Naša bublina má totiž turistiky chtivých členov. Nuž sme včera nasadli do auta a zamierili do Manínskej tiesňavy. Zaparkovali sme pri autocampe, kde naša anabáza začínala.



Veľký Manín
Priblížme si, čo o ňom hovorí wikipédia.
Nachádza sa na západnom okraji centrálnej časti Súľovských vrchov, v geomorfologickom podcelku Manínska vrchovinaa jej časti Maníny. Leží asi 4 km východne od Považskej Bystrice, nad jej mestskou časťou Podmanín a Považská Teplá. Patrí do Trenčianskeho kraja a okresu Považská Bystrica a zasahuje tiež do katastrálneho územia okresného mesta. Severné svahy masívu prudko klesajú do Manínskej tiesňavy, oddeľujúcej Veľký a nižší, geologicky a morfologicky príbuzný Malý Manín. Oblasť odvodňujú prítoky Váhu.
Vyzbrojení teóriou vyrážame do praxe. Okolo zelenej chaty k pramenistej vode. A potom už blatistými cestičkami sa vnoríme do lesa. Cesta je pomerne fádna, ale napriek tomu strieda rôzne podoby. Na jednom mieste je vyhliadka. Otvára sa nám panoramatický výhľad na Považský hrad, staré rybníky či mestá.















Začína výstup na vrchol.
Veľký Manín je pomerne husto zalesnený, vápencové bralá vystupujú vo východnej časti masívu. Na vrchol nevedie ani značený chodník a prístup je tak možný len lesným chodníkom. Dominantný vrch, viditeľný zo širokého okolia tak poskytuje len obmedzené výhľady z menších nezarastených častí. Okrem susedných vrchov možno vďaka nadmorskej výške pozorovať najmä Malú Fatru a Strážovské vrchy.





Návrat na značku. Okrem psa nastupujú aj mačky...





Partizánska jaskyňa.
Jaskyňa dostala svoj názov po vojne. Počas SNP slúžila ako úkryt partizánov. Je prístupná buď zo žltej značky zo smeru, ako sme šli my, alebo opačne zo Záskalia po zelenej, Treba dávať pozor, aby ste odbočku neprehliadli. Návštevníci z jarnej sezóny sa sťažovali, že značenie bolo úmyselne niekým odstránené, ba aj demontované madlá a reťaze, uľahčujúce prístup v závere trasy.
Samotná jaskyňa je jediná chodba asi 20 metrov dlhá. Je voľne prístupná a aj keď neobsahuje žiadnu krasovú výzdobu, oplatí sa ju navštíviť. Opäť nasádzame mačky a začíname výstup. Pes ho zvláda aj bez mačiek :-)






Záver túry.
Po návrate na žltú značku pokračuje fádna cesta (mačky putujú naspäť do rupsaka, vedúci výpravy si našiel patyk a hlasným brechaním sa dožaduje aportu. Ak nechcem vyplašiť lesnú zver, hádžeme patyk o 106. Ja osobne už mám kĺbovicu aj svalovicu, zohnúť sa po patyk mi spôsobuje nesmierne utrpenie...)
Prichádzame k poslednému rázcestníku. Po zelenej ešte 35 minút. Bolestných, začína sa navyše zošerievať. S mladými riešime, čo robiť, keď skolabujem. Dohodneme sa, že užitočné veci zoberú (napríklad ľadvinku s kľúčami od auta...). Po nekonečnom čase sa zjavujú náznaky civilizácie. Síce ešte ďaleko, ale vracajú mi chuť do života...







Vidiac môj fyzický stav idú mladí zrýchleným pochodom po auto ku kempu. My (stredná generácia) ideme pomaličky Záskalím. Kúsok za cintorínom vidíme prichádzať naše auto. Boli fakt rýchli.
Prihlúplo postávam pri vodičových dverách. Dostávam pokyn prejsť na druhú stranu. Zhruba 20 sekúnd trvá, kým mozog informáciu spravuje, pošle ju príslušným miestam a tie sa pomalu rozhýbu a prechádzajú na druhú stranu. Výlet je za nami, malebnú Manínsku tiesňavu si už kvôli tme naplno nevychutnáme...

Zhodnotenie.
Čo hovorí náramok:

Nuž, trocha zavádza. Keď pozriete na mapku, môže sa zdať, že časť so serpentínami som preletel na rogale. Nie je to pravda, zrejme vypadla GPS.
Ten prvý dzindzik na mapke (pri km 3) je odbočka na Veľký Manín, ten druhý (medzi 4 a 5) k jaskyni.
Po porovnaní s inými členmi výpravy sú štatistické údaje nasledovné:
Čas: cca 5 hodín
Trasa: stredná generácia 8,9 km, mladí čo šli po auto 10,1 km
Prevýšenie: 558 m, najnižší bod 333 m, najvyšší 891 m (všetko nad morom, hoci som ho nikde nevidel)
No a na záver chuťovečka zo špeciálnej aplikácie (dúfam, že bude fungovať).
Pozrite si na animačnom videu našu trasu.
Ten záverečný rýchly pohyb smerom nazad je cesta autom, ako sa mládež vracala pre strednú generáciu :-)
* * * P.F. 2021 * * *
(druhý krát. A obávam sa, že nie naposledy. Čosi sa šeptá o Silvestrovskom výstupe...)
