Metalový Blog - Cesta na festival 5.

Písmo: A- | A+

Tak už je to za nami... Festival skončil a mne len ostáva rekapitulovať posledný deň a veci ktoré zaujali.

Začal by som tým posledným dňom. O Nervecell som už písal tak preskočím rovno ku kapele Sodom. Spolu s Kreator a Destruction sú označovaní za zakladateľov nemeckého thrash metalu. Na Brutal Assaulte už vystupovali pred dvomi rokmi, kedy sa im však pokazilo auto a dorazili až úplne nakoniec. Niektorí hovoria že sa iba cestou opili a muselo sa čakať kým budú v schopní hrať, ale... ostaňme u oficiálnej verzie. Tento rok hrali načas a rozhodne v plnej sile a v plnej sile zastihli aj fanúšikov ktorí sa kapele odmenili "circle pit-om" ako sa patrí. Nie naozaj sa neoplatí na štvordňový festival chodiť na posledný deň ako posledná kapela. Inak možno je to len môj pocit ale ich koncert si prišla pozrieť aj bassáčka z Chthonic. Slnečné okuliare a klobúk? 

Tento rok sa organizátori vytiahli s reunionom českej kapely Krabathor. Kapela ukončila činnosť v roku 2003 a od roku 2009 sa niesli fámy o tom že znova začnú fungovať. Podľa speváka ich s tým otravovali niekoľko rokov a myslím že sa vyplatilo. Rozhodne oceňujem vytrvalosť. Po trochu rozpačitom začiatku sa hudba rozbehla a koncert pomaly ale isto nabral obrátky. Skalní fanúšikovia hovorili o tom ako Krabathor "schoval do vačku" Slayer, ale hlavne v skorších skladbách počas koncertu boli počuť drobné chybky. Rozhodne ich koncert patril k jedným z najlepších na festivale hlavne posledná skladba Orthodox a prídavky Apocrypha a Imperator strikes again. Na ich koncert prišiel aj nezvyklý fanúšik, ale o tom neskôr.

Na zbytok noci som už bol odrovnaný. Odspievať si skoro celú Apocryphu môže dať zabrať.

Na festivale ma zaujali Chthonic. Ich taiwanský štýl je na naše (európske) pomery svojský. Aj keď sú označovaný za melodic black metal je možné v ich hudbe počuť aj trochu "power" metalu. Dúfam že o podobne kvalitných kapelách z ďalekého ale i blízkeho východu budeme počuť častejšie. 

Za zmienku určite stojí aj švédska skupina Manegarm. Zlé jazyky síce tvrdia že Amon Amarth so sebou strhol lavínu severských kapiel ktoré sa venujú všetkému od death metalu cez power metal až po čistý folk. Možno tomu tak je, ale na výsledky takejto lavíny sa rozhodne teším. Len keby niekto strhol podobnú lavínu aj s našimi kapelami - rozhodne máme čo na vývoz.

Skryť Zatvoriť reklamu