17.november

V Československu sa stále niečo dialo už od 1968 a bežní ľudia chápali svoje istoty a boli režimu vďační za bezplatné školstvo, zdravotníctvo... za prácu i za možnosť získať byt a založiť si rodinu. Možno bolo niekoľko málo tých, ktorí si mysleli, že ak sa zmení systém budú cestovať po svete , ale nezamýšľali sa nad tým, že na to tiež treba mať prostriedky. Ja som si zarábal ako muzikant už ako študen Pedagogickej fakulty v Nitre a aj  cestoval hlavne s folklórnymi súbormi /síce hlavne po socialistických krajinách/ale bol som vcelku spokojní.Oženil som sa v 3. ročníku so spolužiačkou Alenkou a prenajali sme si útulný 1 izbový byt.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Po ukončení VŠ a návrate z ročnej vojenskej služby v Brezne /ako absolvent VKVŠ/ do Zvolena som nastúpil ako učiteľ matematiky a technickej výchovy na základnú školu, kde mi k novému štátnemu 3 ibovému bytu pomohol riaiteľ školy - bývalý okresný tajomník KSČ. Dostal som síce veľmi skoro ponuku stať sa kádrovou rezervou strany, ale slušne som odmietol s odôvodnením, že si najskôr musím zariadiť byt a usporiad súkromný život /manželka bola na materskej s druhým synom/.

ZŠ kde som učil bola blízko internátu TU vo Zvolene a tak som cez voľné hodiny a po vyučovaní mal možnosť získať najčerstvejšie informácie od nich, ale nemal som až taký pocit zadosťučinenia, naopak sa mi zdalo, že na základe dohôd mocných sa teraz má niečo udiať , ale nikto v tom čase ešte celkom nevedel čo. Ako "otec rodiny" som sa na historické dianie pozeral aj s trochou obáv. Počul som o krutosti ŠTB a neprávostiach komunistického režimu, ale ja som ich nezažil. Myslím si že zdravie , pokoj a rodinná pohoda môžu ľudstvu zabezpečiť šťastie v akomkoľvek systéme. Možno práve vďaka týmto požiadavkám aj ZSSR pristúpilo na cestu dohôd a PERESTROJKY a určite bez Gorbačova by aj naša "Nežná" dopadla úplne inak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vtedy ľudia dúfali, že sa ich život zlepší a budeme sa na seba iba usmievať. Ale ani po 20. rokoch nemôžeme zodpovene povedať , že pre väčšinu sa naozaj zlepšil a že na našich uliciach vidno len rozžiarené tváre. Skôr si všímam stále väčší počet ľudí bez práce a bez domova, ktorých jediným útočiskom je alkohol a drogy.

Ľudia by dnes mohli využívať aspoň svoje demokratické práva a možnosť zasahovať do smerovania našej krajiny , ale voliť chodia zväčša staší, ktorí veria, že sa "vláda" o nich postará. Nízka volebná účasť , kupovanie hlasov, zvážanie voličov ... To sú len niektoré moje poznatky z posledných volieb. Ťažko povedať ako by sme dnes žili , keby sa vdedy - pred 20. rokmi nič neudialo, ale určite dnes vieme, že eufória opadla a opäť ide o korytá. Postupne sa nabalili privatizéri aj nástenkoví tendristi .

SkryťVypnúť reklamu

Nežná revolúcia aspoň na chvíľu spojila všetkých , ale dnes z tej lásky nezostalo zase skoro nič a tak vláda si oslavovala vlastnú "Nežnú" a opozícia tú svoju. Máme čo oslavovať aj my?

miroslav galik

miroslav galik

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Paeddr.Miroslav Gálik,kandidát č.100 do NRSR 12.6.2010 za SZ na kandidátke SDĽ(6), v 2009 kandidát do EP za SZ a do VÚC v BBSK za MOST-HÍD a SZ,pedagóg M-Zt na ZŠ , korepetítor TO a učiteľ hry na keyboard na ZUŠ vo Zvolene,poslanec MsZ vo Zvolene, predseda komisie ziv. prostredia a predseda vyboru mestskej casti Zvolen-Zapad, clen skolskej komisie a komisie ochrany verejneho zaujmu pri MsZ vo Zvolene,clen DR v MPBH a.s., folklorista/Ponitran, Zornicka, Marina.../, ekoaktivista, spolupracovnik s MVO: CEPTA, Zdruzenie Slatinka, Zdrave mesto, CKO, Klimaticka Aliancia...kandidát do VÚC v BBSK za liberálno eko alternatívnu koalíciu MOST-HÍD, Strana zelených Zoznam autorových rubrík:  greenspolitikaČernobylSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu