Zmena názvu Námestia osloboditeľov v Košiciach

Ak Vás niekto oslobodí, stanete sa slobodným. To sa po vojne 1945 nestalo. Preto má zmena názvu námestia opodstatnenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Ak súhlasíte s predchádzajúcimi 3 vetami, podporte Petíciu za zmenu názvu Námestia osloboditeľov v Košiciach - historická kontinuita. Jej text je nasledovný:

Názov Námestie osloboditeľov má počiatok v roku 1949 a používa sa dodnes.

Výraz oslobodenie na našom území nemá univerzálnu platnosť. Oslobodenie od fašizmu bol veľký historický krok za účasti spojeneckých síl. Neznamenalo však príchod slobody ani demokracie. Naopak, bol to sovietsky komunizmus, ktorý nastúpil na miesto porazeného fašizmu.

Obdobie od jesene roka 1944 do leta 1945 je v oblasti východného Slovenska poznačené násilným odvlečením najmenej desaťtisíc občanov ČSR do sovietskych pracovných táborov v systéme GULAG.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okupácia Košíc Sovietskou armádou 21. augusta 1968 znamenala na tomto námestí mŕtvych a zranených a následných vyše dvadsať rokov života v okupovanej krajine za železnou oponou.

Za zahanbujúcu považujeme aj skutočnosť, že toto námestie je zdobené znakmi totalitného komunistického režimu, kosákmi, kladivom a hviezdami. Odkaz komunistického Československa nie je to, na čo sme hrdí ani to, na čo chceme v dnešnej dobe nadväzovať. Košice sú moderným mestom a sme presvedčení, že jeho obyvatelia si ctia hodnoty liberálnej demokracie.

Žiadame, aby sa Košice vrátili k historickému pomenovaniu námestia z r. 1919 a z roku 1945, teda k názvu Legionárske námestie a uctili si tak pamiatku členov légií, ktoré boli sformované a vytvorené generálom Milanom Rastislavom Štefánikom v Rusku, Francúzsku a Taliansku, a ktoré sa nezanedbateľnou mierou pričinili o vznik demokratickej Československej republiky v roku 1918 aj o porážku maďarskej boľševickej armády Bélu Kuna, ktorá vpadla na Slovensko v máji 1919. Vtedy víťazné mocnosti poslali na Slovensko legionárske vojsko (československí, talianski a francúzski legionári), ktorí vytlačili maďarskú armádu a dňa 8. júla 1919 vpochodovali do Košíc pod vedením francúzskeho generála Henocqua a Košice sa definitívne stali súčasťou Československa.

SkryťVypnúť reklamu

Touto petíciou požadujeme, aby Mestské zastupiteľstvo mesta Košice prijalo všeobecne záväzné nariadenie, ktorým zmení terajší názov priestranstva z Námestia osloboditeľov na Legionárske námestie.

Petičný výbor: Peter Neuwirth, Štefan Šefčík, Peter Juščák, Stanislava Majerová, Miroslav Pollák

https://www.mojapeticia.sk/campaign/peticia-za-zmenu-nazvu-namestia-osloboditelov-v-kosiciach---historicka-kontinuita/f05d384d-097a-4b08-a262-e44dd6384f69

Miroslav Pollák

Miroslav Pollák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  703x

Som presvedčený, že žiadna generácia nie je dokonalá, neomylná a imúnna voči pokušeniu ku kolektívnym a definitívnym riešeniam svojich problémov na úkor menšín. Pred každou generáciou stojí jednoduchá a ťažká úloha zároveň: nepodľahnúť týmto pokušeniam! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu