré už úrad má.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Úrad pre verejné obstarávanie (ďalej len UVO) je odborným garantom v oblasti verejného obstarávania, pričom dohliada na splnenie princípov transparentnosti, rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie uchádzačov a záujemcov, ako i princípov hospodárnosti a efektívnosti pri vynakladaní finančných prostriedkov. Takto to o sebe tvrdí sám úrad. Keď sa však pozriem na údaje, ktoré úrad produkuje, vidím ako s nimi a) nevie plniť svoje úlohy, alebo b) nechce plniť svoje úlohy.

Verejné obstarávanie by malo priniesť lepšie ceny pri nákupe tovarov, či služieb pre štátne inštitúcie. To sa dá dosiahnuť kombináciou niekoľkých možností:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Snahou obstarávateľa, aby sa do súťaže zapojilo čo najviac dodávateľov a poskytli najlepší pomer cena/výkon za danú službu, resp. najnižšiu cenu za tovar. To znamená poskytnúť dostatočný čas na vypracovanie ponuky a nastaviť podmienky, aby nebol preferovaný len jeden konkrétny dodávateľ.

2. Snahou dodávateľov poctivo súťažiť a ponúkať svoje tovary a služby za reálne ceny, bez dohody (kartelu) s konkurenciou, či bez nasledovného navyšovania vysúťaženej ceny dodatkami.

3. Snahou UVO sledovať všetky obstarávania a prísne kontrolovať dodržiavanie pravidiel férovej súťaže a tvrdo sankcionovať každé porušenie.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrime sa bližšie na bod 3. UVO už teraz má veľké množstvo údajov, ktoré dokážu poukázať na možné porušenia pravidiel férovej súťaže. Tu je niekoľko zaujímavostí.

Priemerný počet súťažiacich vo verejných obstarávaniach je od roku 2014 menší ako štyri. To znamená, že vo verejných obstarávaniach, kde ročne pretečie cca 6 miliárd EUR úplne bežne súťažia dve-tri firmy, veľmi často aj jedna samotná.

--------------------------------------------------------------

Odhadované sumy obstarávateľov sa často zhodujú s finálnou sumou ponúknutou dodávateľom. Toto naznačuje, že buď je človek, ktorý u obstarávateľa robí odhad pri vytváraní súťaže génius a obstarávanie ani nepotrebujeme, lebo pri jeho odhadoch sa môžme spoľahnúť, že bude vedieť nakúpiť daný tovar najvýhodnejšie aj bez súťaže, alebo jednoducho niečo nehrá pri danom obstarávaní. Kde sa táto vzácna zhoda odhadu a ponuky dá tolerovať, je opakované obstarávanie rovnakého tovaru, či služby, alebo bordel v dátach UVO. Aj keď, tú druhú možnosť by sme tolerovať nemali.

SkryťVypnúť reklamu

--------------------------------------------------------------

Firmy, ktoré proti sebe súťažia sú niekedy majetkovo prepojené. UVO má dáta z registra partnerov verejného sektora a teda aj údaje o konečných užívateľov výhod. Stačí niekoľko minút a s dátami, ktoré má, sa UVO môže obrátiť na Protimonopolný úrad a žiadať prešetrenie, či je v poriadku, že napr. v súťaži firiem o zákazku za niekoľko miliónov firiem súťažili tri firmy, pričom dve z nich majú rovnakých konečných vlastníkov.

--------------------------------------------------------------

Len pri cca 17% verejných obstarávaní od roku 2014 bola použitá elektronická aukcia, ktorá by mala byť nástroj na dosiahnutie najlepšej cenovej ponuky v prípade, ak cena bola hlavné kritérium.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto a x ďalších informácií sa vie UVO dozvedieť veľmi jednoducho zo svojich vlastných výstupov. Stačí, aby človek, ktorý zasadne do kresla šéfa úradu začal premýšľať, ako v 21.storočí spätne využiť dáta, ktoré úrad zbiera, či vytvára. Aj kvôli tomuto je dôležité, kto bude ďalšie roky viesť úrad.

Ak vás zaujíma, ako som na dané čísla/údaje prišiel, pozrite si môj projekt, ktorý sa venuje spracovaniu dát z UVO.

Miroslav Babič

Miroslav Babič

Bloger 
  • Počet článkov:  205
  •  | 
  • Páči sa:  10x

...dusou cestovatel.. zakladateľ portálu UVOstat.sk Zoznam autorových rubrík:  Myšlienky z nevyspatej hlavyTour de Europe 2009Potulky EurópouPotulky svetomParódia na životSúkromnéFotkyOstatnéSprostostiŠtatistikyOpendata

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

281 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu