Demokracia nefunguje?

Písmo: A- | A+

Skúsili ste to vypnúť a zapnúť? Nepomohlo? V tom prípade chyba sa stala medzi klávesnicou a stoličkou.

Istú dobu som si myslel že "Skúsili ste to vypnúť a zapnúť?" je naozaj len ITčkársky vtip, kým som sa nepreviezol pár desiatok minút cez mesto aby som zistil že zariadenie sa zacyklovalo a iné riešenie na jeho sprevádzkovanie nebolo možné...

Mnoho ľudí začína mať podobné nápady ohľade parlamentnej demokracie u nás, ale má to dva háčiky.

1. Nie každý systém je možné bezbolestne vypnúť a zapnúť.
2. Je dôležité vylúčiť chybu obsluhy
(takzvaný problém medzi klávesnicou a stoličkou)

Obsluha (to jest politici vo funkciách) by mala vedieť o tom ako systém funguje, ale aj to že musí vyhovovať požiadavkám čo najširšieho počtu užívateľov.

a) Politická strana alebo jej predstaviteľ nesupluje funkcie štátu, ani médií, ani štatistických agentúr
Ak prestaviteľ politickej strany prináša nové informácie, alebo zriaďuje bezpečnostné hliadky, tak nevykonáva činnosť politickej strany. Náplňou jeho práce by malo byť "vytváranie politiky" čo značí návrhy na zmeny zákonov a celkového konceptu riadenia štátu.

Štatistiky nevypracovávajú ministerstvá, ale nezávislé agentúry. Štatistiky zvnútra štátu je možné spochybniť už len na základe toho kto ich vypracoval. Nezávislý prieskum sa dá spochyniť len iným nezávislým prieskumom. Politika by mala zaujímať úprimná spätná väzba, nie prezentovanie toho aký je úžasný.

Politik takto dáva o sebe len zlú vizitku v tom že nerobí svoju prácu dobre a dáva možnosť pochybovať o výsledkoch ktoré prezentuje.

Z rovnakých dôvodov by politik nemal sľubovať niečo čo je v kompetencii súdov, alebo polície.

b) Morálne alebo osobné zlyhanie nesmie vrhať tieň na funkciu v štáte
V iných krajinách politici podávajú demisiu už pri náznaku že mohlo k niečomu takému dôjsť. Podajú stanovisko a dobrovoľne opustia svoj post, aby neboli pochybnosti o fungovaní vysokého štátneho úradu.
 

c) Politik by mal rešpektovať demokratický princíp rovnosti
Ak politik z akéhokoľvek dôvodu obhajuje politiku ktorá rozdeľuje občanov na skupiny, nieje demokratom.

Kde začať? Označovanie obyvateľov za odtrhnutých od reality, lebo volili inak ako zbytok Slovenska? Nadávanie do parazitov, prostitútiek? Predvolebné sľuby ktoré túto rovnosť porušujú a niesú legálne priechodné? Prenasledovanie kultúrnych inštitúcií?

d) Vysoký volený predstaviteľ musí zaistiť neutralitu a efektivitu pri obstarávaní
Tendre na obstarávanie by mali byť vytvorené s dôrazom na to, aby sa do súťaže mohol prihlásiť každý dodávateľ a pre všetkých platili rovnaké pravidlá. Zároveň treba predísť tomu aby sa dodávatelia mohli dohodnúť na tom ako si podelia tendre a štát na tom stratí.

e) Občan nieje politikove alibi
V praxi to znamená že politik je povinný podložiť a obhájiť svoje rozhodnutia a nesmie argumentovať formou "občania dali najavo vo voľbách/prieskumoch". Politik neodpovedá osobne novinárovi, odpovedá všetkým občanom a obhajovať sa štýlom "veď takto ste to chceli" nieje práve dôveryhodné.


Poznáte stranu ktorá neporušila aspoň jedno z horeuvedeného?

V tomto ohľade môžete povedať že kritizovať je ľahké a prinášať riešenia ťažšie. Dal som si záležať aby moja kritika niektoré riešenia aspoň naznačila. V uvedených prípadoch vám politik buď vedome klamal, sľuboval nesplniteľné, nevážil si váš hlas, alebo nehospodáril správne s vašimi daňami.

Ak zlyháva obsluha ktorú ste si zaplatili z daní, vyhodíte celý systém, alebo vyhodíte obsluhu?

Pri demokracii máte možnosť túto obsluhu prepustiť, pri diktatúre im poviete že "systém je na nič a nech si ho vezmú". Vy však budete musieť stále odkázaný na to používať ho.

Skryť Zatvoriť reklamu