Metalový Blog - Kultúrne obete vojen a fanatizmu

Písmo: A- | A+

Keď zbrane rinčia, múzy utíchnu. Dokonca aj tie múzy, ktoré rinčia tak hlučne ako vojna.

Mnoho ľudí v mojom okolí sa ohľadne metalovej kultúry na východ od našej hranice nepozerá. Určite každý poznáte nemecký festival Wacken, náš domáci Gothoom (špeciálne po tohoročnej bezplatnej propagácii), Novarock a možno ešte Brutal Assault. Priamo za našou východnou hranicou sa zvykne konať menší festival Uzh-Gore-Rot a na Kryme sa zvykol konať Metal Heads Mission festival.

Tento festival v minulosti hostil kapely ako Suffocation, alebo Cannibal Corpse a pomaly umožňoval prenikať metalovým kapelám aj na Ukrajinu. Pretože sa situácia na Ukrajine pomaly zhoršovala, už 19. marca začali organizátori MHM hudobný tour "F*ck all politicians". Siedmeho mája oznámili organizátori zrušenie festivalu. Práve táto situácia výrazne skomplikovala existenciu nielen ukrajinských, ale aj ruských metalových kapiel, ktoré kvôli vojne prišli o podstatnú časť koncertných pódií.

Situácia s metalom je v ruských končinách pomerne neprehľadná. Práve MHM malo "prípravné turné", ktoré sa konalo jak v ukrajinských tak ruských mestách. Hudba, alebo texty môžu však stále byť dôvodom na perzekúciu. Nedávno bola v Rusku zatknutá poľská kapela Behemoth. Ich spevák v interview povedal, že mali šťastie na dobrého sudcu ktorý ich "len" vyhostil. Napriek pomerne pozitívnemu vývoju pre kapelu, je len ťažké predstaviť si aká je v Rusku kultúrna situácia.

Vo všetkom zlom je niečo dobré. Aj kvôli nepriaznivému vývoju na Ukrajine máme možnosť túto jeseň privítať v našich končinách kapely ktoré sa ocitli v komplikovanej situácii. Včera a predvčerom sa hŕstke fanúšikov predstavili Grace Disgraced, o pár dní sa predstavia ruskí Grai a Satana-Kozel za podpory slovenských Ramchat (čítať ch a nie č). O ich nadchádzajúcom koncerte u Očka si ešte niečo povieme.

Metalová kultúra však nieje len doménou západu. Veľmi špecifickým žánrom je "Perzský" metal, ktorý nájdete na miestach kde by ste nečakali. V liberálnejších moslimských krajinách by ste s kapelou ako Scarab (Egypt), alebo Nervecell (Spojené Arabské Emiráty) asi aj tak trochu počítali.

Priamo v Iráne pôsobí kapela Arsames. Svojou hudbou sa radi vracajú k starovekej histórii Perzie. Napriek fundamentalistickej vláde je ich existencia tolerovaná, avšak na území Iránu nieje možné verejne koncertovať. Podobná situácia je na väčšine územia Blízkeho východu. Kapely fungujú aj keď kvôli koncertom alebo festivalom, musia často cestovať do blízkeho zahraničia.

Arsames - Persepolis

Pokiaľ ide napríklad o Sýriu tiež narazíte na zopár kapiel ktoré by ste podľa zvuku čakali pôsobiť niekde v Nórsku. Osobne by som nečakal že skupina z Damasku môže aj s blízkovýchodným zvukom znieť tak temne ako Crescent Moon a ich Alleys of Negation:

A pokiaľ ste presvedčený, že všetci obyvatelia Iraku sú fanatický moslimovia, dovoľte aby som vám predstavil (aspoň pre mňa) najznámejšiu irackú kapelu - Seeds of Iblis.

Seed of Iblis - Horns of Allah

Podľa dostupných informácií kapela pôsobí v Iraku a ich skladby obsahujú protimoslimské texty. Existujú špekulácie, že skupina vôbec neexistuje. Je však len pochopiteľné, prečo nieje známa ich skutočná identita, je známe len to že sa jedná o skupinu žien.

Každý druhý deň čítam čo hrozí kresťanom v IS, čo asi hrozí miestnemu protimoslimskému disentu?

Metal je u nás možné slobodne počúvať a tvoriť, ale v niektorých krajinách za niektoré texty hrozia vysoké tresty. V kontexte toho mi aktivity náboženských skupín u nás naozaj prídu ako fundamentalistické. Vidíme ako šíria nenávisť jak voči iným náboženstvám, tak voči odlišnej kultúre a popritom sa sami stávajú tým čo tak nenávidia. S islamskými radikálmi totiž majú spoločný cieľ...

V novembri 1989 ľudia šli do ulíc aby protestovali za slobodu. Každú slobodu - pre VŠETKY náboženstvá aj VŠETKY formy kultúry (a tým sa myslí aj byť slobodne ateistom). Dnes sme svedkami toho, ako toto víťazstvo chcú pošliapať zbytočným obmedzovaním - všetko v mene tradície. Preháňam, ale nieje to smerovanie do situácie v akej je mnoho Blízkovýchodných krajín?

Skryť Zatvoriť reklamu