Hardvér, softvér a koronavírus

Bojím sa, že kvôli našej bezpečnosti nám bude zavadzať sloboda iných. Bojím sa, že v tomto bojovom období budú mať mediálne úspechy väčšiu cenu ako dôstojnosť ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pred rokom sme si nevedeli predstaviť, že je možné sa neprestajne pozerať na televízor. Áno, dá sa, vďaka koronavírusu. A tak máme možnosť sledovať v priamom prenose jeho simultánku s každou krajinou na celom svete. Jeden proti všetkým, všetci proti jednému. Darí sa mu veľmi dobre, napriek tomu, že niektoré krajiny by už radi oslavovali výhru. Táto ich nedočkavosť sa ale opiera skôr o prianie ako o fakty. Nepriaznivé fakty potvrdzujú nezrušené pohotovosti zdravotníckych síl a stále platné obmedzenia najrôznejšieho druhu všade na svete. Koniec koncov, rúška sa stali súčasťou našich tvári na verejnosti v každej krajine. Aj v prvom čínskom centre vzniku nákazy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Národov a kultúr hoc sme rôznych, v podstate všetky naše výmysly a nápady na obranu pred koronavírusom sú veľmi podobné: obmedzenie pohybu, zväčšenie počtu testov, nosenie rúšok, zvýšenie hygieny, karantény, dýchacie prístroje a zatiaľ nenájdená očkovacia látka. Spomenuté opatrenia sú z oblasti tzv. hardvéru. Majú fyzickú hmotnú podstatu. Medzi softvérové opatrenia patrí disciplína, ohľaduplnosť, spolupatričnosť, vzájomná pomoc a podpora, povzbudenie, ústretovosť atď., skrátka ľudskosť a solidarita. Nakoľko sa prejavia a uplatnia aj softvérové opatrenia, závisí len na nás. Nakoľko sme my sami kultúrni a civilizovaní, ku akej kultúre a civilizácií patríme a aká hlboká a nesebecká je naša kultúra a civilizácia.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný charakter boja s koronavírusom pretrváva a je nemenný. Koronavírus útočí, my sa bránime. Zatiaľ nevidieť polnoc, po ktorej sa karta obráti.

Podstata bojovej výbavy koronavírusu je hardvérová. Zjednodušene povedané, sú to kvapôčky veľmi malej veľkosti, ktoré sa šíria vzduchom, kvapalinami a vedia sa zachytiť a nejaký čas prežiť aj na predmetoch z pevnej hmoty.

Našou výhodou je, že okrem hardvéru vieme použiť v boji s koronavírusom aj softvér. Napriek tomu, že zatiaľ sa iba bránime a k útoku máme ďaleko, nezabudnime, že k širšej softvérovej výbave patrí aj rozum. Dnešok je opäť vhodným časom: pre jedných neprestať používať rozum a pre druhých začať používať rozum. Aspoň trošku. Tretia možnosť neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu

Nad hardvérom koronavírusu zvíťazíme iba vtedy, ak budeme okrem nášho hardvéru používať aj softvér aj rozum. Softvér si musíme pestovať a scitlivovať, rozum si musíme trénovať a cibriť.

Prečo spomínam softvér a rozum? Lebo vo včerajšej (2.4.2020) televízií som videl ako prezident Filipín dáva právomoc príslušníkom ozbrojených zložiek strieľať do občanov, ktorí neuposlúchnu výzvy na zákaz pohybu. Ak uznáme, že (ľudské) právo na život je dôležitejšie ako (ľudské) právo na pohyb a zároveň nepoužijeme softvér a rozum (možno preto, že ho nemáme), ale použijeme iba hardvér (strelnú zbraň), tak sa nám môže stať, že v mene ochrany života budeme zabíjať. Ako na Filipínach. Tento filipínsky príklad je evidentne za čiarou, pretože každý si vie predstaviť ako ľahko môže svoju právomoc ozbrojený policajt zneužiť a napríklad zastreliť nepohodlného suseda pod zámienkou, že ho neposlúchol. Voči tomu bude mŕtvy ťažko dodatočne niečo namietať.

SkryťVypnúť reklamu

Príklad od našich južných susedov je pre vnímavého človeka s jemnejším softvérom a obyčajným rozumom tiež za čiarou, napriek tomu, že ešte nejde o použitie ozbrojenej sily a ešte sa nestrieľa. O použitie moci, ale v každom prípade ide, i keď je krytá parlamentnou ústavnou väčšinou. Ako to už býva, proti menšine.

Opäť k televízií a opäť ku včerajšej (2.4.2020). Ak budeme scitlivovať náš softvér a používať rozum, dokážeme byť dostatočne vnímaví na to, aby sme prekukli slovné motanice a teatrálne exhibície hoci aj premiéra, ktorému držíme palce. Veľkolepá mediálna (ako ináč?) prezentácia podpisovania hotovej koaličnej dohody poslancami (ktorí pri jej tvorbe neboli a mali na výber iba podpísať alebo nepodpísať), ako historickú výnimočnosť prejavu úcty k poslancom je nepravdivou prázdnou bublinou. Takto sa slobodná spoluúčasť na spoločnom diele nebuduje, ale búra. Takto sa dôvera nezískava, ale stráca. O slobodnom prejave nemôže byť ani reči, o nátlaku áno. Ach poslanci, poslanci, ako hlboko ste klesli (okrem jedného). Tak rýchle stratiť poslaneckú dôstojnosť (okrem jedného) hneď na začiatku volebného obdobia.

V tomto období boja s koronavírusom musíme byť veľmi obozretní voči unáhlenému používaniu vlastného hardvéru voči vlastným občanom. Najmä voči tým občanom, ktorí sú v menšine. Najmä voči tým občanom, ktorí sú slabší. Bojím sa, že nám hrozí ostrakizovanie seniorov a ostrakizovanie Rómov. Bojím sa, že budú voči ním použité hardvérové silové riešenia ináč, ako voči väčšinovému obyvateľstvu. Bojím sa, že zabudneme používať softvér a rozum. Bojím sa, že kvôli našej bezpečnosti nám bude zavadzať sloboda iných. Bojím sa, že v tomto bojovom období budú mať mediálne úspechy väčšiu cenu ako dôstojnosť ľudí. Včerajší príklad s poníženými poslancami je pre mňa dôkazom toho, že mediálna propaganda má obrovskú cenu a táto cena v týchto bojových časoch stále rastie.

Tento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.

Miroslav Pollák

Miroslav Pollák

Bloger 
  • Počet článkov:  88
  •  | 
  • Páči sa:  162x

Som presvedčený, že žiadna generácia nie je dokonalá, neomylná a imúnna voči pokušeniu ku kolektívnym a definitívnym riešeniam svojich problémov na úkor menšín. Pred každou generáciou stojí jednoduchá a ťažká úloha zároveň: nepodľahnúť týmto pokušeniam! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu