Svet je zložitejší

Písmo: A- | A+

Predstavme si kresťanskú sektu, ktorá by prišla s tvrdením, že ideálne spoločenské zriadenie je monarchia... Prečo? O kráľovstve Božom totiž píše Biblia...

Táto sekta by sa odvolávala na to že Biblia predsa hovorí o "kráľovstve Božom" a nie o republike a ani inom zriadení. Získali by tisíce nasledovníkov, prostriedky a zbrane. Ako prvých by začali zabíjať reformovaných kresťanov a neskôr by obrátili zbrane proti každému katolíkovi kto by bránil príchodu "kráľovstva božieho". Toto všetko v mene Božom.

Vymeňte kresťanstvo za islam, vymente Bibliu za Korán, kráľovstvo božie za kalifát, reformovaných kresťanov za šítov a katolíkov za sunnitských moslimov. Dostanete moslimské hnutie Salafistov (tiež nazývané Wahábisti). Jedna vec by sa nezmenila. "V mene Božom".

Mnoho ľudí, vrátane politikov zvykne tvrdiť že Islam neprešiel reformami tak ako kresťanstvo, avšak nieje to pravda. Mnoho moslimov vie že ich svätá kniha Korán bola písaná v siedmom storočí nášho letopočtu a bolo nutné niektoré jeho posolstvá upraviť podľa toho ako sa menila doba.

Posledný kalifát - Osmanská ríša - prestal existovat v roku 1924 a nástupnícke krajiny sa vybrali rôznymi smermi. Mimo iné vznikli aj republiky o ktorých by ste v Koráne hľadali zmienky márne. Zaujímavým príkladom je Irán. Je to opresívny režim, zvláštna kombinácia teokracie a republiky. V tejto krajine žije cez 80 miliónov ľudí. Ako je teda možné že tak fundamentalistický štát neuvažuje zavedení štátneho zriadenia akým je kalifát? Odpoveď nieje zložitá - ich revolúcia totiž posledného kráľa zvrhla, nastolenie starého režimu by šlo proti ich vlastnému programu.

V neposlednom rade je tu trend modernej doby a to je opúšťanie náboženstva - hlavne medzi mladými čo žijú v mestách. Za posledných 30 rokov v sa v USA dostali z 97% veriacich na 80, a podobný trend je aj v Turecku alebo Saudskej Arábii - avšak tam nieje dobré toto vôbec spomínať. Síce vás nepopravia ako káže Korán, ale väzenie a rany bičom dostanete.

Salafizmus vznikol v Egypte a jedným z jeho známych predstaviteľov bol Usáma Bin-Ládin. Pôvodne občan Saudskej Arábie, avšak rozhodne nie priateľ miestnej absolutistickej sunnitskej monarchie. V roku 1994 mu Saudi odobrali občianstvo. V tom období boli Saudi už dlho spojencami USA a mali s nimi skvelé obchodné styky hlavne kvôli rope. Peniaze za ropu pomohli vybudovať modernú Saudskú monarchiu avšak aj upevniť ich moc v regióne na vojenskej úrovni.

Ak ste náboženský fundamentalista ako Bin-Ládin a vaši nepriatelia dostávajú nemalé finančné prostriedky z USA, teroristický útok v New Yorku a na celom území USA môže vyzerať ako efektívna stratégia ktorá by mala vydesiť spojencov vášho nepriateľa a odradiť ho od ďalšieho financovania a tým oslabiť vášho primárneho nepriateľa.

Plán najprv nevyšiel, ale následne sa USA rozhodli odstrániť ďalšieho sunnitského mocipána - Saddáma Husajna. USA týmto krokom chceli posilniť pozíciu šítskych moslimov v Iraku, avšak uviedli do pohybu aj miestne salafistické hnutie, na čele ktorého už vtedy stál Abú Bakr Al-Bagdádí, dnes známy pod menom Kalif Ibrahim.


Salafizmus predstavuje riziko pre všetky existujúce moslimské krajiny - žiadna z nich nieje kalifátom a z ich vnímaní teda nemá mandát na existenciu. Táto ideológia odvrhla 1300 rokov vývoja Islamu (ak vás zaujímajú detaily, vyhľadajte si "bid'ah" - náboženské inovácie) a velebí otcov-zakladateľov islamu formou podobnou nášmu nacionalizmu. Je zodpovedný za desiatky teroristických útokov, hlavne voči šítskym moslimom* a aj predstaviteľom miestnych vlád. Útoky v Európe sú len špičkou ľadovca. Je pre mňä pochopiteľné, ak ľudia z Európy nechápu rozdiel medzi jednotlivými skupinami Islamu, avšak v ten moment ako adoptujeme strach voči Islamu ako celku, v ten moment začne salafistický terorizmus reálne fungovať - to je totiž ich zámer.

Blizky Východ má veľa vlastných problémov. Nízku vzdelanosť využívajú salafistickí imámovia aby z nízkych sociálnych vrstiev vychovali samovražedných fanatikov, pre ich vlastné politické ciele. Samozrejme je desivé ak sa tento princíp uplatní aj v krajine ako je Belgicko, kde salafistický imám vychoval teroristickú bunku z miestnych stratených detí. Ale mňa stretnutie s reálnym človekom čo tvrdil, že treba zaviesť monarchiu kvôli Biblii vydesilo celkom slušne.

P.S: Ďakujem za nadpis pán Ritomský.

* V tomto kontexte nesúhlasím s tvrdením že najohrozenejšou skupinou v Sýrii sú kresťania

Doplnenie:
Samotné Salafistické hnutie sa delí na apolitickú skupinu veriacich, skupinu politických aktivistov ktorí hlásajú návrat k tradičným hodnotám a následne džihádistom ktorí tieto zásady presadzujú zbraňou. Islam samotný nepredstavuje o nič väčšie riziko ako iné svetové náboženstvo. Reálnym rizikom je náboženský ale aj politický fanatizmus ktorý si neváži hodnotu ľudského života.

Skryť Zatvoriť reklamu