Rodičia, nehádžme učiteľom polená pod nohy

Kanadský vedec a otec niekoľkých detí Blair King pre seba urobil objav, o ktorý sa rozhodol podeliť s ostatnými rodičmi.

Rodičia, nehádžme učiteľom polená pod nohy
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

„Som otcom troch detí. Môj syn má 8 rokov, moje dve dcéry 7 a 4 roky. Moja manželka pracuje ako učiteľka na základnej škole už 15 rokov.

Počul som nespočetné množstvo príbehov učiteľov. Donútilo ma to si niečo uvedomiť. Chcel by som sa o to podeliť s ostatnými dospelými.

Našim deťom robíme obrovskú medvediu službu. Vychovávame generáciu detí, ktoré nebudú schopné uspieť v modernej dobe. Učíme ich byť egocentrickými a vzdávať sa, často ešte skôr, ako sa o to pokúsia.

V tomto príspevku chcem uviesť niekoľko poznatkov, ktoré som získal v kontakte s mnohými učiteľmi za posledné roky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rodičia, nie ste najlepšími priateľmi svojho dieťaťa, ste jeho rodičmi.

Vašou úlohou je vštepovať mu dobré správanie a morálku a presadzovať pravidlá. Príliš veľa rodičov, s ktorými sa stretávam, si myslí, že majú byť v prvom rade najlepšími priateľmi svojho dieťaťa a až potom rodičmi.

To je omyl. Najlepší priateľ je osoba, ktorá vás podporuje v dobrých aj zlých časoch, ale nevyvodzuje zodpovednosť za vaše činy ani vás nedisciplinuje. Preto máme rodičov.

Bezmocnosť, ktorú vnímajú deti, je vaša chyba.

Ak existuje jeden skutočný nedostatok, ktorý naša generácia rodičov vštepila našim deťom, je to naučená bezmocnosť, čo je jednoducho vedomie, že ak povedia "niečo neviem urobiť", ich rodič splní úlohu za nich. Týmto spôsobom vychovávame generáciu detí, ktoré to buď vzdajú po jednom pokuse, alebo sa o to vôbec nepokúsia.

SkryťVypnúť reklamu

Neúspech je súčasťou dospievania a deti sa musia naučiť zlyhať, potom sa zdvihnúť, oprášiť sa a skúsiť to znova. Musia zistiť, ako sa riadiť pokynmi, a musia zistiť, aké kroky majú urobiť, keď nedostanú pokyny, ale len úlohu, ktorú majú splniť.

Ukážte svojim deťom, čo majú robiť (alebo im dajte pokyny), potom ustúpte a nechajte ich, aby to vyskúšali. Samozrejme, že to urobia horšie ako vy, ale to k dospievaniu patrí. Dajte im šancu zlepšiť sa, inak sa nikdy nič nenaučia.

Nič nefrustruje učiteľa viac ako dieťa, ktoré sa ani len nepokúsi splniť úlohu, ale práve to vidí každý deň, pretože príliš veľa helikoptérových rodičov robí všetky ťažké veci za svoje deti a necháva ich neschopné, nevybavené alebo neochotné skúsiť a prísť na to, ako splniť úlohy samostatne.

SkryťVypnúť reklamu

Rodičia, musíte obhajovať svoje deti, ale musíte podporovať aj učiteľov svojho dieťaťa.

Mnohí rodičia majú pocit, že musia svoje deti chrániť. Toto je úplne správne. Pamätajte však, že musíte podporovať aj ich učiteľa. Podporovať učiteľov znamená počúvať ich a brať do úvahy, čo hovoria o vašom dieťati, pretože, verte alebo nie, vaše dieťa sa môže vo vašej prítomnosti a v škole správať inak.

Zdá sa, že mnohým rodičom tiež uniká skutočnosť, že učitelia sú profesionáli. To, že každý chodil do školy, neznamená, že každý je odborník na vyučovanie. Keď pred svojím dieťaťom odporujete učiteľovi alebo ho spochybňujete, hovoríte mu tým, že autoritu učiteľa netreba rešpektovať.

SkryťVypnúť reklamu

Keď vám učiteľ o niečom hovorí, neotáčajte sa na svoje dieťa a nepýtajte sa ho, či je pravda, čo hovorí jeho učiteľ. Možno si myslíte, že zapájate svoje dieťa do diskusie, ale v skutočnosti ste urobili to, že ste spochybnili spoľahlivosť tohto učiteľa do očí.

Premýšľajte o tom z pohľadu učiteľa. V podstate ste mu povedali, že nebudete veriť tomu, čo vám práve povedal, kým to vaše dieťa nepotvrdí.

Vážení rodičia, učiteľ vášho dieťaťa nemôže nahradiť vašu úlohu vo vzdelávaní vášho dieťaťa.

Mnohí rodičia sa nesprávne domnievajú, že učitelia môžu ich deti naučiť všetky potrebné životné lekcie v škole. Ako rodičia sme zodpovední za to, aby sme svojim deťom vštepovali dobré a úctivé správanie, nie škola.

Mnohí rodičia tiež hovoria: "To nechám na učiteľa môjho dieťaťa, aby sa tým zaoberal." Nuž, poďme si to spočítať. Učiteľ vášho dieťaťa s ním trávi približne 7 hodín denne, 5 dní v týždni, približne 30 týždňov v roku. To nie je dostatok času na to, aby ich popri učení vzdelávacieho obsahu naučili, ako sa majú správať.

Práve rodičia musia ísť príkladom a učiť svoje deti dôležité životné lekcie. Učitelia vás môžu dopĺňať, ale ste to vy, koho budú vaše deti napodobňovať. Buďte dobrým vzorom!“

Zdroj: Kingov článok na Huffingtonpost.ca a istoriyi.com

Miroslav Sopko

Miroslav Sopko

Bloger 
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  77x

manžel, otec, tvorca a správca webu www.zavretaskola.sk Zoznam autorových rubrík:  ŠkolstvoSpoločnosťNezaradenéVzdelávanie

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
SkryťZatvoriť reklamu