Urobiť alebo dať si urobiť záverečnú prácu ???

Súčasťou ukončenia vysokoškolského vzdelania, prvého i druhého stupňa na Slovensku, je aj záverečná práca.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je to vlastne práca v ktorej študent dokazuje či vie narábať s literatúrou, médiami, či vie spraviť jednoduchý výskum a vie svoju prácu odôvodniť svojimi zisteniami. 

Na internete pobehujú rôzne reklamy typu: „ Zhotovíme Vám bakalárske a diplomové práce.“

Za takúto prácu firma zoberie od 250 do 800 eur, podľa počtu strán, zložitosti a náročnosti práce. Je pravda, že vám to vypracujú úplne bez vašej pomoci, ale aj tak je to veľmi veľa peňazí. Na prvý dojem by som povedal, že je to super. Nemusím nič robiť, zaplatím si a za tri mesiace mi firmička zhotoví prácu. Ja si ju prečítam a všetko bude tip top... 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže čo tie všetky riziká? Čo tak zhoda v systéme? Čo ak sa práca zhoduje s nejakou inou len trochu obmenenou prácou a čo ak nebude vyhovovať oponentovi? Ba horšie, čo ak ju neobhájite nakoľko neporozumiete všetkému čo vám vypracovala firma? Skrátka nič. Zrejme pôjdete na druhý termín a prácu si musíte nakoniec aj tak urobiť sám.

Ak si myslíte, že sa na takéto nekalé činnosti nikto nepodujal, tak sa mýlite. Osobne poznám mnoho ľudí, ktorým to bolo jedno a objednali si takéto služby. Záhadou bolo, že mali dokonca aj lepšie ohodnotenia ako tí, čo si záverečnú prácu robili samostatne bez cudzej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

A tak mi vôbec nie je jasné, že ani konzultant ani oponent na to neprídu. V prípade že konzultujete svoju prácu pravidelne, určite vám konzultant naznačí čo by ste vo svojej práci mal mať a čo nie. Samozrejme, iba ak ju vôbec nečítal a príde vám strohý mail: „Je to OK píšte ďalšiu kapitolu“. No a to isté sa môže diať aj pri oponentovi. A na štátniciach je to potom len vabank. Opýtajú sa ma niečo čo neviem alebo mi to prejde? Musia to byť teda poriadne nervy.

A tak si sám sebe kladiem otázku, je to vôbec etické takýmto spôsobom získať vysokoškolské vzdelanie ?

Možno by sa dalo takýmto praktikám predísť a skutočne by bol na štátniciach každý sám za seba. Problémom možno je, že v jednu hodinu a jednu minútu čaká 100 študentov na otvorenie systému so zadaniami tém a všetci začnú zbesilo klikať na tie témy ktoré sú im najbližšie. A tým čo ostanú tie ťažké sú jednoducho out.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže v zahraničí to tak nefunguje. Každý študent si môže vybrať tému ktorá je mu najbližšia, bez ohľadu na to či ju píše aj niekto iný alebo nie. A preto si myslím, že by nebolo na škodu , keby si aj u nás mohli viacerí študenti vybrať rovnakú tému a v prípade že by ju písali viacerí, by sa aspoň dala porovnať , ktorá je na tom lepšie, alebo ako sú študenti schopní riešiť jeden prípad inak.

A potom by snáď takéto firmy, s banermi na Facebooku, odovzdali živnosť. Alebo že by sa v našej republike stále niekto našiel ?

Miroslav Kery

Miroslav Kery

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ekonom, trener, manzel, otec. Pisem o diani na Slovensku a vo svete a nebojim sa povedat co si myslim. Som otvoreny clovek a to iste ocakavam aj od ostatnych ludi. Zial, nie vzdy je to tak... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu