reklama

Občianska Petícia za zrušenie vojenskej obrannej zmluvy s USA ako nástroj proti hroziacemu vojnovému konfliktu v našom regióne.

Našou aktuálnou úlohou, ba našou povinnosťou, je teraz zjednotiť všetky občianske iniciatívy pod jednu spoločnú petíciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

REFLEXIE NA VYHLÁSENIE CELONÁRODNEJ OBČIANSKEJ PETÍCIE NA VYPÍSANIE REFERENDA ZA ZRUŠENIE DOHODY O SPOLUPRÁCI V OBLASTI OBRANY MEDZI VLÁDOU SLOVENSKEJ REPUBLIKY A VLÁDOU  SPOJENÝCH ŠTÁTOV AMERICKÝCH.

Petičný výbor v piatok 28.1.2022  vyhlásil začatie celonárodnej Občianskej Petície na vypísanie referenda za zrušenie vojenskej zmluvy s USA a obrátil sa na slovenskú verejnosť aby podpismi podporila túto Petíciu, ktorá kvalifikovaným ústavnoprávnym návrhom definuje reálny spôsob zániku  zmluvy inštitútom  zrušenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo je to potrebné?

Sme svedkami stupňujúcej sa globálnej hystérie spojenej s riešením krízy na Ukrajinsko- Ruských hraniciach.  Táto sa až nápadne podobá scenáru pred napadnutím  Iraku. Len chýba pádny  dôvod agresie, ale nie je vylúčené, že skoro príde buď z jednej alebo druhej strany.

Slovensko sa týmto stáva nárazníkovým priestorom a možno i vojnovou zónou, nakoľko  zmluva s USA umožní USA zapojiť sa z nášho územia do konfliktu s Ruskom aj bez súhlasu NATO.

Pripomíname však, že Slovensko je  súčasťou NATO a EÚ a v prípade nášho napadnutia nám NATO podľa článku 5  musí prísť na pomoc. Tým sa vojnová zmluva s USA  z tohto pohľadu javí ako prebytočná, nepotrebná a v konečnom dôsledku pre nás nebezpečná. Na druhej strane však ide  o tak závažný akt, akým by bol pobyt cudzích vojsk na Slovensku, o ktorom  musia rozhodnúť  občania a nie  politici. To aj preto, že máme v porovnaní s okolitými krajinami už historickú skúsenosť s pobytom cudzích vojsk na našom území. Sme svedkami, že s narastajúcou vojnovou hystériou rastie i aktivita opozičných strán proti prijatiu vojnovej zmluvy s USA, čo sa až veľmi nápadne podobá na politické kortešačky za rast ich volebných preferencií. To však vyvoláva adekvátnu odozvu i zo strany súčasnej vládnej koalície, najmä na čele s ministrom obrany Naďom, ktorý rozducháva v médiách vojnovú hystériu a ministrom zahraničných vecí Korčokom, ktorý neváhal i podpásovo zneužiť v tomto smere obrázky detí na internete na dehonestáciu ich rodičov. To nemožno inak nazvať ako neuprosný až arogantný  boj koalície s opozíciou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Myslím si, že tak dôležité rozhodnutie, ak nemá mať nános politického boja, by malo byť  samostatnou, nestraníckou Petíciou, a nie ako uvažuje Smer v balíku troch petičných otázok. Len tak môže petícia spájať všetkých občanov. Len tak môže  byť následné referendum úspešné, ak bude jeho príprava a samotný priebeh výsostnou  záležitosťou všetkých občanov,  bez možného zahmlievania politikov a zneužívaním petície  na rast  straníckych volebných preferencií.

Našou aktuálnou úlohou je teraz zjednotiť všetky občianske iniciatívy, ako i celú našu spoločnosť pod jednu spoločnú petíciu. Len spájaním síl a prezentovaním našich názorov otvorenou formou môžeme dosiahnuť  požadovaný počet podpisov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po rokoch neustáleho vazalstva z rôznych strán je pre Slovensko ideálny čas na nezávislý  a sebavedomý postoj pri riešení krízových situácií a posilnenie suverenity a zvrchovanosti nášho štátu.

Som hlboko presvedčený, že Slovensko práve bez prítomnosti americkej armády môže zohrať oveľa dôležitejšiu úlohu. Môžeme to byť práve my, ktorí sa podujmú úlohy  mediátora a vyjednávača v súvislosti s riešením krízy a hroziacim vojnovým konfliktom  v našom regióne a výrazne tak  prispieť k upevneniu mieru v Európe.

Po rokoch politického úpadku Slovenskej republiky prakticky vo všetkých oblastiach je tu príležitosť stať sa síce malým, ale hrdým akceptovaným a sebavedomím národom. Národ sa s týmito vlastnosťami nerodí, ale stáva sa ním svojimi rozhodnutiami..

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Miroslav Kollár, vysokoškolský učiteľ, občiansko-právny aktivista

Miroslav Kollár

Miroslav Kollár

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  44x

Dlhé roky som sa pohyboval pri politike ako manažér. Angažujem sa aj v komunálnej politike a ako občiansky aktivista som viedol úspešnú 5 ročnú kampaň za bezplatné parkovanie pacientov pred nemocnicami. Som demokrat, v politickom prúde som ukotvený v konzervatívnom strede so silným sociálnym cítením. Zdieľam tradičné hodnoty rodiny, ľudskosti, čestnosti solidarity, spolupatričnosti, vzájomného rešpektu, úcty, ľudskej dôstojnosti a patriotizmu v súlade s Ústavou SR. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

291 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu