Čo je to za problém s tým našim Gerlachom?!

Všade inde vo svete si môžete voľne vyjsť na ľubovoľný kopec, ktorý sa vám zapáči, a len v prípade, že sa naň necítite, vezmete si sebou vodcu.Ale Slovensko musí byť zase iné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Situácia okolo Gerlachovského štítu je už dlhodobo akousi anomáliou súčasného trendu - bezpečnejšieho sprístupnenia ale hlavne voľného pohybu v horskom teréne.

Takže zatiaľ čo ste už trebárs sami bez problémov stáli na najvyšších vrcholoch Alpských krajín alebo máte dokonca zlezené aj omnoho ťažšie a radi by ste aj na ten Slovenský, tu si vodcu musíte jednoducho zaplatiť či sa vám to páči alebo nie! Bez neho sa hore totiž nesmie! Výstup je povolený len v jeho sprievode! Vítajte v Tatrách.

Atraktívnosť Gerlachu sa tu využíva na naplnenie peňaženiek malej skupiny ľudí.
Nechcem tu znevažovať prácu horských vodcov, ale nie každý sa potrebuje a chce nechať ťahať ako ovečka.
Tiež nechcem hádzať všetkých do jedného vreca, ale poniektorí to máte v hlavách trošku domotané. Privlastňujete si čo vám nepatrí, schovávajúc sa za argumenty ako, že je to ťažký terén, zlá orientácia za hmly. A na Grossglockner či Matterhorn nie je?! 
A čo tak sa prestať vyhovárať a natiahnuť konečne oceľové fixy (tým bezpečne sprístupniť vrchol) ako je to v iných krajinách úplne bežné. Úsek na Mont Blanc medzi Tete Rousse a Gouter alebo Triglav by boli bez fixov asi tiež ťažké.
Ale to by potom páni vodcovia prichádzali o kšeft. Však áno?
Tak sa rozhodli ísť opačným smerom a aj tých pár reťazí čo tam boli odpílili.
Bravo!
Čo na tom, že inde vo svete to chodí úplne inak.
A pre príklad nemusíme chodiť ani ďaleko.
Na poľskej strane tatier nájdeme už vyše 100 rokov reťazami sprístupnený exponovaný hrebeň Orla Perč. Je ich tam požehnane a sranda, že nikomu nevadia.
Svojou dĺžkou a expozíciou je to najťažšia značená cesta v celých Tatrách. V starom Jamesáku (horolezecký časopis) sa dá dočítať, že je to vraj dokonca ešte ťažšie ako výstup na samotný Gerlach. Poviem vám bol som tam, a nie je tam ťažší úsek než ten, čo je u nás na Ostrom Roháči. Je to akurát dlhšie a o to pre turistov lákavejšie. 
Ľudia majú radi ferraty * . Vyhľadávajú ich. V iných krajinách (Rakúsko, Taliansko, Slovinsko...) sú ich kilometre. Zatiaľ čo u nás mnohí ani nevedia čo to vlastne je.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reinhold Messner sa k via ferratám vyjadril: „videl som toľko šťastných ľudí, že jednoducho nemôžem byť proti".

A tak si myslím, že hádam by stálo za zváženie ísť trendom ostatných rozvinutých krajín a sprístupniť ľuďom náš najvyšší vrhol aj za cenu strpenia pár rebríkov a oceľových fixov. Ale hlavne prestať hlúpo zakazovať a tým profitovať na obyčajných ľuďoch. Odmontovať rebríky a strašiť ich aké je to ťažké. Je to hanba!

A nemuselo by sa potom ani stať, aby človek ktorý sa roky venoval horolezectvu v Tatrách (v tomto prípade môj otec) musel čeliť pri turistike s kamarátmi, hulákaniu zo strany nejakého prepnutého vodcu.

SkryťVypnúť reklamu

*via ferrata alebo klettersteig - je cesta v náročnom horskom teréne, ktorá je vybavená istiacimi fixnými lanami, železnými stúpačkami prípadne ďalšími umelými pomôckami, ktorých cieľom je zvýšenie bezpečnosti prechádzajúcich osôb a sprístupnenie ťažšieho terénu návštevníkom, ktorí nemajú skúsenosti s náročnými horolezeckými výstupmi.

Miroslav Dobiaš

Miroslav Dobiaš

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu