
Tento text vznikol ako reakcia na predchádzajúce blogy a články uvedené dole. Snažil som sa zoradiť jednotlivé rady podľa dôležitosti.
1. Výber kľúčových slov
najprv si rozmyslite, čo hľadáte a ako to najčastejšie nazývajú tí, ktorí stránky vytvárajú (napr. Slovensko je výstižnejšie ako domovina),
rozmyslite si, ktoré slovo/slová sú najviac charakteristické, pre to čo konkrétne hľadáte, tzv. kľúčové slová (napr.: dovolenka na Slovensku)
pouvažujte nad rôznymi kombináciami, poradím (dôležitejšie na začiatok) a alternatívami (pádom) kľúčových slov (napr.: dovolenka na Slovensku / dovolenka Slovensko / Slovensko dovolenka ).
Poznámky:- google nerozlišuje malé a veľké písmená,
- ak použijete slová v cudzej reči dostanete aj výsledky v cudzej reči napr. Slovakia (bližšie v časti o rozšírenom hľadaní),
- google neumožňuje vyhľadávanie pomocou zástupných znakov * ?. V google hviezdička * označuje zástupné slovo alebo slová a nie znaky: napr. kuchár * kurz nevyhľadá kuchársky kurz ale skôr kurz kuchár čašník.
- google upozorňuje na preklepy. Ak napríklad zadáte Krimnic google.sk vám ponúkne: Mali ste na mysli/Chceli ste hľadať: Kremnica? Je na Vás, či uznáte, že ste urobili preklep alebo nie.
- google hľadá aj gramatické modifikácie (napr.: slovenské nátura nájde aj slovenská nátura). V angličtine (google.com) je gramatika jednoduchšia, a preto je táto vlastnosť prepracovanejšia.
spustite vyhľadávanie (treba stlačiť Hľadať v Google alebo stačí Enter),
ak nedostanete žiadne výsledky, alebo príliš málo výsledkov (napr. dedina Sziragh) skontrolujte správnosť zápisu slov alebo ich zadajte menej. V opačnom prípade použite viac kľúčových slov (napr. dovolenka Slovensko lacné ubytovanie)
skúste podľa prvého pohľadu posúdiť, ktoré slová nechcete vo výsledkoch. Použite operátor - (bez medzery) (napr. dovolenka Slovensko lacné ubytovanie -Chorvátsko)
pozrite prvé výsledky v poradí, či zodpovedajú vašim predstavám. Ak nie, snažte sa prispôsobiť alebo zmeniť kľúčové slová a to aj viackrát (napr. Slovensko ubytovanie rezervácia / Slovensko ubytovanie lacné / Slovensko ubytovanie katalóg)
preklikajte výsledky, ktoré sa najviac podobajú želaným. Všímajte si aj adresy výsledkov (zelené). Ak hľadáte všeobecné informácie, adresy sú zvyčajne krátke. Dlhé a podozrivé adresy, alebo adresy na iných vyhľadávačoch a katalógoch môžete zvyčajne ignorovať. Reklamu (sponzorované odkazy) berte do úvahy len ak ste ochotní kupovať/platiť/objednávať. Ak chcete vidieť naraz viac výsledkov môžete použiť pravý klik a Otvoriť v novom okne alebo si google tak nastaviť.
2. web stránky / písané po slovensky / stránky zo Slovenska
Keď vyberiete možnosť: web stránky budú vo výsledkoch zahrnuté výsledky zo všetkých web stránok (napr.: notebook TravelMate) avšak s ohľadom na to, že používate google.sk, budú na prvých miestach slovenskí predajcovia. Ak chcete tento notebook kúpiť na Slovensku, potom je to v poriadku, ak však chcete o ňom získať informácie v angličtine, potom je lepšie prejsť na http://www.google.com/.
Možnosť: stránky písané po slovensky zobrazí pravdepodobne tie výsledky, ktoré majú nastavené kódovania na normu podporujúcu slovenčinu (aj češtinu), čo je napríklad nevyhnutné na to aby sa zemepisné názvy pri hľadaní „Slovakia accomodation" zobrazili správne. Avšak samotné stránky sú v tomto prípade väčšinou v angličtine (táto možnosť zodpovedá nastaveniu jazyka v rozšírené hľadanie).
Možnosť: stránky zo Slovenska (Región v rozšírenom hľadaní) zobrazí pravdepodobne stránky registrované slovenskými subjektami, čo môžu byť a nemusia byť stránky s top level doménou .skZ uvedeného vyplýva, že posledné dve možnosti nezodpovedajú presne svojmu popisu. Navyše pri prednastavenej možnosti: web stránky vidíte z popisov v akej reči a na akej doméne sú výsledky. Ak do hľadania vložíte slovenské slovo (napr. Slovakia ubytovanie), je pravdepodobné, že dosiahnete len slovenské výsledky.
Ak chcete aby ste vyhľadávali len na slovenskej doméne .sk (alebo maďarskej .hu), naučte sa používať operátor sídlo (site) v rozšírených možnostiach hľadania.
3. Použitie kombinácii AND/OR. Zahrnúť a vylúčiť konkrétne slová (+/-)
Google umožňuje vytvárať zložené logické „search queries" a to pomocou zátvoriek a operátorov OR = alebo a AND = a, ako napríklad: (Sziragh OR Szirák) AND (Neogradiensis OR Novohrad). Poznámka: Zapísanie viacerých slov s medzerou medzi nimi zodpovedá operátoru AND, a preto sa tento operátor nemusí vypisovať. Naopak "or" google.com ignoruje a google.sk ho považuje za normálne slovo, a preto treba or zadávať ako OR teda VEĽKÝMI PÍSMENAMI (o čom google.sk informuje)
Google.com okrem slov and a or ignoruje aj niektoré ďalšie, pretože sa v texte vyskytujú príliš často a spomalilo by sa tak vyhľadávanie, medzi tieto tzv. stop words patria aj: the, where, how, what, a mnoho podobných jednoduchých krátkych slovíčok. Ak teda zadáte vyhľadávať how to install windows, google bude vyhľadávať len install windows, preto ak potrebujete do svojho vyhľadávania zahrnúť niektoré z týchto slovíčok, musíte použiť znamienko plus: +how +to install Windows. Ak chcete naopak niektoré slova vylúčiť musíte použiť znamienko mínus: čiže ak nás zaujíma inštalácia windows ale chceme vylúčiť windows 98 použijeme kľúčové slova: +how +to install windows -98. V tomto prípade google nájde všetky stránky ktoré obsahujú install windows a zároveň aj slova how a zároveň vylúči stránky ktoré obsahujú číslo 98
4. Fráza ("")
Ak chcete aby google vyhľadal úplne presne to, čo zadáte, použite „frázu", teda zadanie vyhľadávaného reťazca s úvodzovkami: "how to install Windows". Google vyhľadá stránky ktoré obsahujú presnú frázu how to install Windows, teda všetky slová ako sú uvedené a idú presne za sebou tak, ako boli zadané. Výsledkov bude samozrejme menej.
5. Synonymá
v prípade, že potrebujete nájsť vhodné kľúčové slovo, ale žiadna vhodná alternatíva slov vám nenapadne, skúste použiť vyhľadávanie pomocou synoným. Napríklad hľadané je synonymom k slovu elderly, použite príkaz elderly a google vyhodí rôzne možnosti ako napríklad: senior, older, aged, ... Ak chcete aby zobrazil len výsledky bez pôvodného slova zadajte: elderly -elderly
6. Podobne stránky
ak ste našli stránku, ktorá vyhovuje svojim obsahom a chcete nájsť ďalšie s podobným zameraním použite príkaz related,
napríklad ak chcete nájsť stránku s podobným zameraním ako www.sme.sk, pomocou related:sme.sk google vyhľadá ďalšie "informačné" serveri v slovenskom jazyku, ako napríklad pravda.sk, bleskovky.sk, atd... Poznámka: závisí od dôslednosti kategorizácie google, ktorá nie je až taká dobrá v slovenskom jazyku.
7. Ostatne vyhľadávacie operátory (použitie rozšíreného hľadania)
Podobne ako operátor related existujú aj ďalšie príkazy, ktoré určujú google obmedziť vyhľadávanie tak, aby obsahovalo aj určitú špecifickú vlastnosť. Použitie je možné dvoma spôsobmi: 1. kliknutím na Rozšírené hľadanie alebo priamo zadaním operátor:parameter
Zoznam operátorov:
allinanchor: vyhľadávanie viacerých slov len v názvoch odkazov na stránke
allintext: vyhľadávanie viacerých slov len v texte stránok
allintitle: vyhľadávanie viacerých slov len názvoch stránok
allinurl: vyhľadávanie viacerých slov len v názvoch webových adries
filetype: vyhľadávanie len súborov určeného formátu
inanchor: vyhľadávanie len jedného slova len v názvoch linkov na stránke
intext: vyhľadávanie len jedného slova len v texte stránok
intitle: vyhľadávanie len jedného slova len v názvoch stránok
inurl: vyhľadávanie len jedného slova len v názvoch webových adries
site: výsledky z webovej lokality alebo z domény
Príklad: jablko site:.cz vyhľadá jablko ale len na českom webe.
8. Vyhľadávanie špecifických faktov (v angličtine)
Mnoho faktických informácii dokáže google zodpovedať celkom presne a nad ostatné výsledky vyhľadávania uvedie konkrétnu odpoveď, napríklad:
dokáže zodpovedať aká je populácia veľkých miest, krajín: population Slovakia
dokáže zodpovedať kde sa narodil Mark Twain: birthplace mark twain
kedy sa narodil Bill Clinton: birthday bill clinton
kto je prezident Slovenska: president Slovakia
Pomocou operátora define môžeš položiť priamu otázku v angličtine, resp. namiesto what is watergate a preklikavania všetkých stránok, môžeš zadať priamo define:watergate a google ti "povie" priamu odpoveď: "Scandal that led to Nixon's resignation in 1974 after..."
9. Google služby
Google kedysi podporovalo otvorený projekt Google Directory (po slovensky katalóg), kde sú usporiadane a zoradene stránky podľa obsahu a kategórie. Okrem vyhľadávania na webe a v katalógu je možné na google.sk hľadať priamo podľa rovnakých zásad aj medzi Obrázkami, Skupinami a Fotografiami (Picasa). V anglickej verzii sú navyše ešte Maps, News a Shopping. Google samozrejme všade pchá svoj e-mailový program Gmail. V poslednom období zaviedli iGoogle, ktoré umožňuje vlastné nastavenie blokov (gadgetov) na vyhľadávacej stránke. Škoda, že ešte veľa nástrojov ako napr. Language Tools a pod. nie sú v slovenčine.
10. Ostatné špecializované google vyhľadávače
Pomocou Rozšírené hľadanie/Všetko o google je v angličtine na http://www.google.sk/intl/sk/help/features.html ďalších asi 30 špecializovaných služieb.
Tento text vznikol ako reakcia na Michal Csanaky http://csanaky.blog.sme.sk/c/72015/10-tipov-pre-lepsie-googlovanie.html, ktorý bol prekladom Michael Miller: Ten Tips for Smarter Google Searches a z dôvodu že http://www.google.sk/intl/sk/help.html a http://www.google.sk/support/ nie sú preložené kompletne do slovenčiny. Google má v originály 6 tipov: http://www.google.com/support/bin/static.py?page=faq.html&hl=sk#anchor_link_4 Mimochodom toto je môj prvý článok na blog.sme.sk. Pridajte karmu ak sa Vám nehnusí...