17. november na facebooku

Mnohí možno poznáte možnosť vytvárania stránok s vlastnými užívateľskými menami (žiadne čísla a písmena s podivnými znakmi v url adrese) a funkciu timeline (časovú os) na tejto sociálnej sieti, ale možno neviete, že ich môžete využiť i pri vyučovaní. Napríklad aj tak, že si pre svoj predmet vyberiete konkrétnu historickú udalosť, spravíte pre ňu komunitnú stránku a na časovej osi vyznačíte chronologicky jej najdôležitejšie medzníky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Priznávam rovno, že tento nápad nie je môj, ale inšpiroval som sa projektom gymnazistov z Amsterdamu a ich cestou okolo sveta - https://www.facebook.com/MagellansVoyage .

Rozhodol som sa aj so svojimi žiakmi na Základnej škole s materskou školou v Zalužiciach (siedmaci a deviataci pre predmet dejepis, občianska náuka a mediálna výchova) pre tému 17. novembra 1989, ktorý všetci poznáme ako začiatok Nežnej revolúcie i ako štátny sviatok Deň boja za slobodu a demokraciu. Aby som žiakov utvrdil v správnom názve tohto sviatku i v dátume, s akým súvisí, facebooková stránka sa volá Deň boja za slobodu a demokraciu, ale jej užívateľská adresa je https://www.facebook.com/17november1989.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poďme si teda vysvetliť ako niečo podobné môžete urobiť i Vy.

Ako prvé si vytvoríme stránku - najrýchlejšie na tomto odkaze https://www.facebook.com/pages/create.php a ja som si z ponuky vybral možnosť „Téma alebo komunita". Po určitom čase ma však Facebook upozornil, že moju stránku preradil k stránkam komunít a organizácií, nie udalostí. Keďže to však na funkcie, ktoré budeme potrebovať nemalo žiaden výrazný vplyv, neriešil som to. Po vybraní tejto možnosti sa otvorilo okno s vyplneným údajov o stránke a potvrdenie súhlasu s podmienkami pre stránky na Facebooku.
Tu musím upozorniť, že meno, ktoré vyberiete pre vašu stránku je jedinečné a tak si ju aj Facebook zapamätá. Je to podobné ako s užívateľskými menami, po ich zadaní sa nedajú meniť, aspoň mne to nie je známe. Vždy si preto najprv dobre premyslite názov stránky. Následne v 1. kroku ponuky budete môcť nahrať profilovú fotografiu a následne v 2. kroku vyplníte popis k stránke a môžete pridať i webovú stránku, ak na túto tému už existuje váš alebo iný projekt, ktorý ju má. A to je na začiatok všetko, hneď v úvode sa zobrazí administrácia, kde môžete pridať/upraviť profilovú fotografiu a tiež aj titulnú fotografiu, ktorá bude slúžiť podobne ako záhlavie na webových stránkach. Dôležitejšie však bude vykonať nastavenie založenia stránky, kde budete príjemne prekvapený, že môžete cestovať v čase až do roku 1000. Mňa osobne to zamrzelo, lebo som si myslel, že v budúcnosti by sa to dalo využiť i pri Veľkej Morave, ale možno objavíme iné možnosti.Tu si musíme vybrať i typ začiatku, odporúčam si vybrať spustenie alebo založenie, najmä ak budete pridávať viac príspevkov z rôznych rokov. Ja som dlho premýšľam (a niekoľko krát to i zmenil), ale napokon sme sa so žiakmi zhodli - rozhodli videozáznamy so zásahom polície, ktoré boli dosť podobné - na dátume 25. marca 1988, čiže Sviečkovej manifestácii. Následne som v administračnom panely Upraviť stránku - Úlohy administrátorov pridal žiakov ochotných sa spolupodieľať na projekte. Tu ma deviatačky upozornili, že administrátor (Manager) by mal byť jeden, aby nám spoločnú prácu niekto nezničil a žiakom postačia práva Tvorcu obsahu (Content Creator) alebo Moderator. A začali sme pridávať obsah, kde sme sa dohodli, že najdôležitejšie udalosti pridávame ako Medzník (dá sa dodatočne upravovať a pridať vlastná fotogaléria), zatiaľ čo iné významné udalosti sa pridajú v podobe Statusu, kde sa dá nastaviť kliknutím na malú ikonku s hodinkou (objaví sa vám popis Schedule or backdate your post) upraviť čas. Tieto príspevky sú vhodnejšie aj pre pridanie článkov, ktoré pojednávali o danej udalosti, keďže sa hneď zobrazuje úvodné info i s obrázkom, prípadne i celé video, ak využívate službu YouTube.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň sme si určili, že ku každému zdroju informácií, uvedieme link, odkiaľ sme čerpali, čo platí i pri fotografiách. Dúfam, že sa nám stránku podarí naplniť do dňa štátneho sviatku tak, aby mali sami žiaci so seba veľmi dobrý pocit.

Pár postrehov k ich reakciám:

  • Prekvapenie, na čo sa dá využiť timeline, jedna žiačka už uvažuje tak spracovať kroniku rodiny.

  • Nestačia písomné inštrukcie, ani správa cez čet, najlepšie to pochopia, ak im to ukážem.

  • Veľmi časté otázky boli, prečo treba uvádzať zdroj, tu si len zopakujme, že platí to isté, čo pri ich referátoch - je potrebné rešpektovať autorské práva toho, kto text, obraz, zvuk alebo video vyhotovil. Prekvapenie z mnohých záberov a porovnania dobových správ z tlače, kde sa písalo o „pár živloch" a na obrazových prameňov boli stovky, ba tisíce ľudí.

Hotový timeline a môžete so ho pozrieť na adrese https://www.facebook.com/17november1989.

Poznámka autora: Tento návod bol v printovej podobe zverejnený v novembrovom čísle Dobrej školy v roku 2012.

Miroslav Sopko

Miroslav Sopko

Bloger 
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  79x

manžel, otec, tvorca a správca webu www.zavretaskola.sk Zoznam autorových rubrík:  ŠkolstvoSpoločnosťNezaradenéVzdelávanie

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu