
Mnoho Američanov sa nadchne ajbudovami z 18. storočia. U nás v Európe väčšinou obdivujemekostoly, katedrály, i iné objekty zo stredoveku, ktoré máme aj na Slovensku.Keď už prídeme napríklad do Ríma, zaujme nás niekoľko vykopávok z obdobiazačiatku nášho letopočtu, pozostatky stavieb starých Rimanov, inde nájdemenapríklad hradby a vstupné brány ešte z čias Etruskov. Keď by smechceli nájsť stavby ešte z doby kamennej, museli by sme zájsť do Egyptaa prezrieť si pyramídy. Máme takéto stavby aj v Európe?
Pamiatkyna dobu kamennú, ktorá skončila asi 3 tisíc rokov pred Kristom, môžeme nájsťnapríklad na britských ostrovoch. Asi najznámejší objekt – Stonehenge v Anglicku,tvoria vysoké kamene, ktoré stoja v kruhu. Podobné kruhové stavby sú aj nasevere Škótska. Pamiatky na dobu kamennú nájdeme roztrúsené po celej Európe,ale väčšinou ide o vykopávky len niektorých častí pôvodných stavieb.
Odroku 2004 som mal možnosť navštíviť niekoľko úžasných stavieb v Írsku. Keďpoviem stavby, myslím tým naozaj objekt, ktorý má aj strechu, teda možno doneho vojsť a vidieť aj zvnútra. Asi najznámejšou stavbou v Írsku,ktorá bola postavená v dobe kamennej, je Newgrange, umiestnený asi 40 km na severozápad odhlavného mesta Írska. Išlo pôvodne o obradnú miestnosť, neskôr slúžila akohrobka. Bola postavená z troch druhov kameňov, v období približne3600 – 3300 rokov pred Kristom. Zvonku mi tvarom pripomínala menšiu športovú halus oblou strechou. Ale stáť vo vnútri a dotýkať sa kameňov,o ktorých viete, že ich ľudia postavili do tejto podoby pred asi 5a pol tisíc rokmi, je naozaj zvláštny pocit. Miestnosť vo vnútri nie je ažtak veľká. Táto stavba má jeden vchod a nad vchodom jeden otvor, ktorýprepúšťa dovnútra svetlo. Avšak najviac fascinujúce je to, že ten otvora následne chodba za ním, prepúšťajú dovnútra svetlo iba 21. decembra,ráno, a aj to iba na približne 15 minút. 21. decembra je zimný slnovrata ľudia tej doby oslavovali slnko najmä v tento deň, pretože sa slnkoakoby vracalo naspäť – dni sa predlžovali.
Ďalšoumenšou stavbou, ale pre mňa veľmi zaujímavou, bola malá obradná miestnosťv oblasti Burren, na západe Írska, neďaleko Atlantiku a najznámejšíchútesov Cliffs of Moher. Táto malá stavba pozostáva zo štyroch kameňov stojacichzvislo a z piateho veľkého plochého kameňa, ktorý tvorí strechu. Vovnútri sa pravdepodobne obradne prinášali zápalné obety zvierat. Keď som sadíval na tieto kamene, obdivoval som matematiku a umenie ľudí z dobykamennej, ktorí všetky tieto stavby postavili s obdivujúcou matematickoupresnosťou, a najmä že tieto stavby dodnes stoja.
Pripohľade na tieto pamiatky a so správnym výkladom o nich, sav každom človeku prebudí záujem o históriu. Pre mňa osobne to bolinajstaršie historické pamiatky, aké som mohol vidieť. A upevnil som sipresvedčenie, že doba kamenná, to neboli iba ľudia oblečení v kožia s palicou v ruke, akýsi Flinstonovci, ale najmä že to bolivynikajúci stavitelia a matematici. V Írsku je takýchto pamiatokniekoľko desiatok, známych či menej známych. Ale rozhodne odporúčam vidieť ich.