Fínske programovanie bez počítačov
Už od mala sa fínske deti učia prenikať do fungovania technológií, opisuje americký spravodajský server The Atlantic. Na washingtonskej fínskej ambasáde predstavila princípy výučby Linda Liukasová, autorka série kníh o vrtošivej Ruby, ktorá sprevádza deti do tajov kódovania aj programovania.
(zdroj obrázka - Hello Ruby)
“Aj ten najväčší problém sveta je len suma spojených problémikov.”
Linda Liukasová
Vychádza z myšlienok Marka Guzdiala - vedieť, ako niečo používať nie je to isté ako pochopenie toho, ako to funguje. A preto programovanie, podľa Liukasovej, môže byť vyučované v mnohých ohľadoch, môže byť príležitosťou pre deti učiť sa veľa súvisiacich zručností - ako spolupracovať, ako rozprávať príbeh, a ako kreatívne myslieť.
“To si od učiteľov vyžaduje viac,” povedala Liukasová počas prezentácie na akcii veľvyslanectva. Začlenenie kódovania a programovacích lekcií naprieč odbormi vyžaduje, aby všetci pedagógovia, od učiteľa prírodovedných predmetov po učiteľa výtvarnej výchovy, pochopili základy. Ale je to tiež o zvládnutí tejto výzvy vo Fínsku, pretože učitelia tam majú väčšiu autonómiu ako americkí, pokiaľ ide o to ako a čo učiť a nie sú neustále hodnotení podľa toho, aké skóre mali ich študenti na štandardizovaných testoch.
celá poznámka je dostupná na tomto linku
Wikipédia ako cesta k mediálnej gramotnosti
O falošných správach (fake news) a o tom ako im čeliť, sa dnes v médiách píše takmer denne. Pre Wikipédiu, online encyklopédiu, do ktorej môže prispievať ktokoľvek, to nie je žiadna novinka. Už od svojho začiatku pred šestnástimi rokmi vyvinula pravidlá, ako dezinformáciám čeliť a ako filtrovať nepravdivo popísané heslá.
Aj keď sa chyby ešte stále občas vkradnú, vďaka dôveryhodnosti si dnes státisíce encyklopedických tém na Wikipédii v desiatkach jazykoch prezerá denne na 50 miliónov ľudí. A nezisková organizácia Wiki Education Foundation, ktorá za projektom aj za pravidlami pre pravdivosť a neutralitu stojí, chce rozšíriť povedomie o digitálnej gramotnosti a zdieľa svoje postupy na stále viac vysokoškolákov, opisuje server KQED.
Organizácia odovzdáva potrebné informácie učiteľom, ktorí zadávajú študentom miesto písomnej práce napísanie celkom nového Wiki odkazu. Študenti sa v projekte skutočne snažia. Vedomie, že ich prácu môžu čítať milióny ľudí, ich motivuje k podaniu skutočne dobrého výkonu. Ak by heslo nezodpovedalo Wiki štandardom, bude odmietnuté, čo je pre žiakov iná spätná väzba ako znížená známka.Študenti, ktorí sa projektu zúčastnili, vykazujú podľa prieskumu organizácie zvýšenie mediálnej gramotnosti
. Keď sami vytvárajú odborný internetový obsah, lepšie vidia ako jednoduché je zdieľať nepodložené informácie.
celá poznámka je dostupná na tomto linku
Plyšiak v knižnici

Noc s obľúbeným plyšovým kamarátom v knižnici povzbudzuje deti k čítaniu aj dlho po skončení akcie, informuje server Eurekalert. Výskum tímu zo štyroch japonských univerzít potvrdil, že je to efektívna cesta, ako v deťoch prebudiť a podporovať lásku k čítaniu a ako zlepšiť ich čitateľské návyky. Autori chcú podporiť šírenie podobných akcií po celom svete.
Programy zamerané predovšetkým na začínajúcich čitateľov a ich vzťah k obrázkovým knihám bežia v rôznych krajinách. Deti si so sebou na noc do knižnice vezmú obľúbeného plyšiaka, kde im hračka hľadá tie najlepšie knižky. Zamestnanci a dobrovoľníci ich pri tom vyfotografovali a ráno dajú dieťaťu vybrané knihy, aby ich svojim plyšovým kamarátom prečítalo.
Autori skúmali správanie detí v deň akcie, tri dni potom a po mesiaci. V deň akcie počet detí čítajúcich hračkám významne narástol, avšak po troch dňoch sa efekt vytratil. Po mesiaci stačilo deťom chvíľu hračku schovať a ďalší deň im ukázať fotky z akcie, aby sa záujem opäť prebudil. Fotky podnecujú predstavivosť detí, ktoré často veria, že knižku skutočne vybral ich plyšový kamarát.
celá poznámka je dostupná na tomto linku
Ako zapojiť rodičov
Nadviazanie kontaktu s rodičmi je jednou z ciest, ako zlepšiť vzdelávanie žiakov, pretože proces učenia nekončí, keď žiaci opustia školskú budovu. A to je pre učiteľov niekedy ťažká úloha, ak sú rodičia veľmi zamestnaní, nemajú dostatok prostriedkov alebo dokonca hovoria iným jazykom
ponúka niekoľko tipov pre pedagógov ako efektívne zapojiť rodičov.
Výučbový mentor zo základnej školy nabáda, aby komunikácia so školou bola pozitívna. Pre učiteľov to znamená posielať rodičom nielen správy v prípade problému, ale tiež im dať vedieť, keď sa niečo podarí. Je dobré tiež organizovať spoločné čítanie pri dobrej káve, kde rodičia pobudnú v triede svojich detí, počujú ako čítajú, sami im niečo prečítajú alebo pomôžu s výberom knižky.
Prelomiť bariéry v komunikácii pomáhajú aj sociálne siete. Či už facebooková skupina alebo napríklad špecializovaná sieť pre rodičov a učiteľov Classdojo, online priestor umožňuje zostať v obraze aj veľmi zamestnaným rodičom.Zapojiť niektorých rodičov trvá dlhšie napríklad preto, že majú so školami negatívne skúsenosti
. Je ale dobré vydržať - zapojenie rodičov do učenia ich detí spôsobuje to, že to deti viac baví a celkovo zlepšuje ich prístup k učeniu.
celá poznámka je dostupná na tomto linkuAko úspešne inovovať školu
Chris Lehmann založil vo Filadelfii pred jedenástimi rokmi Vedeckú akadémiu, čo je verejná škola, ktorá investuje na výskum orientované vyučovanie v komunite, ktorá v nich pestuje solidaritu, záujem a starostlivosť o druhých. Akadémia sa ukázala byť tak úspešná, že Lehmanna oslovil miestny odbor školstva, aby pomáhal zakladať alebo transformovať ďalšie školy.
“Milujte svojich učiteľov v takej miere ako chcete, aby títo učitelia milovali vaše deti.”
Chris Lehmann
Z jeho skúseností je zrejmé, že najdôležitejšie je prepojenie školskej kultúry, talentovaných učiteľov a prepracovaných vyučovacích metód. Jedine vtedy, keď sa podarí zabezpečiť všetky tri aspekty, cítia sa študenti i učitelia bezpečne a môžu skúšať nové veci.
Rovnako ako je časovo náročný štart, je ťažká aj udržateľnosť projektu. Nové alebo transformované školy by mali byť na prerod pripravené napríklad preto, aby u zamestnancov zabránili syndrómu vyhorenia.
celá poznámka je dostupná na tomto linku
Od piatku do nedele minulý týždeň v dňoch 17. - 19.3.2017 sa v Poprade uskutočnil 9. ročník konferencie Učíme pre život, ktorej som sa osobne zúčastnil. Organizovala ho nezisková organizácia Indícia a 393 účastníkov z radov učiteľov, riaditeľov, rodičov, aktivistov sa boli dobiť pozitívnou energiou. Odznelo nielen veľa skvelých prednášok a uskutočnilo sa v sobotu mnoho kvalitných workshopov. Prebiehalo aj mimoriadne dôležité sieťovanie nielen pedagógov pre vytváranie kritickej masy všetkých priateľov lepšieho vzdelávania. V panelovej diskusii zazneli názory tvorcov všetkých súčasných reformných konceptov (Učiace sa Slovensko, To dá rozum, Athéna++, Vzdelávanie na Slovensku budúcnosti) a na záver konferencie zaznela výzva po vytvorení spoločnej proreformnej asociácie.
Zdroj videa: Budíček alebo pokoj? Burjan Vladimír