Aj deti v materskej škole musia mať svetlo a teplo

Tak riekol podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Ing. Jozef Turčány. A má pravdu. Deťom v materskej škole treba svietiť, kúriť, zabezpečiť upratovanie... ale nie je to náhodou povinnosť zriaďovateľa?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Krátke uvedenie do témy:

Na webovom sídle Úradu vlády je od 13. apríla 2017 zaevidovaný legislatívny materiál novelizácie zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. Pri podrobnom preštudovaní najmä vlastného materiálu, ktorý je spolu s prílohami dostupný na tomto linku, si všimnete bod 24. V ňom je uvedené, že vypadlo ustanovenie § 6b ods. 5 zákona, v ktorom je určené účelové použitie finančných prostriedkov pridelených zriaďovateľovi zo štátneho rozpočtu.

Tak sa pozrime, čo sa v ňom píše:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

§ 6b ods. 5

Finančné prostriedky pridelené zriaďovateľovi podľa odseku 1 možno použiť na aktivity súvisiace s výchovou a vzdelávaním detí, ktoré majú jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky, a to len na

a) osobný príplatok alebo odmenu zamestnancov materskej školy 2b) podľa osobitného predpisu, 23h) ktorí sa podieľajú na výchove a vzdelávaní detí,

b) vybavenie miestnosti určenej na výchovu a vzdelávanie detí

1. didaktickou technikou,

2. učebnými pomôckami,

3. kompenzačnými pomôckami,

c) úhradu nákladov súvisiacich s pobytom detí na aktivitách podľa osobitného predpisu 23ha) alebo

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

d) úhradu nákladov za spotrebný materiál použitý pri výchove a vzdelávaní detí.

 

Ak by táto novelizácia prešla v navrhovanej podobe, zriaďovateľ bude môcť tieto peniaze použiť na čo len chce, pri vyťahovaní horúcich gaštanov z pahreby zlého financovania regionálneho školstva. Ako dobre vidíte, vypadne najmä použitie peňazí na osobný príplatok alebo odmenu zamestnancov materskej školy. Takže ich namáhavá práca si nezaslúži absolútne žiadne ocenenie? Takto chceme motivovať túto dlhodobo, áno dlhodobo prehliadanú a pre spoločnosť neviditeľnú skupinu učiteľov pre pripravovanú najväčšiu reformu za 25 rokov?

Práve teraz prebiehajú zápisy do materskej školy, kde naozaj pani učiteľky vykonávali a vykonávajú nadprácu, aby pripravili pre prijatie našich detí čo najkrajšie prostredie a toto má byť naša vďaka a ocenenie ich práce?!

Skryť Vypnúť reklamu

Nechce sa mi veriť, že sa idú vytvoriť podmienky, aby materské školy opäť všetko museli pýtať od rodičov, to je neúnosné!

Nechce sa mi veriť, že je tu pokus zobrať materským školám často jediný zdroj financií na pomôcky pre deti!

Nechce sa mi veriť, že jediný kontrolovateľný príspevok vo výške necelých 14 eur na dieťa (presne 13,56 €), ktorý ide naozaj výhradne na vzdelávací proces, má niekto záujem deťom znova zobrať!

Je potrebné ísť opačnou cestou a podporovať štátnou dotáciou nielen deti rok pred plnením školskej dochádzky, ale všetky deti navštevujúce materskú školu. Preto bezvýhradne súhlasím z navýšením tohto príspevku aj pre deti z rodín v hmotnej núdzi. V súčasnosti, akoby pre zabezpečovanie výdavkov spojených s výchovno-vzdelávacou činnosťou deti pod 5 rokov neexistovali.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Sme na Slovensku v roku 2017 a, bohužiaľ, máme skúsenosti, že miesto prijatia systémových opatrení stále len lepíme diery v systéme. Povedzme si to už raz priamo - ak dlhodobo nevieme vykryť financovanie prevádzky materských škôl, tak si to priznajme a zmeňme celý systém. Začnime od podlahy - zmenou financovania a i riadenia inštitútu tak dôležitej inštitúcie akou je materská škola.

A preto je potrebné jednoznačne vyhlásiť:

Schválením predkladaného návrhu zákona dôjde k zmareniu účelu príspevku na výchovu a vzdelávanie detí v MŠ

. Tento príspevok má v prvom rade slúžiť ako podporný zdroj príjmov pri úhrade nákladov spojených s výchovou a vzdelávaním detí v tzv. predškolskom veku, a tiež detí, ktorých rodičia poberajú dávky v hmotnej núdzi. Týmito nákladmi sú najmä zabezpečenie materiálneho vybavenia MŠ, didaktických pomôcok, alebo aj pohyblivá zložka mzdy učiteľky v MŠ v podobe osobného príplatku.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšia autonómia zriaďovateľa môže uvedený účel príspevku zmariť, v tom zmysle, že z príspevku budú hradené napríklad náklady na energie. 

Z vyššie uvedeného dôvodu je preto nevyhnutné v zákone o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, zachovať účel použitia príspevku na výchovu a vzdelávanie detí v MŠ

, aby sa predišlo riziku, že takto vyčlenené finančné prostriedky sa minú svojmu účinku.

Zdroj videa: TV Noviny - reportáž A. Šprochovej z 27.4.2016

Zdroj obrázka: Pixabay

Miroslav Sopko

Miroslav Sopko

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  2x

manžel, otec, tvorca a správca webu www.zavretaskola.sk Zoznam autorových rubrík:  ŠkolstvoSpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu