"Dokonalý" politik a syndróm nekritického voliča

Písmo: A- | A+

Stále dokola počúvam hlášku Bez korupcie by nebolo Kotlebu. Je to lož. Dôvodov prečo je tu je viac a zabúda sa že nieje sám.

Nacionalistické strany deklarujú, že chcú zjednocovať. Či sa spýtate v SNS, ĽSNS, Matici Slovenskej alebo akéhokoľvek obdivovateľa Jozefa Tisa, dozviete sa že ich cieľom je zjednocovať národné sily Slovenska a silný národný štát. V SNS si prešli fázou Pravej SNS a "obyčajnej" SNS. Skôr než o ideový spor šlo skôr o to kto je alfou v strane. V ĽSNS s týmto problém v najbližších rokoch mať nebudú, tam je Vodca jasný.

Jeden z dôležitých bodov ĽSNS a podobných nesystémových strán v ich kampaniach je "Zbavíme Slovensko parazitov".

V tento moment necháva politický stratég ĽSNS naplno pracovať fantáziu ľudí ktorí sú subjektom kampane. Aké možné varianty tento "jednoduchý" slogan prináša?

a) Odstavenie skorumpovaných politikov a štátnych úradníkov?
b) Pozastavenie dávok v hmotnej núdzi "vybraným" skupinám obyvateľom?
c) Vyhostenie cudzích štátnych príslušníkov?
d) Pozastavenie štátnej podpory "vybraným" cirkvám?
e) Pozastavenie štátnej podpory "vybraným" kultúrnym inštitúciám?
f) Pozastavenie štátnej podpory "vybraným" vedeckým inštitúciám?
g) Pozastavenie štátnej podpory "vybraným" podnikom a družstvám?
h) Odňatie práv alebo občianstva skupinám občanov s "neslovanskými rysmi"?

Možno všetky, alebo omnoho viac pravdepodobne žiadny z nich.

Prvý prípad naráža na prostý fakt, že exekutíva nemá právo priamo zasahovať do činnosti súdnictva. Prípady B až G je možné z pozície exekutívy vykonať s následkom, že politik vo funkcii poruší širšie spektrum zákonov. Posledný bod je zločinom proti ľudskosti.

Ako môžem vedieť, že ľudia ktorí len vzdialene podporujú ĽSNS takto zmýšľajú? Pozrite si komentáre. Sledujte sociálne médiá. Denne vyjadrujú svoje predstavy. I keď chápem že ich čítanie útočí hlavne na emočnú rovinu, nieje správne ich ignorovať.


Tento slogan stavia na jednom zaujímavom ryse nášho národa a týmto rysom je závisť. Ak chcete ale ako strana hľadať nasledovníkov na základe ich závisti voči inej skupine ľudí, vaša politika ľudí nespája, ale rozdeľuje. Bohatých a chudobných, mainstream a alternatívnu kultúru, katolíkov a luteránov, úspešných a nezamestnaných.

Človek čo je vystavený takémuto sloganu síce necháva pracovať svoju fantáziu, ale odchádza s presvedčením, že mu bolo sľúbené všetko čo by chcel.

Osobne ma prekvapuje, že politici, novinári a mnoho osobností spoločenského života neprehliadlo tento úspešný kus propagandy z dielne pravicových extrémistov a nedali si prácu vysvetliť ako propaganda funguje v praxi. Miesto toho sa vágne vyjadrujú o tom, že Kotleba ponúka jednoduché riešenia a príčina prečo získava podporu je korupcia vo vysokej politike. Bohužiaľ to znamená že pristúpili na hru ktorej pravidlá diktuje. Faktom je že Kotleba nemusí ponúkať žiadne riešenia. Nechá ľudí vybájiť si tie ktoré im vyhovujú.

Tento jav rezonuje viac práve vďaka sociálnym médiám a faktu že virtuálne popisovaná realita je farbistejšia a plná fantázií a prianí ľudí čo na sociálnych médiách pôsobia. O to menej korešponduje s realitou.

Aké je riešenie?

Jednoduché. Vrátiť ľudí z fantázie do reality...

Zachovajte si odstup a nereagujte emočne. Pýtajte sa na konkrétne riešenia problémov a konfrontujte ich s faktami. Napríkad tým ako sa na župnom úrade BB zamestnávali SBSky. Aké je to bývať v straníckej centrále. Sú prenasledované kultúrne inštitúcie a ako to vlastne prispieva k riešeniu korupcie. Prípadne konfrontuje priaznivcov, že nič z toho čo si želajú sa reálne nedeje a bez porušenia platnej legislatívy sa ani nemôže stať.

Diskusia o tom ako Kotleba nevyrieši korupciu je "kŕmenie trolla".

Len odvracia pozornosť od skutočného stavu vecí.

Skryť Zatvoriť reklamu