Keď sa pália knihy...

Písmo: A- | A+

Poďme sa hádať o tom ktorú je lepšie spáliť a či je lepší Boh, Allah alebo Ilúvatar... Bude to určite produktívna diskusia...

Bol som raz na kultúrnej akcii na ktorej hlavný protagonista trhal Bibliu a hovoril o tom koľko je tam lží. Musím uprimne povedať, že jeho akt neschvaľujem. Ľudia čo ma poznajú (alebo môj hudobný vkus) určite uhádnu o kom hovorím.

V prvom rade poviem že niesom nadšenec do ničenia kníh, respektíve do ničenia akýchkoľvek hodnotných dátových nosičov.

V druhom rade ničenie kníh ktorých obsah je náboženský bude vždy cielená provokácia voči istej skupine ľudí.

A nakoniec je pre mňa smutným faktom, že ničenie knihy samo o sebe a bez ohľadu na obsah nieje u nás trestné a ani by nemalo byť.

---

Teraz si predstavte zvuk keď niekto neopatrne dá preč ihlu z gramofónu a otázku "Počkať, tak za čo tú babu z Ružomberka vlastne zavreli?".


Z článkov ktoré v poslednej dobe tento akt opislovali by sa mohlo zdať že šlo predsa o ničenie posvätnej knihy Koránu ktoré prokuratúra vyhodnotila ako "Výrobu extrémistických materiálov". Dovolím si upresníť že išlo hlavne o slová mladej ženy na adresu moslimských veriacich.


Ja osobne som sa dopracoval k presvedčeniu, že neviem dokázať existenciu vyššej bytosti a mne samotnému ju niekto iný tiež nedokázal. Neviem či sa mám smiať alebo plakať nad tým ako sa ľudia ktorým stačí veriť dokážu zabíjať kvôli odlišnej interpretácii toho istého problému. Kresťanský Boh, moslímský Allah, židovský Jahve sú totiž tá istá osoba (ak mate pocit že beriem meno nadarmo uprimne sa ospravedlňujem).

Uznávam že Ilúvatar je pravdepodobne iná osoba z inej série kníh, ale tam sa kvôli rozdielnym interpretáciam veriaci fanúšikovia medzisebou zatiaľ nezabíjajú (zatiaľ...).


Ak by som urobil sériu videí kde by som postupne spálil Bibliu, Korán, Mein Kampf a Pána prsteňov neskončil by som v base. V base by som skončil ak by som dal "sprievodný komentár" takého charakteru aký dala slečna.

Lenže to sa nestane pretože niesom barbar aby som pálil knihy, a ešte k tomu som sa naivne domnieval že naše politické "špičky" toto budú vedieť.

Skryť Zatvoriť reklamu