Chaosom do Guinessovej knihy rekordov

Písmo: A- | A+

Obavy z ďalšieho postupu vlády sú na mieste. Budú sa rozhodnutia vlády opierať o odporúčania odborníkov, alebo bude naďalej víťaziť politikum?

Nesmejem sa z víkendu 31.10 – 1.11.2020 (v súlade s Matúšom Kostolným, Denník N 2.11.2020 – Najväčšie riziko teraz je, že Matovič podľahne pocitu víťazstva). Z víkendu mi je smutno. Myslím, že občianska spoločnosť Slovenska počas víkendového celoštátneho marazmu ťahala za kratší koniec, bola slabšia a nemala dostatok síl odolať manipulácií vládnej moci.

Nemyslím si, že sme boli v Matovičovej pasci (na rozdiel od Martina M. Šimečku, Denník N 2.11.2020 – Matovičova pasca). Problém nebol v tom, či celoplošné testovanie áno, alebo nie. To bol problém pre odborníkov. Na nešťastie sa ukázalo, že vláda/premiér ich veľmi nepočúvala. Našim problémom bola už iba otázka, či takýmto zvoleným spôsobom áno alebo nie. A na takúto otázku je odpoveď jasná: nie!

Odpoveď vyplýva z evidentnej právnej a zákonnej nepripravenosti samotnej akcie, čo oprávňuje vážne pochybovať o jej legálnosti. Samozrejme, že vláda môže nariadiť rôzne bezpečnostné opatrenia v čase núdzového stavu (a môže vyhlásiť aj výnimočný stav), ale musí pri tom dodržať zákony, napríklad aj Ústavný zákon č. 227/2002 Z.z. o bezpečnosti štátu ... Dal tento zákon možnosť vláde uložiť nám počas núdzového stavu povinnosť podstúpiť úkon zdravotnej starostlivosti, akým je napríklad test na zistenie ochorenia (pýta sa Janka Debrecéniová, SME 31.10.2020 – Spoločná zodpovednosť je ukážkou nezodpovednosti)?

Samotný premiér na tlačovke 1.11.2020 verejne priznal, že vláda donútila ľudí zúčastniť sa testovania, takže otázku o dobrovoľnosti a nedobrovoľnosti tým môžeme považovať za vyriešenú. Pocit osobnej poníženosti zo strany štátu/vlády/premiéra ostane u viacerých (koľkých?) občanov (Rastislav Strhan, blog na SME 1.11.2020 – Poníženie od Matoviča), ktorí sa testovania zúčastnili nedobrovoľne z donútenia na základe vydieračskej taktiky vlády. Dôvera týchto občanov v štát/vládu/premiéra iste nebola posilnená. A iste sa nezvýšila ani ich dôvera v štátne inštitúcie. Na potrebu dôvery v štátne inštitúcie upozorňuje Jakub Filo, (SME 2.11.2020 – A teraz, aký plán?). Treba si uvedomiť, že v našej polarizovanej spoločnosti až príliš súvisí dôvera v štátne inštitúcie s dôverou v premiéra. Dôveru v štátne inštitúcie oslabuje prebiehajúci konflikt medzi Úradom na ochranu osobných údajov a Úradom vlády SR ohľadom nesprávneho zaobchádzania s osobnými údajmi testovaných občanov. Dôveru oslabuje správanie premiéra voči všetkým obyvateľom Slovenska – od prezidentky po hocikoho.

Podľa Zákona č. 578/2004 Z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti môžu zdravotné úkony vykonávať iba zdravotnícki pracovníci v zdravotníckych zariadeniach ..., pričom vláda schválila celoplošné testovanie na základe svojho rozhodnutia z polovice októbra a na jeho základe zabezpečujú testovanie určené ministerstvá, a to mimo akéhokoľvek zdravotníckeho zariadenia (podľa Ronalda Ižipa, Trend 30.10.2020 – Igor Matovič si s celoplošným testovaním zavaril. Môže ísť o trestný čin.).

Ďalšou otázkou je validita certifikátu o vykonaní antigénového testu. Certifikát je možné vyhodnotiť ako lekársky posudok či ako výpis zo zdravotnej dokumentácie. Na jeho vydávanie má opäť oprávnenie iba poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva nemá žiadne legálne oprávnenie takýto certifikát vydávať; je orgánom štátnej správy, nie poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Vydanie potvrdenia o negativite antigénových testov preto môže byť právne bezvýznamný akt. Právna bezvýznamnosť sa týka aj akýchkoľvek pravidiel, zavádzaných vládou, viažucich sa na použitie tohto potvrdenia.

Samozrejme, že sa všetko mohlo pripraviť istejšie, presnejšie, vierohodnejšie a slušnejšie. Štát sa však rozhodol, že všetko spraví sám. Ľudia neznalí problematiky, s minimálnymi skúsenosťami no veľkými plánmi sa rozhodli realizovať megalomanský projekt. Ukazuje sa, že tým vytvorili nielen chaos, ale ich konanie bude mať aj trestnoprávnu dohru. (podľa Ronalda Ižipa, Trend 30.10.2020 – Igor Matovič si s celoplošným testovaním zavaril. Môže ísť o trestný čin.).

Otázok a chýbajúcich odpovedí je veľa. V chaose posledných pár týždňov sa ich nahromadilo viac ako dosť. Niet sa čomu čudovať, keď vo virtuálnych pretekoch na FB sa na názor odborníkov bral menší ohľad, ako na Guinessovu knihu. Konečné rozhodnutie o plošnom testovaní bolo politické rozhodnutie (napríklad Peter Visolajský, Denník N 2.11.2020 – Visolajský: Teraz treba lockdown).

Obavy z ďalšieho postupu vlády sú na mieste. Budú sa rozhodnutia vlády opierať o odporúčania odborníkov, alebo bude naďalej víťaziť politikum? 

Skryť Zatvoriť reklamu