Kraj, kde nič nie je XII. Spišský hrad (exteriér)

Dnes nás čaká posledné miesto nášho tripu. Musíme to urýchlene stihnúť, kým nás nezamkne tvrdý lockdown. Už na návrate z tohto ničokrásneho kraja sa zastavíme na Spiši.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Obzrieme si jednu z pamiatok zapísaných v svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO, Spišský hrad a mesto Levoča. Keďže je toho veľa, rozdelíme si to na dve časti. V prvej si poobzeráme exteriéry hradu, v druhej pozrieme do interiérov a navštívime Levoču.

pohľady na hrad cestou z parkovisla
pohľady na hrad cestou z parkovisla (zdroj: -mg-)
Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)

Ako aj v iných zastávkach nášho tripu, aj tu bude gro vizuálna prehliadka. Históriu spomenieme len stručne, záujemcovia majú dosť prameňov, napríklad wikipédiu, ktorú využijeme aj my.

publikácie vydavateľstva DAJAMA
publikácie vydavateľstva DAJAMA 

Budeme opäť čerpať informácie z už známychpublikácií vydavateľstva DAJAMA z edície Kultúrne krásy Slovenska:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viera Dvořáková:Svetové kultúrne dedičstvo UNESCO, Bratislava 2009

Daniel Kollár, Jaroslav Nešpor:Hrady, najkrajšie zrúcaniny, Bratislava 2007

Svetové kultúrne dedičstvo UNESO

Komplex pamiatok pod názvom Spišský hrad a pamiatky okolia zapísali v kolumbijskej Carthagene v decembri 1993. Zápis zahŕňa Spišský hrad a súbor objektov vojenského, politického a cirkevného charakteru v Spišskom Podhradí, Spišskej Kapitule a Žehre. Podobné objekty síce boli v stredovekej Európe bežné, ale ani jedna z nich sa nezachoval v takom kompletnom a nezničenom stave.

V júni 2009 bola v španielskej Seville táto lokalita rozšírená o mesto Levoča s dielom majstra Pavla. O tom ale budeme hovoriť v poslednej časti nášho tripu.

SkryťVypnúť reklamu

Z celého tripu mám k dnešnej destinácii špecifický osobný vzťah. Kúsok od Spišského Podhradia, v malej obci (pamätám tabuľu víta vás zemiakárska obec Studenec) som trávil rok čo rok letné prázdniny v bývalom mlyne u starých rodičov.

No ale sentiment bokom, začína prehliadka.

Pozrieme si plánik hradu a popri rozprávaní o histórii hradu a niektorých povestí si budeme hrad postupne prezerať.

plánik hradu
plánik hradu (zdroj: -mg-)

Pôjdeme ako na skutočnej prehliadke. Najprv vystúpime románskym predbráním (10) do priestorov horného hradu. Tu uvidíme ruiny palácov Zápoľskovcov (15), Csákyovcov (17) a hlavne dominantný Románsky palác (18) a hradnú vežu „Nebojsa“ (19), na ktorú vystúpime a pokocháme sa výhľadmi. Kaplnku sv. Alžbety (13), mučiareň (14) a zbrojnicu (15) si pozrieme v rámci interiéru nabudúce.

SkryťVypnúť reklamu
príchod k hornému hradu
príchod k hornému hradu (zdroj: -mg-)
románske predbránie
románske predbránie (zdroj: -mg-)
Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)
Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)
kamenný múr
kamenný múr (zdroj: -mg-)

Na strednom nádvorí (8) sa môžeme občerstviť a zakúpiť si suveníry. Takto osviežení sa presunieme na rozsiahle dolné nádvorie, ktoré pokračuje už mimo náš plánik. Pôjdeme postupne po mohutných hradbách, obzrieme si trojicu hranolových veží (stredná bola priechodná a slúžila ako vstupná brána). V strede nádvoria uvidíme kruhovú pevnôstku Jiskrových vojsk a arzenál hradných diel.

hradba so stĺpom
hradba so stĺpom (zdroj: -mg-)
pohľady von
pohľady von (zdroj: -mg-)
Obrázok blogu
Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)

Jedným z prvých dokladov, potvrdzujúcich existenciu hradu, je listina, ktorou kráľ Belo IV. 19. septembra 1249 potvrdil spišskému prepoštovi vlastníctvo obce Jablonov. V listine sa súčasne spomína povolenie „in castro nostro Scypus“ (t. j. na našom hrade Spiš) postaviť vežu a palác.

SkryťVypnúť reklamu

Z polohy hradu priamo vyplývala jeho obranná funkcia. Súčasne mala hradná posádka kontrolovať neďaleké obchodné cesty na Spiš zo všetkých smerov. V čase ohrozenia mala posádka obsadiť okolité priesmyky a odraziť protivníkove vojská. Z toho vyplývala i ďalšia dôležitá funkcia – bol súčasne strediskom Spišskej župy a sídlom správcu kráľovských majetkov na Spiši.

Hrad ako kráľovský majetok bol neustále predmetom sporov, ktoré vždy prepukli v plnej sile po smrti kráľa čí ním ustanoveného majiteľa. V súvislosti s tým možno o Spišskom hrade hovoriť ako o akomsi údelnom kniežatstve v rámci Uhorska, kedy sa jeho majiteľmi stávali členovia kráľovskej rodiny.

románsky palác
románsky palác (zdroj: -mg-)
Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)
zakonzervované priestory palácu Zápoľskovcov
zakonzervované priestory palácu Zápoľskovcov (zdroj: -mg-)
ďalšie paláce
ďalšie paláce (zdroj: -mg-)
Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)
jeden z palácov
jeden z palácov (zdroj: -mg-)

Čo sa obrannej funkcie týka, hrad odolal v 13. storočí nájazdom Tatárov, v 14. storočí ho nedobyl Matúš Čák Trenčiansky a ani v 15. storočí nebolo korunované úsilie vojsk Jána Jiskru. Ten obsadili v roku 1443 pravdepodobne až po dohode z hradným kastelánom. Po ich porážke získal hrad v roku 1464 do vlastníctva od kráľa Mateja Korvína rod Zápoľskovcov. Po ďalších turbulentných zápasoch a bojoch získali hrad Thurzovci a neskôr, po vymretí rodu po meči testamentom Csákyovci. Tí hrad dobudovali do konečnej podoby, v roku 1683 sa ale stal terčom útokov povstalcov Imricha Thökölyho. Po porážke povstalcov v roku 1710 zostala v pevnosti iba malá vojenská posádka, ktorá sa o údržbu hradu veľmi nestarala. Csákyovci už vtedy obývali pohodlné kaštiele v blízkych obciach. Osud hradu spečatil v roku 1780 veľký požiar.

hradná veža "Nebojsa"
hradná veža "Nebojsa" (zdroj: -mg-)
Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)
klenby za hradnou vežou, pri ktorých bývajú predstavenia
klenby za hradnou vežou, pri ktorých bývajú predstavenia (zdroj: -mg-)

Spišský hrad predstavuje jeden z mála ucelených komplexov románskeho obdobia na Slovensku a súčasne je dokladom vývoja hradnej architektúry od 12. do 18. storočia. Aj pre túto jedinečnosť bol v roku 1961 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

O osem rokov neskôr sa v jeho priestoroch začal systematický výskum s následnou konzerváciou a pamiatkovou úpravou ruiny. Úsilie pamiatkárov bolo v roku 1993 ocenené už spomínaným zápisom do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

A v týchto časoch, na prelome 60-tych a 70-tych rokov minulého storočia, sme počas prázdnin robili s partiou bratrancov vlastné prieskumy. Nesystematické, spontánne, bez záľah turistov...

(Na prehliadke sme dorazili k veži. Poďme teda nahor a rozhliadnime sa po okolí. Uvidíme aj moju starorodičovskú "haciendu").

románsky palác  a kaplnka sv. Alžbety
románsky palác a kaplnka sv. Alžbety (zdroj: -mg-)
vzadu románsky palác, vľavo palác Zápoľskovcov
vzadu románsky palác, vľavo palác Zápoľskovcov (zdroj: -mg-)
Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)
v pozadí dolné nádvorie
v pozadí dolné nádvorie (zdroj: -mg-)
Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)
pohľad na Studenec
pohľad na Studenec (zdroj: -mg-)
starorodičovský dom
starorodičovský dom (zdroj: -mg-)

O histórii hradu by sa dalo písať ešte veľa. Ale už som spomínal, to nie je účelom tejto prehliadky. Keď tak si na chvíľu odskočte na wikipédiu.

My si zatiaľ povieme dve povesti či perličky viažúce sa k hradu. A potom si ešte prehliadneme dolné nádvorie.

Pomätená biela pani.

Spišského hradného pána župana Brezovického raz na poľovačke prepadol zbojnícky rytier, ktorému v šarvátke hradný pán zabil syna. Rytier mu prisahal pomstu, ale Spišský hrad bol pre lupičov nedobytný. Rytier preto nahovoril jedného potulného speváka, aby sa svojimi spevmi a rozprávkami votrel do priazne Brezovického slobodnej sestry Hedvigy, ktorá sa starala o jeho dcérku Barborku. Potulný spevák si úlohu splnil a zbojníci počas neprítomnosti župana na hrade dieťa uniesli. Hedviga sa z toho pomiatla a keď sa otec so zachránenou Barborkou vrátil na hrad, Hedvigu našli už mŕtvu pod hradbami. Dodnes vraj chodí oblečená v bielom, s lutnou pri boku po nádvoriach a hradbách a hľadá svoju malú zverenkyňu.

Na prehliadke sme dorazili na rozsiahle dolné nádvorie. Prejdeme sa dookola po hradbách a pozrieme si tri hranolové veže.

mohutné hradby
mohutné hradby (zdroj: -mg-)
prvá z hranolových veží
prvá z hranolových veží (zdroj: -mg-)
pohľad dovnútra
pohľad dovnútra (zdroj: -mg-)
Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)
cesta po hradbách pokračuje
cesta po hradbách pokračuje (zdroj: -mg-)
Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)
prichádzame k tretej veži s panorámou hradu
prichádzame k tretej veži s panorámou hradu (zdroj: -mg-)
tretia veža
tretia veža (zdroj: -mg-)
Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)
hrad ako na dlani
hrad ako na dlani (zdroj: -mg-)

Zabudnutý vejár

Ľahtikársky hradný pán Juraj Thurzo na jednej hradnej zábave nevedel spustiť zrak z Dorky Révayiovej. Počas celého večera snoval plány ako krásavicu zvedie. Dorka mu však nedala nijakú príležitosť a až do rána sa mu vyhýbala. Thurzo však na ňu nedokázal zabudnúť ani po jej odchode. Pomohla mu náhoda - zabudnutý vejár. Dorka sa poň vrátila a netušila, že že na ňu za závesom číha Thurzo. Skončila zrazu v náručí hradného pána, avšak zmätená sa mu vytrhla z objatia a prenasledovaná zaľúbencom vyskočila z okna. Vystrašenému Thurzovi pomohla ďalšia náhoda, pretože pri páde z okna sa Dorka zachytila o krík a nič sa jej nestalo. Hradný pán sa jej veľmi ospravedlňoval a na znak nekonečnej lásky ju hneď požiadal o ruku, Dorka napokon neodolala a do mesiaca na hrade vystrojili svadbu.

No a na našej prehliadke si ešte pozrime dolné nádvorie, čo sa nachádza medzi hradbami.

rozsiahle nádvorie
rozsiahle nádvorie (zdroj: -mg-)
Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)
kruhová pevnôstka Jiskrových vojsk
kruhová pevnôstka Jiskrových vojsk (zdroj: -mg-)
hradné delá
hradné delá (zdroj: -mg-)
pohľad na hrad zo spodnej časti dolného nádvoria
pohľad na hrad zo spodnej časti dolného nádvoria (zdroj: -mg-)

Pre dnešok sa rozlúčime. Dúfam, že aj dnešná prehliadka sa vám páčila.

záverečná panoráma hradu
záverečná panoráma hradu (zdroj: -mg-)

 

Nabudúce:

Ešte sa na hrade chvíľu zdržíme. Pozrieme si interiéry, naobedujeme sa na salaši Sivá brada a presunieme sa do Levoče, čím našu anabázu po kraji, kde ničoho nieto uzavrieme.

Budeme v hradnej mučiarni...
Budeme v hradnej mučiarni... (zdroj: -mg-)
... vyberieme si pochutiny na salaši ...
... vyberieme si pochutiny na salaši ... (zdroj: -mg-)
... a pozrieme si nádhernú Levoču.
... a pozrieme si nádhernú Levoču. (zdroj: -mg-)
Miroslav Galovič

Miroslav Galovič

Bloger 
  • Počet článkov:  163
  •  | 
  • Páči sa:  599x

Od mala som spojený so školou. Po absolvovaní základnej, strednej a vysokej školy som "prestúpil" za katedru a všetky stupne si zopakoval, tentoraz v opačnom poradí. A občas ma kopne aj spisovateľská múza :-)... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu