Musíme si voliť hulvátov?

Nevol hulváta, ktorého by si sám nechcel mať v rodine, v práci ako kolegu alebo šéfa a s ktorým by si nešiel na pivo

Musíme si voliť hulvátov?
Nero by Abraham Janssens van Nuyssen (1620) Wikimedia Commons (Zdroj: Abraham Janssens van Nuyssen (1620) )
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Za svojich verejných zástupcov si volíme jedincov, o ktorých si myslíme, že sú od nás v nejakom ohľade lepší. V ideálnom prípade schopných, silných jedincov, ktorých sami obdivujeme a ktorí sú pre nás v istom zmysle vzorom. Silných, pretože na presadzovanie záujmov je potrebná ochota biť sa v politickom ringu a sami na to nemáme silu, povahu ani chuť. Potiaľto je to v poriadku.

Čo ale, keď ich správanie nespĺňa našu elementárnu predstavu, ako by sa mali ľudia navzájom k sebe správať v bežnej medziľudskej interakcii? Expresívne povedané, čo ak títo silní jedinci sú hulváti? (Tu treba na začiatku vyjasniť, že keď píšem o hulvátoch, nemyslím tým skryté a protizákonné konanie, ako je napríklad korupcia, podvody alebo kradnutie, ktoré sa väčšinou robí v skrytosti, teda nie „na hulváta“.)      

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšina si asi povie; mňa sa to netýka. Ja som predsa hulváta nevolil. Niečo tu ale nesedí. Aj keď to na prvý pohľad nemusí tak vyzerať, drvivá väčšina z nás chce dobrovoľne dodržiavať nepísané normy elementárneho slušného správania, v rodine, škole, v práci, na verejnosti. Jednoducho chce žiť v pokoji. Keď niekto z týchto hraníc vybočí, spoločenský tlak by ho mal primerane skorigovať. Ak by to takto nefungovalo, boli by sme v spoločenskej anarchii, resp. neboli by sme vôbec. Na dôstojný život musí vo všeobecnosti platiť staré biblické: Nerob iným to, čo nechceš, aby iní robili tebe!

Prečo sa nám potom do politiky votrelo toľko hulvátov? Pretože ich volia aj ľudia, ktorí sú svojím vonkajším správaním v princípe slušní. 

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ale títo voliči, hoci sa sami v civilnom živote správajú slušne a slušnosť vyžadujú aj od svojho okolia, napriek tomu volia politických lídrov, ktorí klamú do očí, sú arogantní, povýšeneckí, sebeckí, pomstychtiví, pokryteckí, amorálni, chamtiví a čo je najhoršie, zákerne živia v ľuďoch strach a tie najodpornejšie pudy?     

Ponúka sa mi tu hneď niekoľko vysvetlení: 

  • Títo voliči sú vnútri rovnako hulvátski, len sa z rôznych dôvodov musia pretvarovať a voľba hulváta je aktom pomsty za nutnosť pretvarovania sa a projekcie svojich zlých vlastností do „politického avatara“. Jednoducho takéto správanie im imponuje, sú niečo ako latentní dezoláti.

  • Podľahli umelo vyvolanému strachu z neexistujúcich hrozieb, pred ktorými ich môže ochrániť len silný vodca (ktorý mimochodom tento strach vyvolal a ďalej rozdúchava) a za túto „ochranu“ sú ochotní strpieť aj to, že sa správa hulvátsky. 

  • Sú presvedčení (rozumej oklamaní), že všetci politici sú rovnako skorumpovaní. Väčšina elít sa podľa nich pretvaruje a navonok pôsobia ako slušní ľudia. Radšej teda volia toho hulváta, pretože v ich optike je hulvátstvo vlastne úprimnosť v zmysle, že je skorumpovaný, ale aspoň sa na nič nehrá. Je to forma umelého rebelantstva, ktoré pomýlení rebeli prikrášlene označujú ako boj proti mainstreamu alebo establishmentu. 

  • Potom je tu chybný predpoklad, že schopnosť presadiť nejaké ciele (často aj správne a legitímne) je v politickej džungli nevyhnutne spojená so „širokými lakťami“. Vyhrá ten, kto vie silnejšie zastrašovať, osočovať, klamať – kto je väčší hulvát. 

Mohlo by sa zdať, že hulvátstvo je v politike len nejaká neškodná roztopašnosť, ktorú by sme mali politikom tolerovať ako malým deťom. Ja tento postoj nezdieľam. Politik je taký istý človek a svoju  moc má len dočasne prepožičanú od voliča a má ju využívať na plnenie svojej povinnosti, nie svojvoľne ako vlastnú výsadu. Aj výraz „mandát“ znamená príkaz. Takže, keď má politik mandát, má od svojho voliča príkaz konať v jeho záujme.   

SkryťVypnúť reklamu

Budem vyžadovať, aby sa mnou volený politik správal v mantineloch, ktorý väčšina ľudí akceptuje ako hranice slušnosti. Nemusí byť zrovna ako dôverný priateľ, ale nesmie to byť „vagabund“. Nech pre slušných ľudí platí variácia na spomínané staré bliblické: „Nevol hulváta, ktorého by si sám nechcel mať v rodine, v práci ako kolegu alebo šéfa a s ktorým by si dobrovoľne nešiel na pivo.“                     

Miroslav Kabát

Miroslav Kabát

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  99x

"Osamelý bežec" Starec so srdcom dieťaťa. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu