REFLEXIE NA VYHLÁSENIE CELONÁRODNEJ OBČIANSKEJ PETÍCIE NA VYPÍSANIE REFERENDA ZA ZRUŠENIE DOHODY O SPOLUPRÁCI V OBLASTI OBRANY MEDZI VLÁDOU SLOVENSKEJ REPUBLIKY A VLÁDOU SPOJENÝCH ŠTÁTOV AMERICKÝCH.
Petičný výbor v piatok 28.1.2022 vyhlásil začatie celonárodnej Občianskej Petície na vypísanie referenda za zrušenie vojenskej zmluvy s USA a obrátil sa na slovenskú verejnosť aby podpismi podporila túto Petíciu, ktorá kvalifikovaným ústavnoprávnym návrhom definuje reálny spôsob zániku zmluvy inštitútom zrušenia.
Prečo je to potrebné?
Sme svedkami stupňujúcej sa globálnej hystérie spojenej s riešením krízy na Ukrajinsko- Ruských hraniciach. Táto sa až nápadne podobá scenáru pred napadnutím Iraku. Len chýba pádny dôvod agresie, ale nie je vylúčené, že skoro príde buď z jednej alebo druhej strany.
Slovensko sa týmto stáva nárazníkovým priestorom a možno i vojnovou zónou, nakoľko zmluva s USA umožní USA zapojiť sa z nášho územia do konfliktu s Ruskom aj bez súhlasu NATO.
Pripomíname však, že Slovensko je súčasťou NATO a EÚ a v prípade nášho napadnutia nám NATO podľa článku 5 musí prísť na pomoc. Tým sa vojnová zmluva s USA z tohto pohľadu javí ako prebytočná, nepotrebná a v konečnom dôsledku pre nás nebezpečná. Na druhej strane však ide o tak závažný akt, akým by bol pobyt cudzích vojsk na Slovensku, o ktorom musia rozhodnúť občania a nie politici. To aj preto, že máme v porovnaní s okolitými krajinami už historickú skúsenosť s pobytom cudzích vojsk na našom území. Sme svedkami, že s narastajúcou vojnovou hystériou rastie i aktivita opozičných strán proti prijatiu vojnovej zmluvy s USA, čo sa až veľmi nápadne podobá na politické kortešačky za rast ich volebných preferencií. To však vyvoláva adekvátnu odozvu i zo strany súčasnej vládnej koalície, najmä na čele s ministrom obrany Naďom, ktorý rozducháva v médiách vojnovú hystériu a ministrom zahraničných vecí Korčokom, ktorý neváhal i podpásovo zneužiť v tomto smere obrázky detí na internete na dehonestáciu ich rodičov. To nemožno inak nazvať ako neuprosný až arogantný boj koalície s opozíciou.
Myslím si, že tak dôležité rozhodnutie, ak nemá mať nános politického boja, by malo byť samostatnou, nestraníckou Petíciou, a nie ako uvažuje Smer v balíku troch petičných otázok. Len tak môže petícia spájať všetkých občanov. Len tak môže byť následné referendum úspešné, ak bude jeho príprava a samotný priebeh výsostnou záležitosťou všetkých občanov, bez možného zahmlievania politikov a zneužívaním petície na rast straníckych volebných preferencií.
Našou aktuálnou úlohou je teraz zjednotiť všetky občianske iniciatívy, ako i celú našu spoločnosť pod jednu spoločnú petíciu. Len spájaním síl a prezentovaním našich názorov otvorenou formou môžeme dosiahnuť požadovaný počet podpisov.
Po rokoch neustáleho vazalstva z rôznych strán je pre Slovensko ideálny čas na nezávislý a sebavedomý postoj pri riešení krízových situácií a posilnenie suverenity a zvrchovanosti nášho štátu.
Som hlboko presvedčený, že Slovensko práve bez prítomnosti americkej armády môže zohrať oveľa dôležitejšiu úlohu. Môžeme to byť práve my, ktorí sa podujmú úlohy mediátora a vyjednávača v súvislosti s riešením krízy a hroziacim vojnovým konfliktom v našom regióne a výrazne tak prispieť k upevneniu mieru v Európe.
Po rokoch politického úpadku Slovenskej republiky prakticky vo všetkých oblastiach je tu príležitosť stať sa síce malým, ale hrdým akceptovaným a sebavedomím národom. Národ sa s týmito vlastnosťami nerodí, ale stáva sa ním svojimi rozhodnutiami..
Miroslav Kollár, vysokoškolský učiteľ, občiansko-právny aktivista