Slovenské Černobyle strojov (medzihra medzi sériami)

Toto je „súkromná“ medzihra medzi dvoma sériami Slovenských Černobyľov. Výber strojov a prístrojov, ktoré už neslúžia svojmu účelu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)

STROJE, KTORÉ SME UŽ VIDELI

Prvá séria mala 13 dielov a rekapituláciu. Teraz si pozrieme výber techniky, ktorá a vyskytovala v jednotlivých destináciách. Je to trocha kompilát a tak trocha tiež autoplagiát :-).

Hneď v prvých Černobyľoch bolo pár kúskov. Pri prvej exkurzii na sedačku na Martinské hole, sme sa stavili aj v Horskom hoteli na Podstráňach. Tam sme videli pokladňu („babičku“ tých registračných), na tú dobu pokrokový tlačidlový telefón (pamätáte ešte na nekonečné vytáčanie kruhového číselníka?) a prenosný čiernobiely televízor Merkúr (tieto prijímače prevzali v počiatkoch mikropočítačovej éry (prvé PMD 85) aj úlohu monitorov).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
horský hotel na Podstráňach
horský hotel na Podstráňach 

Televíziu pozerali aj obyvatelia Makovníkovej chalúpky. Svedčí o tom anténa, chalúpka sa zrejme už nestihla ozdobiť diskom satelitu. Obyvatelia tu zanechali aj kulinárske dvojičky chladničku Calex a sporák Moru. Zima a teplo...

Obrázok blogu
Obrázok blogu

V detskom tábore v Zbyňove sa veľa pralo, najmä posteľná bielizeň. Z práčky ostal len bubon. Z hotela v Belušských slatinách ostalo len zhorenisko. Je podivné, že jediné auto, čo ostalo na parkovisku, nenesie žiadne stopy ohňa (viem, v tejto „zbierke“ pôsobí trocha nepatrične. Ale neodolal som :-).

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Najviac vyslúžilej techniky sme videli v hoteli v Hornom Vadičove.

Pri chatkách ležal telefón bez slúchadla, dvor a prístrešok ukrýval odhŕňač snehuvzduchotechniku. Ja som to nerozlúskal. Dnes som múdry vďaka dievčatám v dikusii :-).

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nuž a v interiéri zaháľa vo wellnese čistička vody a v jednej izbe rozbitá tlačiareň.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Možno si spomeniete. V blogu z Makova bol na záver bonus, zdevastovaná Honda Civic „pohodená“ pred žilinským Metrom. Vtedy bola „stojan na fľaše“ a objekt začínajúcich grafiťákov. Chýbali jej kolesá, dnes už „pokročila“. Už nemá ani dvere a zmenila sa na kontajner neseparovaného zberu...

Obrázok blogu
takto vyzerá Honda dnes
takto vyzerá Honda dnes (zdroj: -mg-)

Pri ďalších troch exponátoch som rozmýšľal, či ich sem dať. Svojmu účelu už síce neslúžia (a dúfajme, že nebude potrebné ich ťahať z "dôchodku"), ale nežijú ani typický osud Černobyľov - strojov. Je o nich postarané a užívajú si patričnú úctu.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec som sa rozhodol, že ich sem zaradím. Preventívne, ak by sem vnikol votrelec.

tank z Údolia smrti
tank z Údolia smrti (zdroj: -mg-)
kto by nepoznal Kaťuše? (Park techniky pri múzeu vo Svidníku)
kto by nepoznal Kaťuše? (Park techniky pri múzeu vo Svidníku) (zdroj: -mg-)
lietadlo Avia B-33 z vyhliadkovej veže na Dukle
lietadlo Avia B-33 z vyhliadkovej veže na Dukle (zdroj: -mg-)

STROJE, KTORÉ ČOSKORO UVIDÍME

felícia pod hradom
felícia pod hradom (zdroj: -mg-)

Túto felíciu neuvidíte v Černobyľoch, ale v článkoch z Kraja, kde nič nie je. Vyšplhala sa pod hrad Zborov a možno sa to nezdá, ale je pojazdná. Nevadí, že nemá ŠPZ-etky. Na trasu z osady na hrad ich nepotrebuje. Je to dopravný prostriedok dočasných robotníkov. Nasadené reťaze svedčia, že je pripravená na terén aj v lete :-).

Hneď prvý blog druhej série premostí z Kraja ničoho naspäť do Černobyľov. Pôjdeme do penziónu Smerdžonka v Červenom Kláštore. Ktorý mal byť v rokoch 2014 – 2020 v rámci projektu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky za spoluúčasti fondov EU komplexne renovovaný. Nuž, termín končí, posúdite sami. „Někde udělali soudruzi z Ministerstva chybu...“

SkryťVypnúť reklamu

V každom prípade hneď v miestnosti oproti vchodu boli také kozmické stroje, laicky ich typujem na práčky (?). V skladisku na poschodí už som identifikoval váhu, ktorú si pamätám zo zelovocov či mäsiarní a „zadok“ nám vytŕča aj vysavač.

ufo v penzióne Smerdžovka (Čerbvený Kláštor)
ufo v penzióne Smerdžovka (Čerbvený Kláštor) (zdroj: -mg-)
... a ešte jedno
... a ešte jedno (zdroj: -mg-)
vážený vysávač
vážený vysávač (zdroj: -mg-)

Ďalší, už klasický Černobyľ nás zavedie do huty bývalej ZTS v Martine. Tu sa nachádza kamionový náves a to ďalšie je zrejme tiež technika (javí sa mi, že ten „spodok“ jazdil po koľajniciach), ale čo to bolo a či tá žltá nadstavba patrí k tomu spodku, alebo ju tam len pohodili, netuším. Pre mňa je to záhada...

už sa s ťahačom nestretne
už sa s ťahačom nestretne (zdroj: -mg-)
čo toto bolo?
čo toto bolo? (zdroj: -mg-)

AKTUÁLNY ÚLOVOK

Tento „kúsok“ sme objavili s beštiou pri venčení. Nebyť susedstva s kontajnerom, vôbec by som ho k Černobyľským strojom neradil.

Nechám na fantázii čitateľov, k čomu všetkému možno tento „kúsok“ slúžil :-).

najzachovalejší exponát
najzachovalejší exponát (zdroj: -mg-)
Miroslav Galovič

Miroslav Galovič

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  751x

Od mala som spojený so školou. Po absolvovaní základnej, strednej a vysokej školy som "prestúpil" za katedru a všetky stupne si zopakoval, tentoraz v opačnom poradí. A občas ma kopne aj spisovateľská múza :-)... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu